erken boşalma

Tüm Yönleriyle Erkeklerde Erken Boşalma

Cinsel Sağlık Erkekler Arasında

Erken boşalmayı ( kontrol dışı boşalma ) tanımlayabilmek için öncelikle ilişki başlangıcından itibaren ne kadar süre içerisinde boşalmanın gerçekleştiğini bilmek önemlidir. Kadınların ve erkeklerin cinselliği yaşayış şekli biyolojik ve fiziksel yapıları gereği farklıdır. Kadın pasif şekilde kalarak cinselliği ön şartsız yaşayabilmektedir. Erkek de ise böyle bir durum söz konusu değildir. Bunun nedeni, erkeğin cinsellikte aktif rol üstlenmesidir. Yani erkek sağlıklı bir cinsel ilişki için cinsel organını, cinsel ilişki sonuna kadar sertleşmiş şekilde tutabilmelidir.

Bazı erkekler ilişki sonuna kadar bu sertleşmeyi sağlayabilir ve kontrol edebilirken, bazı erkekler ise ilişki başlangıcından kısa bir süre sonra kontrolü kaybederek, partneri boşalmadan önce boşalırlar ve cinsel organları sertliğini yitirir. Cinsel ilişki sırasında kontrolünü kaybederek kısa sürede boşalma problemine erken boşalma sorunu diyoruz.

Erken boşalmada bilinmesi ve üzerinde odaklanılması gereken en önemli nokta boşalma süresinin uzatılmaya çalışılmasından ziyade, boşalma kontrolünün sağlanması, kişi tarafından bu durumun kontrol altına alınabilmesi ve kendi istediği zaman boşalabilmesi durumudur. Erken boşalma sorununu kontrol altına alabilen erkekler, hem kendi cinsel hayatlarını hem de partnerlerinin cinsel hayatlarını sağlıklı ve mutlu bir hale getirmektedirler.

Erken boşalma belirtilerinin ortaya çıkışı

Erken boşalma sorunu karşılıklı cinsel tatminsizlik durumlarında ortaya çıkmaktadır. Bazı durumlarda bu değişkenlik göstermektedir. Örneğin kadın geç boşalıyor ise bu sorun hemen ortaya çıkarken, kadında erkek gibi erken boşalıyor ise uzun süre fark edilmeyebilir. Fark edildiğinde ise vakit kaybetmeden tedavi sürecine geçilmediğinde kişilerde cinsel isteksizlik, sertleşme sorunları, öz güven eksikliği, kendini yetersiz görme gibi problemler baş gösterecek ve bu problemler her geçen gün büyüyecektir.

Ayrıca;

 • İlişki sırasında alınan hazzın azalması,
 • Kendini suçlu hissetme,
 • Cinsel ilişkinin bir anda biteceği korkusu,stres
 • Cinselliğe aşırı önem verme,
 • Cinsel ilişki öncesi ve sonrası duygu durumu bozuklukları ve stres,
 • İlişki sonrası utanç duyma,
 • Kendini hayal kırıklığına uğramış gibi hissetme,
 • Cinsel birleşme sırasında odaklanma sorunu yaşamak,
 • Boşaldıktan sonra ikinci ilişki için ısrar etme,
 • Cinsel olarak isteğin azalması gibi belirtileri ile de kendini göstermektedir.

Erken boşalmanın belli bir süresi var mıdır?

Erken boşalma durumunun belirlenmiş standart bir süresi bulunmamaktadır. Çünkü boşalma durumu hem kişiden kişiye değişmekte, hem de karşıda ki partnerin boşalma süresine göre farklılık gösterebilmektedir. Cinsel birliktelik de kadının boşalma süresi erkeğin boşalma süresine yakın ise, yani iki partner arasında çok kısa bir boşalma süresi var ise bir çok büyük bir sorunun varlığından bahsedemeyiz. Bunun dışında erken boşalma durumuna en açık örnek erkeğin partnerin den çok önce kontrolünü kaybederek boşalmasıdır. Bu durumda kadının boşalamamış olması veya geç boşalıyor olması, erkek de erken boşalma sorununu ortaya çıkarır ve ilişkiyi başarısız kılar. Yani erken boşalma durumunun varlığı, hem kadın hem de erkeğin boşalma sürelerinin uyumuna bağlı olmaktadır.

Neden erken boşalıyorum?

Birçok erkeğin cevabını aradığı en önemli sorulardan biri de neden erken boşalıyorum sorusudur. Yapılan araştırmalar erken boşalmanın birçokerken boşalma nedenleri nedene bağlı olduğunu göstermektedir. Bu nedenlerin en başında bireyin psikolojik durumunda ki bozukluklar bulunmaktadır. Ayrıca hastalıklara bağlı ilaç kullanımları ve fizyolojik aksaklıklar kişide erken boşalma sorununu tetikleyen faktörler olarak gözlemlenmektedir. Küçüklükte yaşanan travmalar, gençlik çağında yaşanan başarısız cinsel deneyimler, sosyal hayatta yaşanan manevi sorunlar bile erken boşalma sorununa neden olabilmektedir. Erken boşalma sorununu ortaya çıkaran sebeplerin tamamı, doğru yöntem ve kişinin kendine yardım etmesi ile tedavi edilebilmekte ve düzelebilmektedir.

Erken boşalmayı tetikleyen 9 faktör !

Erken boşalmayı kontrol edememe durumunun belli başlı nedenleri bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri;

 • Erken boşalma sorunu yaşayan kişinin, kendini ve partnerini çok iyi tanımaması
 • Cinsel ilişki sırasında, kafasının rahat olmaması.
 • Ön sevişmenin ya fazla uzun, ya da fazla kısa tutulması, ilişki hızını ve temposunu belirleyememesi.
 • Cinsel hayata yüklediği anlam ve günlük hayatta cinsellik ile alakalı edindiği hatalı bilgiler.
 • Partnersiz yaşadığı dönemlerde edindiği zararlı alışkanlıklar.
 • Mastürbasyon ile cinsel ilişki farkını algılayamaması.
 • Pornografiyi, sağlıklı bir cinsel ilişkiden ayıramaması.
 • Özel hayatta veya iş hayatında ki ani iniş ve çıkışlar.
 • Çeşitli sebeplerden dolayı, yaşanılan şehrin veya bölgenin değiştirilmesi

Yukarıda ele alınan durumların dışında, erken boşalma sorununu tetikleyen daha birçok etmen bulunmaktadır. Neyse ki erken boşalma sorunu günümüzde kolaylıkla tedavi edilebilmektedir.

erken boşalıyorum tedavisi var mı

Erken boşalıyorum tedavisi var mı?

Erken boşalma tedavi edilebilen bir sorundur. Tedavinin başlayabilmesi için, öncelikle bu sorunu yaşayan kişinin iş birliği gerekmektedir. Kişinin cinsellikten beklentilerini, cinselliğin onun için ne ifade ettiğini, hangi şartlarda ve ortamda cinsellik yaşamasının uygun olacağını öğrenmesi çok önemlidir. Unutmamak gerekir ki, erken boşalma tedavisi ancak yukarıda ki şartları yerine getiren bireylerde olumlu sonuç vermektedir. Birçok kişi erken boşalıyorum ne yapabilirim düşüncesi ile yardım aramaktadır. Problemin büyük çoğunluğu psikolojik olduğundan dolayı erken boşalma durumunu tetikleyen psikolojik faktör ve alışkanlıkların belirlenmesi zorunludur.

Erken boşalma tedavisi nasıl uygulanır?

Erken boşalma tedavisi uygulamasında, kişiye problemin kaynağı gösterilir. Bu problemin neden meydana geldiği, ne gibi durum ve davranışlarınerken boşalma tedavisi var mı bunu tetiklediği ve bu sorunun giderilmesi için neler yapması gerektiği telkin edilir. Erken boşalma tedavisinde kişinin tedavi süresi ortalama 1 gündür. Fakat uzunca yıllar kemikleşmiş alışkanlıkları değiştirmek kolay olmadığından tedavi süresi 25 günü bulmaktadır. Bu alışkanlıklar dışında bu sorunu ortadan kaldırmak için kendi yapacağı egzersizlerin dışında, bir de eşi ile beraber uygulayacağı egzersizler vardır ki bu egzersizlerin faydalı sonuçlar vermesi ortalama 1 ayı bulabilmektedir. Alınan telkin ve eğitimlerin uygulanma verimliliği bu süreyi daha da kısaltabilir. Verilen eğitimlerin ve egzersizlerin doğru uygulandığı düşünülürse 3-4 hafta içerisinde erken boşalma sorunu çözülmüş ve boşalma kontrolü tamamen öğrenilmiş hale gelinebilir. Erken boşalma kontrolü bir defa sağlandığında ise, artık eski haline kolay kolay dönmeyecektir.

Erken boşalmanın ilaçla tedavisi mümkün müdür?

Erken boşalmanın ilaçla kalıcı bir tedavisi olmamaktadır. Piyasada doğal bitkilerden yapılma birçok ilaç bulunmakta ve bu sorunu çözdüğü iddia edilmektedir. Bu ilaçlar genelde bu sorunu düzeltmek yerine farklı sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Çoğunlukla para kazanma amaçlı kandırmacadan ibaret olan bu ilaçları kullanmak fayda sağlamayacaktır. Bunun dışında eczanelerde satılan bazı psikiyatri ilaçlar bulunmaktadır fakat bu ilaçlarında fiziksel ve biyolojik birçok yan etkisi bulunmaktadır. Dolayısı ile erken boşalma probleminin çözümü sadece terapi ve markası duyulmuş etkisi klinik olarak kanıtlanmış olan geciktirici haplar ile mümkündür. Bir önce ki konuda anlatıldığı gibi, yoğun bir terapi ve kararlılık ile bu sorun kısa sürede kalıcı olarak çözümlenmektedir.

Erken boşalma sorunumu kendim çözebilir miyim?

Erken boşalma sorunu kendi başına çözülebilecek bir sorun değildir. Büyük oranda psikolojik nedenlerin sebep olduğu bir sorun olduğu için, uzman hekim yardımı almak zorunludur. Kendi kendine çözmeye çalışmak havanda su dövmek gibi, herhangi bir işe yaramamasının yanı sıra, zaman kaybettirdiği için tedavinin gecikmesine neden olacaktır.

Peki, ama bu sorunu nasıl çözeceğim?

İşte bu sorunun cevabını kendi kendinize bulamıyorsanız, mutlaka bu konuda bir destek almanız gerekir. Erken boşalma probleminin (boşalmanın kontrolsüzlüğünün), diğer problemlerden hiçbir farkı yoktur. Bu nedenle böyle bir probleminiz var ise mutlaka bunun çözümü yoluna gitmeli siniz. Bu problem her yaştaki kişinin başına gelebilmektedir. Eğer çözüm bulunmazsa, çoğunlukla problem cinselliğin başladığı ilk yıllardan itibaren kişide oluşmakta ve hayatının sonuna kadar sürmektedir. Çok nadir ve çok özel durumlarda eş değiştirme, evde birtakım yabancıların bulunması gibi süreçlerde geçici erken boşalma problemleri olabilmektedir.

Erken boşalma sorunu tedavi edilmezse ne olur?

Erken boşalma problemi hem erkek hem de kadın için ciddi sorunlara neden olmaktadır. Özellikle evli çiftler için cinsel hayat çok önemlidir. Erken boşalma durumunda hem erkek hem kadın gerekli doyuma ulaşamaz ve bu durum önceleri moral bozukluklarına, sonrasında tekrar durumlarında ise psikolojik çöküşlere neden olmaktadır. Birçok evlilik cinsel hayatın yetersizliğine dayalı olarak zarar görmektedir ve bu yetersizliğin öncelikli sebeplerinden biri de erken boşalmadır. Yatakta mutsuz olan çiftler günlük hayatlarında da birçok problem yaşamaktadırlar. Özgüven eksikliği ve kendini yetersiz hissetme kişinin zaman içerisinde benliğinde derin izler bırakmaktadır. Erken boşalma sorunu olan çiftlerin birbirine anlayışlı davranarak tedavi sürecine bir an önce yönlendirmeleri gerekmektedir. Tedaviye başlanması için asla geç değildir.

Ara sıra erken boşalma sorunu yaşayan kişiler tedavi olmalı mı?

Erken boşalma sorunu, zamanla oluşan ve sürekli kendini tekrar eden bir sorundur. Bazı kişiler ender olarak erken boşalmaktadır. Yeni evli ise yahut yeni bir birlikteliği varsa kontrolü her zaman sağlayamayıp erken boşalabilir. Bu durum bir sorun olarak görülemez. Sorun olarak nitelendirmemiz için, sürekli erken boşalma olması gerekmektedir. Tedavi sürekli tekrar eden erken boşalma durumları için uygulanmalıdır. Ara sıra tekrar eden erken boşalma durumu için tedavi almaya gerek yoktur.

erken boşalma nasıl önlenir

Erken boşalma sorunu yaşayan çiftlere öneriler

Bazı durumlarda çiftler düzenli bir cinsel birliktelikleri olmaksızın erken boşalma sorunu yaşayabilirler. Bu durumdan dolayı da problemin nemini idrak edemeyebilirler. Belli bir süre sonra cinsel hayatları rutine girmesine rağmen erken boşalma durumu ile karşılaştıklarında birbirini yıpratmadan uzman yardımı almaları gerekmektedir. Aksi takdirde sonu asla tatminle bitmeyen ve doya doya yaşayamadığınız kötü bir cinsel hayatınız olacaktır.

Sosyal hayata ve geleceğe dönük planlara bile kötü yansımaları olan erken boşalma sorunu, özellikle erkeklerde evlilikten korkma durumuna neden olabilir. Erkek yapısı ve yetiştiriliş tarzı gereği eşini mutlu etmesi gereken bir role bürünmüştür ve erken boşaldığı için bilinç altında eşimi tatmin edemeyeceğini düşünerek partner edinmek istemeyebilir. Bu isteğine dayanak olarak da biten ilişkilerinde erken boşalma sorunu yüzünden yaşadıklarını gerekçe gösterebilir.

Eşler birbirine karşı anlayışlı ve yapıcı olmalıdır. Bu sorunun sağlıklı bir şekilde aşılabileceğini anlatarak eşlerine destek olmalıdırlar. Çünkü bazı durumlarda erkekler erken boşaldıklarını ve bu durumdan dolayı eşinin tatmin olmayacağını düşünemezler. Özellikle kadınların gelecek tepkiden çekinmeyerek eşlerine bu sorunun bilincine varmaları ve terapi almaları hususunda telkinde bulunmaları gerekmektedir. Uygun bir üslup ve sevgi dolu, kazanmaya yönelik bir yaklaşım ile eşini ikna eden kadınlar, cinsel hayatlarını dolayısı ile evliliklerini mutluluk üzerine kurabilirler. İki tarafa da uzun süreli zarar vermemek için, bu konuyu korkmadan, çekinmeden çağdaş iki insan olarak konuşabilmeleri gerekmektedir.

Mastürbasyon erken boşalmaya neden olur mu?

Ergenlik döneminde özellikle erkekler cinselliğe karşı aşırı ilgili ve istekli olurlar. Yaşları ve durumları gereği karşı cins ile yeterince iletişime geçemediklerinden dolayı mastürbasyon ile kendilerini tatmin etmeyi tercih ederler. Gençlik döneminde uygun olmayan yerlerde ve şartlarda yapılan mastürbasyon erken boşalma nedeni mimastürbasyonlar gençleri olumsuz etkiler. En büyük olumsuzluklardan biri de tabi ki erken boşalma sorununa neden olmasıdır.

Mastürbasyon karşı cins ile yaşanılan cinsel beraberlikten çok farklı ve kendi başına yapılabilen bir şey olduğu için alışkanlık yapar. İleride karşı cinsle beraber olduğunda ise kontrol tamamen kendisinde olmadığı ve daha fazla haz aldığı için erken boşalma sorunu yaşar. Birçok erkek ergenliği boyunca cinselliğin ayıp, günah, yasak olduğuna inandığı için yakalanma korkusu nedeni ile uygun zaman ve ortama bakmaksızın bu baskılardan kurtulmak ve rahatlamak için mastürbasyon yapar. Bu durumda erkek beyni otomatik olarak erken boşalmaya programlanmış olur.

Yaşı ilerleyip cinsel bir partneri olduğunda yahut evlendiğinde mastürbasyon alışkanlığı devam eder ve bu cinsel ilişki anında da erken boşalmaya neden olur. Erken boşalma terapisinde ironik olarak erkeklere mastürbasyon egzersizi yaptırılmaktadır. Bunda ki amaç yanlış öğrendiği davranış biçimini baştan ele alarak kendini kontrol etmesini öğretmektir.

Tüm Yönleriyle Erkeklerde Erken Boşalma” makalemizde 1 yorum bulunmaktadır.

 1. Selam ben uyumak için hap kullanmaya başladıktan sonra erken boşalma durumuyla karşılaştım bu hapların etkisi var mıdır birde ufak tuvaletim geldiğinde tutamama gibi durum söz konusu çiş yapmada sıkıntım yok çok zorladığımda yapışkan suyla temas ettiği zaman sertleşen sıvı söz konusu bunlar nedir saygılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir