et beni nedir

Et Beni Neden Olur

Sağlık

Et benleri genetik faktörlere bağlı olmakla beraber doğuştan ya da sonradan vücutta çıkabilirler. Bireyler 30 – 35 yaşlarına gelinceye kadar ben oluşumu görülebilir. Günümüzde et benine sahip olan hastaların en büyük şikayeti ise estetik açıdan rahatsızlık olarak görülmektedir.

Et Benleri

Et benleri birçok sebebi bağlı olarak ortaya çıkabilir. Menopoz dönemlerinde, hamilelik gibi hormonal değişikliklerin olduğu dönemlerde ya da ani kilo alma durumlarında ortaya çıkabilmektedir. Fazla kilolara sahip olmak da et beni oluşumunu tetikleyebilmektedir.

Et benlerinin en sık görüldüğü noktalar; gövdenin üst bölümü, boyun, koltuk altı ve göz çevresi bölgeleridir. Et benlerinin sayıları fazla ise ve vücudun farklı noktalarında ortaya çıkmış ise birtakım sağlık kontrollerinin yapılması gereklidir. Et benine sebep olabileceği düşünülen hormon bozuklukları kontrol edilmelidir. Ayrıca bağırsaklarda ortaya çıkabilen polipler de et benlerine neden olabilmektedir.

Et benleri boyun, koltuk altı gibi bölgelerde göründüğünde sürtünmeyle karşılaşa, bu da beraberinde tahrişi getirecektir. Özellikle diyabet hastaları bu konu hakkında dikkatli olması gerekir. Et benlerinin kanaması, kopması ya da tahriş olması gibi durumlar bazı ciddi sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Bu sebeple diyabet hastaları tahriş olmasını beklemeden, et benlerini aldırma yoluna gidebilir. Bunun dışında sürekli kravat takmak zorunda olan ve boğazlı kazak giyen insanlarda da sürtünmeye bağlı tahriş, kanama ve kopma gibi durumlar sık sık ortaya çıkmaktadır.

et beni nasıl geçer

Et Beni Nasıl Tedavi Edilir

Birçok birey et benlerinin estetik olmaması sebebiyle bu benlerden ciddi rahatsızlıklar duyar. Halk arasında et beni aldırmak kanser yapıyormuş gibi bir tabir olsa da, aslında öyle bir şey yoktur. Bununla birlikte bazı bireyler kendi yöntemleri ile et benlerinden kurtulmaya çalışa bilmekteler. Et benlerini ip ile boğmaya çalışmak veya benzer yöntemlerle koparmaya çalışmak oldukça tehlikelidir. Enfeksiyona sebep olabilir ve daha kötü bir hal alabilir.

Özellikle diyabet hastalarının tercih etmesi gereken yöntem cerrahi olmalıdır. Et benleri cerrahi operasyonlarla kolaylıkla alınabilir. Bu cerrahi işlem küçük ince bir çizik şeklinde iz bırakır. Estetik açıdan bir zararı yoktur. Cerrahi yöntem dışında en benleri buharlaşma yöntemi ile de alınabilmektedir. Buharlaştırma yöntemi genellikle her türlü et benine uygulanabilir ve oldukça başarılır bir yöntemdir. Bir başka et beni aldırma yöntemi ise radyo frekansı yöntemidir. Bu yöntemlerin tümü ile kişiler et benlerinden ağrısız ve acısız bir şekilde kurtulabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir