cinsel isteksizlik tedavisi

Bayanlarda Cinsel İsteksizlik Sebep ve Çözümleri

Bayanlar Arasında Cinsel Sağlık

Bayanlar yaşantılarının bütün dönemlerinde, partnerlerinden gelen cinsel dürtülere karşılık verebilecek psikolojide olmayabiliyorlar. Bazı bayanlarda bu ruh hali kısa dönem aralıklarında olabilirken, bazı bayanlarda ise cinsel isteksizlik yaşantılarının uzun bir bölümünde olabiliyor. Cinsel istek seviyesinin düşük olduğu ruh halinde bulunmalarının farklı sebepleri olabilmektedir. Amerika Boston’da faaliyet gösteren Massachusetts General hastanesinde cinsel sağlık merkezinde kadın doğum uzmanı olarak görevli Doktor Harry, kadınlardaki cinsel isteksizlikler hakkında sitemize demeçlerde bulundu.

Cinsel isteksizliği, partner tarafından yapılan cinsel dürtülere karşı cevap veremeyecek seviyede düşük veya uzun süreli olarak kadının cinsel arzularının kabarmaması olarak olarak tarifte bulundu.

Bayanlarda cinsel isteksizlik veya birleşmelerde zevk alamamanın farklı nedenleri olabiliyor. Bu nedenleri maddeler halinde sıralayalım;

  • Bayan cinsel ilişkide orgazm seviyesine ulaşacak kadar zevk alamaz veya uyarılamazsa cinsel isteksizliğin baş göstereceği bir durum ile karşılaşılması olağan bir şeydir.
  • Ailevi, sosyal, kültürel veya dini baskılardan dolayı özellikle Türkiye’de yaşayan bayanlar evlenme çağına kadar hep cinsel dürtüleri bastırılmış olarak yetiştirilmektedir. Bu şekilde yetişen bayanların evlilikte eşleri ile yaşayacakları cinsellikle hep bilinç altı devreye gireceğinden dolayı cinsel yaşantıya adapte sorunları yaşanabilir. Sex sırasında hep sınırlar konulur ve bu sınırların dışına bayan çıkmak istemez.
  • Cinsel istismar, tecavüz, istek dışı yaşanılan cinsel birliktelikler sırasında kötü bir ruh haline bürünen kadınların, daha sonraki ilişkilerinde bu olaylar gözlerinde canlanacağından dolayı cinsel yaşantıları baskı altındadır ve psikolojik tedavi alınması mecburidir.
  • Yatak haricinde kocası ile çatışma halinde olan bayanlarda, yatakta kendini rahat bıraktığı zamanlarda kontrolü kaybetme duygusu, cinselliğin önündeki engellerdendir.
  • Bebeklerinin olmasını istemeyen bayanlar, güvenli bir şekilde korunma yöntemini uygulamıyorsa bu da cinselliği baskılayan bir faktör olarak bilinmektedir. Kadın cinsellikte hep tetikte olacağından dolayı soğumasına sebep olabilecektir.
  • Nadir olarak gözlense de, cinsellikte uyarılıp, zevk de almalarına rağmen bazı bayanlarda cinselliğin tetiklenmesinde problemler meydana gelebilmektedir.

Doktor Harry bayanlarda en çok karşılaşılan cinsel isteksizlik sebeplerini bu şekilde sıraladı.

Kadınlarda görülen orgazm olamama sorununa da değinen doktorumuz, genellikle cinselliği kendine görev bilen bayanlarda orgazm olamama sorunun yaşandığına dikkat çekti. Hiç bir cinsel isteği yokken, eşlerini rahatlatmak için cinsel ilişkiyi kendine görev edinen bayanlar orgazm olamama sorunu ile karşılaşıyorlar. Bu tarz ilişkilerden zevk alamayan kadınlar ruh hallerini birlikteliklerine de yansıtmakta olup, evlilikleri sallantıya girebilmektedir. Aynı zamanda kadın erkek arası aldatma olayları incelendiği zaman da cinsel uyumsuz çiftlerde bu tarz olayların daha çok rastlanıldığını görebilmekteyiz.

cinsel tedavi

Cinsellikten uzaklaşan bayanları da inceleyen doktorumuz, bayanların büyük bölümünün birleşme sırasında ağrı duyduklarını ve bundan dolayı da cinsellikten soğuduklarını kaydetti. Aynı zamanda kadınların % 43’ünden fazlasının birleşmelerinde orgazm olamadıklarını kaydeden doktorumuz, ilerleyen dönemlerde erkeklerde görülen sertleşme sorunu sebebiyle de bayanların % 44’ünde cinsel istek azalması olduğunu belirtti.

Kullanılan İlaçlar ve alkol, Cinsel İsteksizlik Sebebi Olabilir

Özellikle depresyon kaynaklı ilaçların kullanımı günümüzde hızla artış göstermektedir. Bu tarz ilaçlar bayanların enerjisini minimuma indirdiğinden dolayı, cinsel istek duygularında da azalmaya sebep olmaktadır. Bir anda bırakılması daha kötü sonuçlara sebep olacağından dolayı aniden bırakılması da mümkün olmayan depresyon tedavisi ilaçları cinsel duyguları azaltabildiği gibi, aynı oranda artıra da bilir. Bu tamamen kullanıcının elinde olan ve kendi kendini yönlendirmesi ile olacak bir şeydir. Depresyon tedavisini çeşitli ilaçlar ile yönlendiren bayanlar kendilerini cinselliğe doğru yönlendirmelidir. Hedefledikleri şeyi elde etmeye yardımcı olan bu ilaçlar, hiç isteği olmayan bayanı azgın bir hale de büründürebilir.

Aynı şekilde epilepsi tedavisinde kullanılan ilaçlar da bayanların cinsel isteklerini körelte bilmektedir. Bu tarz rahatsızlıkları olan bayanlar mutlaka doktorlarına cinsel istek sorunu yaşadıklarını belirterek, tedavi edici yan ürünler istemelidir.

Aşırı dozda tüketilen alkol nedeni ile de cinsel körelme olabileceğini kaydeden doktorumuz, alkol alışkanlığının bağımlılık seviyesinde olan bayanların cinsel sorun yaşadıklarını ve orgazm olmada ciddi güçlükler çektiklerini de kaydetti.

Bazı bayanların cinsel organlarına yapılan cerrahi operasyonlar neticesinde, doğurganlığını kaybetme endişesi, fiziki görüntüsünün bozulma endişesi gibi sebepler de cinsel istek bozukluklarına sebep olabilmektedir.

Menopoza giren bayanlarda ani duygusal değişimler görüldüğü gibi, hormon seviyesinde de oluşan dengesizlikler kadınlarda ilişki esnasında kuruluğa sebep olup, bu durumun devam etmesinde de ilişkide ağrıya sebep olup, cinsel isteksizliği tetiklemektedir. Gebelik döneminde de aynı hormon düzensizliğinin görülebileceğini belirten doktorumuz, aynı zamanda yorgunluk, uykusuzluk, vücutta oluşan fiziksel değişikliklerin de cinselliği negatif yönde etkilediğini belirtti.

Cinsel İsteksizlik Tedavi Edilebilir

Bir çok bayan maruz kaldığı cinsel isteksizlik hastalığını çekeceği bir çile olarak var sayar ve kabullenip çözüm arayışlarına girmez. Oysaki cinsel isteksizlik tedavi edilebilir bir hastalıktır. Özellikle de menopoz dönemlerinin sonucunda sık karşılaşılan cinsel isteksizlik, androjen hormonunun takviyesi ile çözülebilmektedir. Yani daha önce herhangi bir cinsel sorunu olmayan bayanlar, menopoz döneminde bu rahatsızlık ile karşılaştılarsa belirttiğimiz hormonun takviyesi neticesinde eskiden olduğu gibi mutlu bir cinsel yaşantıya yeniden sahip olabilirler. Fakat bu hormonun erkeklik hormonu olduğunu belirten Doktor Harry, bayanlarda ses kalınlaşması, saç dökülmesi gibi yan etkiler ile de karşılaşılabileceğini belirtti.

cinsel isteksizlik tedavisiCinsel isteksizliğin tedavisinde kullanılan androjen hormon tavsiyesi, fitil, hap, iğne, serum, jel takviyesi ile bayanlara uygulanabiliyor. Bu hormon tedavisi gören bayanların, kalp rahatsızlıkları ve meme kanserine karşı düzenli olarak kontroller yaptırmaları da gerekmektedir. Aynı zamanda bu yan etkilerden korunulması için de bazı ilaç takviyelerine ihtiyaç duyulabilir.

Cinsel isteksizlik tedavisinde kullanılan bir başka yöntem de bayanların kilo vermesidir. Aşırı kilolu bayanların klitorisinin uyarılması zor olabiliyor. Bundan dolayı da ilişkilerde orgazm olamayan bayanlarda cinsel körelme meydana gelebiliyor. Fazla kilolardan kurtulmak, klitorisin uyarılmasını kolaylaştırıp, yaşam kalitesini artırıp, genel sağlık durumunu iyileştireceğinden dolayı, cinsel isteği artırabilmektedir.

Kendisi ile barışık olmayan bayanların cinsel olarak istekli olması beklenmemektedir. Bu tarz durumlarda psikolog uzmanların desteği ile bayanın kendini tanıyıp, kendisi ile barışık olması sağlanmalıdır. Kendini tanıyıp, kendi ile barışması sağlanan bayanlarda yavaş yavaş ufak egzersizler ile cinsellik tanıtılıp, cinsel istek artışı sağlanabilmektedir.

Ön sevişme bütün cinsel ilişkilerde olmazsa olmazların arasındadır. Ön sevişme esnasında bayanların uyarıldıkları G noktası, meme uçları, kulak memesi gibi bölümler iyi tespit edilmeli ve o bölgelerin üzerinde uzun süre yoğunlaşılmalıdır. Bu bölgelere yapılan müdahaleler bayanları cinsel olarak uyaracak ve istek artışı sağlayacaktır.

Bayanlar haftada en az 3 sefer ilişki yaşadıkları zaman cinsel istek artışı daha da artmaktadır. Boş kalınan zamanlarda ise cinselliğin düşünülmesi, fanteziler kurulup hayal dünyasında yaşanılması, eşleri ile yaşadıkları ve güçlü bir şekilde orgazm oldukları ilişkileri düşünmesi de cinselliği ayakta tutan en büyük etkenlerdendir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir