erken boşalma sebepleri

Erken Boşalma Neden Olur ?

Cinsel Sağlık Erkekler Arasında

Erkeklerin bir çoğu cinsel ilişki sırasında zevkin doruklarına ulaştıkları zaman, boşalmalarını kontrol edemezler ve bir balon misali hemen sönerler. Erken boşalma neden olur şeklinde bir çok bilimsel araştırma çalışması gerçekleştirilmiş olsa da net bir şekilde sebep belirten bir araştırma sonucu yayınlanmamıştır. Gözlenen sonuçlara göre her erkekte oluşan erken boşalmanın farklı sebepleri olabilmektedir. Bu araştırma makalemizde en çok karşılaşılan erken boşalma sebepleri hakkında yaptığımız derlemeleri paylaşacağız.

Partneri ile cinsel ilişkiyi tam olarak uyum içerisinde şekillendiremeyen erkeklerde, erken boşalma korkusu oluşur ve bu kötü kehanet kısa süre içerisinde kendini gerçekleştirir. Girilen ilişkiye sürekli erken boşalma kaygısı ile başlamak da erken boşalmanın kalıcı bir hale gelmesine sebep olabilir. Erkeklerde görülen istemsiz bir anda boşalmanın en büyük sebebi de kaygıyı sürekli içlerinde barındırıp, ilişkilere korkular ile başlamaktır. Kaygı haricinde görülen en büyük erken boşalma sebebi ise hastalıklar olarak kayıtlara geçmektedir.

Aklını bu kötü düşüncelerden arındırmadan ilişkiye başlayan erkekler tam manası ile cinselliğin zevkini tatmadan tedirginlik duygusundan uzaklaşamaz ve boşalma konusunda sürekli olarak sorunlar yaşar.

Erken boşalmanın sebepleri ve sürekli hale gelmesinde aşağıdaki etkenlerin oldukça etkili olduğu düşünülmektedir;

Yalancı haz, gerçek haz olarak algılanıyor !

Bir çok erkek cinsel ilişki sırasında az bir zevk aldığı zaman kontrolünü kaybederek boşalıyor. Aslında alınan bu zevk öncü kuvvet gibi düşünülebilir. Yani esas zevk ilişkinin devam etmesi ile ortaya çıkacaktır. Maalesef erkeklerin yarısından fazlası ömründe gerçek hazzı hiç tatmadan yalancı hazzın peşine kapılarak ipleri ellerinden bırakıyor ve tam olarak tatmin olamadan boşalıyor. Yalancı haz bir şekilde atlatıldığı taktirde yakalanacak olan gerçek hazda alınacak zevk hiç bir erkek tarafından unutulamayacak bir seviyededir. Bundan dolayı bu zevki yakalayan erkekler bir daha yalancı hazzın çok da keyif verici bir şey olmadığını anlayacaklar ve gerçek zevke ulaşmak için kendilerini kontrol etmeye çalışacaklardır. Çünkü her erkek zevk aldığı her eylemi daha fazla yapma eğilimindedir.

Erken boşalma çözümsüzdür !

Bazı bilim adamları erken boşalmanın insanın elinden olmayan bir durum olduğunu kabul etmişlerdir. Büyük bir bölüm tarafından bu tez kabul görmese de ufak bir kesim bu tezlerini şiddetle savunmaktadır. Bizim yaptığımız araştırmalara göre de değer vermediğimiz bir düşünce olsa da bu şekilde de araştırmaların olduğunu bilmenizde fayda görüyoruz.

Erken boşalma korkusu !

Araştırma makalelerine göz attığımız doktorların büyük bölümü, erken boşalma korkusunun erken boşalmayı tetiklediğini savunmaktadırlar. En büyük sebep olarak da korku gösterilmektedir. Korku, erkeklerin elinden olmadan sempatik sinir sistemini istemsiz bir şekilde harekete geçirir.

erken boşalıyorum

Sempatik sinir sisteminin görevi, vücuda daha fazla enerji sağlamak amacı ile bir çok organın çalışmasını alt üst eder. Örneğin, metabolizma içerisinde yer alan stres hormonlarının salgısını üst düzeye çıkartır, kalp çarpıntısı meydana getirebilir. Mide, idrar yolu, bağırsak gibi bölümlerin çalışmasını yavaşlatır. Nefes alış veriş hızını üst düzeye çıkartır ve boşalmayı kontrol edilemez bir hale getirerek hemen gerçekleştirir. Bundan dolayı erken boşalma sorunu ile sürekli olarak karşılaşan erkeklerin bu durumları olağan gibi bir durumdur.

Erken boşalma korkusu bir kısır döngüdür. Bu korkuya ne zaman kapılınırsa kötü kehanet kendisini gerçekleştirerek boşalma olayı gerçekleşir.

Heyecan, isteksizlik, gerginlik, erken boşalmayı tetikler !

Boşalma süreci esnasında kaslarda bir gerginlik oluşmaktadır. Eğer kişi cinsel birlikteliğe gergin bir şekilde başlarsa, kaslar zaten gergin olduğundan dolayı boşalmaya daha kısa süre içerisinde hazır hale gelir. Daha az bir uyarılma ile erkek hemen boşalabilir. Özellikle genç erkeklerde veya çok sık ilişkiye girmeyen erkeklerde ilişkide heyecan patlaması yaşanmaktadır. Bu da erkekleri erken boşalma yoluna sürüklemektedir.

Gerginlik için bir çok sebep vardır. Öyle ki bazı erkekler yaşantılarının her alanında gergin bir şekilde barut gibi dolaşmaktadırlar. Bu erkeklerin ilişkilerde erken boşalması da gayet olağan bir durumdur. Gerginlik kısır döngüsü ismi ile tıp literatüründe de yerini almıştır.

Erken boşalma şartlanmaya bağlıdır !

Hayat kadınları ile para karşılığında ilişki yaşayan erkeklere, hayat kadınları tarafından sürekli yönlendirme yapılmaktadır. “Hadi, çabuk ol, daha boşalmadın mı, acele et” gibi sürekli telkin verilir ve ilişkinin bir an önce sonlandırılması istenir. Bu tarz kötü ilişkiler yaşayan erkekler kendilerini erken boşalmaya şartlar ve daha sonraki normal ilişkilerine de şartlanmış olarak devam ederler.

mastürbasyon erken boşalma

Benzer bir durum ise rahat olmayan ortamlarda tedirgin bir şekilde ilişkilerin yaşanmasıdır. Örneğin arabanın içerisinde, iş yerinde, okulda ve benzeri yerlerde korku içerisinde girilen cinsel ilişkilerde erkekler bir an önce boşalıp, toparlanma eğiliminde olurlar. Bu şekilde yaşanılan cinselliklerden de şartlanma öğrenilebilmektedir.

Cinsel terapist uzmanlarına göre erken boşalmanın nedenleri incelendiği zaman en çok görülen sebeplerden bir tanesinin de çiftler arasındaki iletişim eksikliğinin olmasıdır. Kadın veya erkeğin başka gönül ilişkilerinin olması, sevginin ve muhabbetin eksikliği, çiftlerin bir birini tam olarak tanıyamaması, aralarında sözlü münakaşa yaşanmış olması, şiddet, küs kalma gibi sebepler cinsel terapistlere göre erken boşalmanın sebepleri arasında yer almaktadır.

Erken boşalmanın en büyük sebeplerinden bir başkası da evlilik öncesi gençlik çağlarında yapılan mastürbasyondur. Yakalanma, etrafı pisletme, dini sebepler ile baskı altında yapılan mastürbasyonda da gençler kendilerini erken boşalmaya alıştır maktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir