tüm yönleriyle gerdek gecesi

Tüm Yönleriyle Gerdek Gecesi

Vesaire

Cinsellik insan hayatının tabiatında olan; oldukça doğal ve ihtiyaç duyulan bir olgudur. Yaşayıp büyüdüğümüz topraklarda her ne kadar gizli kapılar ardında konuşulup; saklanan ve sanki bir günahmışçasına üzerimizde bir baskı haline gelse de, kimselere anlatamazsak da hayatımızın merkezinde olan bir unsurdur. Büyüyüp ergenliğe erişen her genç ki özellikle bayanlar; ilk gece hakkında çeşitli bilgiler edinmeye, ilk gece ne yaşanır, ne yapılır, korkmalı mı yoksa rahat mı davranmalı, kocakarı hikayeleri vs. arasında kendisine ilk geceyle alakalı bir profil çizmeye başlar. Her ne kadar cinselliği ve ilk geceyi konuşmaktan çekinen bir toplum olsak da soran olduğunda ise mutlaka herkes kendi deneyimlerini anlatır çevresine. Biz de oldukça mahrem sayılan ve gerçekten fazlasıyla merak edilen bu en önemli gece “gerdek gecesi” hakkında sizlere bilmeniz gereken tüm detayları ve en doğru bilgileri bu yazımızda aktarmaya çalışacağız.

Gerdek Ne Demek?

Öncelikle gerdek ne demek?  Sorusunun cevabını vermek isteriz. Gerdek; her ne kadar halk arasında yeni evlenen karı kocanın yaşayacağı ilk cinsellik olarak bilinse de, kelime anlamı olarak yeni evlenen karı kocanın kaldığı oda olarak geçmektedir. İnsanlar birbirini sever ve evlenir.gerdek gecesi nedir Yaşadığımız kültürde, inandığımız din ve göreneklerimize göre kadının yalnızca evleneceği erkekle cinsel birliktelik yaşaması gerekmektedir. Doğan her kız bu bilgiler ve öğretilerle büyür ve aslında cinselliğin bu denli bastırılmış bir duygu olması da maalesef buradan gelmektedir. Evlenmeden bir erkekle birlikte olmak ve bekaretini kaybetmek, yaşamış olduğumuz toplumda kabul edilemez bir durumdur. Kızlar için durum böyleyken, erkekler biraz daha rahattırlar. Çünkü onların kaybedecek bekareti ya da cinsellik yaşadığını ölçecek bir olgu yoktur. İşte bu yüzden yaşadığımız coğrafyada erkekler bu konuda oldukça rahattır ve birçoğu evlilik öncesi cinsellik zaten yaşamıştır. Gerdek gecesi istisnalar dışında, daha çok bayanları ilgilendiren önemli bir konudur.

Gerdek Gecesi Ritüelleri

gerdek gecesi damat dövme

Normal şartlar altında birbirini sevmiş iki genç evlendikleri gece; düğün dağıldıktan sonra yeni yuvalarının yolunu tutarlar. Bu esnada geleneklerimiz içerisinde yer alan bir durum var ki, damat için oldukça sıkıntılı diyebiliriz. Çünkü gerdeğe giren damadın; arkadaşları tarafından sırtına yumruklarla vurulur. Bunun nedeni ise; gerdek gecesi güçlü olması, bu geceyi rahat atlatması ve ona olan güvenlerini göstermek için yapılan bir çeşit moral gösterisi sayılabilir. Yeni evlerine adım atan çiftler artık tek başlarına kalmış ve “gerdek gecesi” de bu sayede başlamış olacaktır. Bazı geleneklere göre yeni evlenen çifte gerdek bohçası hazırlanmaktadır. Bu bohça da; genellikle o gece giyilecek olan özel gecelik, pijama, iç çamaşırı, havlu ve seccade gibi eşyalar yer alabilmektedir. Bunun yanı sıra çoğu yeni evlenen çifte o gece yemeleri için, tatlı ve yemek gibi yiyecekler hazırlanarak evlerine bırakılmaktadır.

Gerdek Gecesinde Yapılması Gerekenler

Gelenek ve göreneklerimize göre hareket edecek olursak; gerdek gecesinde cinsel ilişkiye girmeden önce mutlaka yapılması gereken bir adet bulunmaktadır. Dinimize göre ilk gece yapılması gereken bir şey varsa oda gerdek gecesi namazıdır. Gerdek gecesi namazı diye bir namaz yoktur elbette; fakat yeni evlenmiş çift birlikte olmadan önce, 2 rekat şükür namazı kılarak kurdukları yuvada mutlu olmaları, huzurlu yaşamaları, hayırlı evlat sahibi olabilmek için gerdek duası etmeleri gerekir. Şükür namazını sadece erkek değil bayanda kılmalıdır. Gerdek gecesi namazını erkek önde, hanımı ise hemen arkasında kılmalıdır. Elbette herkesin inancı farklıdır ve gerdek gecesi namazını yerine getirip getirmemek tamamen kişiye bağlıdır.

Gerdek Gecesi Namazı Nasıl Kılınır ?

gerdek gecesi kılınan namaz

Evlenildiği zaman ilk gecede kılınan namaza gerdek namazı veya zifaf gecesi namazı da denilmektedir. Şimdi gerdek gecesi namazı nasıl kılınır, kaç rekattır ve hangi dua ile sureler okunur bunlardan kısa kısa bahsedelim. Öncelikle kılınacak olan bu namaz farz değildir. Sadece insanların Allah’a ettikleri bir şükürdür. Kılınması farz olmasa da büyük din alimleri tarafından uygulanması tavsiye edilmektedir. Eşlerin evlendikleri zaman ilk iş olarak Allah’a şükür etmelerinin çok güzel bir duygu olduğunu düşünülmektedir.

Gerdek gecesi namazı 2 rekattır. Düğünün bitiminin ardından gerdeğe girecek olan kadın ve erkek gerdekten hemen önce evlerine girdiklerinde 2 rekat olan zifaf gecesi namazını kılabilirler. Namazın kılınış şekli ise şu şekildedir.

 • İlk önce namazı eda edecek 2 kişi abdest alır.
 • Mümkünse seccade üzerinde, kıbleye doğru yönelinir.
 • “Niyet ettim Allah rızası için şükür namazımı eda etmeye” şeklinde niyet alınır.
 • Allah’ü Ekber şeklinde iftidah tekbiri alınır.
 • Tekbirden sonra eller bağlanır ve normal vakit namazı gibi namaza başlanılır.
 • Sübhaneke duasından sonra besmele çekilerek Fatiha ve Zamm-ı sure okunur.
 • Allah’ü Ekber denilerek rükuya eğilinir.
 • Rükuda 3 defa “Sübhâne Rabbiye’l-azim” denilir, bu sürede ayak parmak uçlarımıza bakılır.
 • “Semiallâhü limen hamideh” diyerek rükudan kalkılır ve ayakta “Rabbenâ leke’l-hamd” denilir.
 • Yeniden “Allahü Ekber” denilerek secdeye eğilinir. Secdeye eğilme usulü önce dizlerin, sonra ellerin, sonra burun ve başın yere değmesi şeklindedir. Secdeye eğilindiği vakit, baş iki elin ortasında bulunur. Secde sırasında gözler burun kenarlarına bakabilir ve bu esnada 3 defa “Sübhâne Rabbiye’l-â’lâ” denilir.
 • Daha sonra “Allahü Ekber” denilerek secdeden kalkıp, diz üzerine oturulur. Burada tam doğrulmak ve en az 1 defa “Sübhâne Rabbiye’l-â’lâ” denilecek kadar beklemek önemlidir.
 • Beklemeden sonra yeniden “Allahü Ekber” denilir ve secdeye varılıp, daha önce yaptıklarımız aynen uygulanır.
 • “Allahü Ekber” denilip yeniden ayağa kalkılır, besmelenin ardından fatiha, zamm-ı sure okunup yeniden aynı şekilde rüku ve secde yapılır.
 • 2 sefer secde yaptıktan sonra oturma pozisyonunda Ettehiyyatü, Salli, Barik ve Rabbena duaları okunur.
 • Dua okunduktan sonra “esselamü aleyküm ve rahmetullah” diyerek önce sağ, sonra da sol omzumuza kafamızı çevirerek selam verilip gerdek gecesi namazı bitirilir.

Gerdek gecesinde kılınan namaz ile şükür namazı aynı şeydir. Dilerseniz videolu bir şekilde bu namazın nasıl kılındığını öğrenmek isterseniz de aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye etmekteyiz.

En başlarda da belirttiğimiz üzere, daha önce cinsel birliktelik yaşamamış genç kız, gerdek gecesinde oldukça stresli ve gergin olacaktır. Çünkü bugüne kadar bu geceyle alakalı aklında oluşan bir sürü kalıp, abartılarak anlatılan hikayeler ve sözler duymuştur. Genel olarak gerdek gecesinin asıl konusunu kızlık zarının yırtılması ve gelmesi gereken kan oluşturmaktadır. Ve genç kızların duydukları abartılı sözler bu durumun oldukça can acıtıcı ve zor olduğu yönünde olduğu için, bu gece stresli, korkak ve gergin olmalarının en temel nedeni de bu olacaktır. Yeni evlenecek çiftlere tavsiyemiz şudur ki; duymuş olduğunuz tüm hikayeleri, sözleri ve kalıpları aklınızdan çıkartın. Bunun yerine tamamen rahat olmayı ve kendinizi gecenin akışına bırakmayı deneyin. Karşınızdaki kişi severek evlendiğiniz kişi ve onunla yaşayacağınız cinsellik size acıdan ziyade büyük bir haz ve zevk verecektir. Böyle düşünürseniz ve kendinizi rahat bırakırsanız, her şeyin ne kadar da kolay olduğunu ve anlatıldığı gibi olmadığın göreceksiniz.

Cinsel ilişkiye girmeden önce zaten oldukça yorucu bir süreç olan düğün ve getirdiği yorgunluğu üzerinizden atmak için, eşinizle birlikte ılık bir duş almak geceye başlamak için çok iyi bir adım olacaktır. Bu gece de en önemli görev tamamen erkeğe düşmektedir. Erkek eşine ne kadar sabırlı, nazik ve hoşgörülü olursa karşı taraf kendini daha kolay teslim edecektir. Hatta ve hatta ilk gece cinsel birliktelik yaşanacak diye bir zorunluluk bile yoktur. Kendinizi daha fazla zora sokmak yerine bu geceyi eşinizin kollarında uyuyarak çok huzurlu bir şekilde geçire bilmenizde mümkündür. En azından ilk gecenin stresini ve yorgunluğunu üzerinizden atmış, sonraki gece cinsel ilişki için daha hazır olabilirsiniz. Tabi ki tercih tamamen size kalmış. Yine birlikteliğe girmeden önce, hazzı arttırmak ve ilişkiyi daha da kolaylaştırabilmek için, belki birkaç erotik film izlemek çifte oldukça yardımcı olacak seçenekler arasında yer alabilir.

Yaşanacak olan ilk cinsel birliktelikte kadınların aklını meşgul eden tek konu; kızlık zarının yırtılması, acı duyulacak mı ve kan gelecek mi konusudur. Aslına bakarsanız kızlık zarı oldukça esnek bir yapıya sahiptir, yırtılma sırasında kişiye asla acı vermez ve hatta anlaşılmaz. Burada kişiyi zorlayan tek şey kendini kasmasıdır. Kişi kendisini çok fazla kastığı için; erkek ilişkiye girmekte zorlanacak ve ortaya sanki acı veriyormuş hissi çıkacaktır. Bu yüzden rahat olmak ve vücudu kasmamak kolay ve mutlu bir cinsel ilişkinin kilit noktasıdır. İlişkiye girmeyi başaran çoğu çift ise hemen kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığını anlamak için kan gelip gelmediğine bakar. Gerdekte ne kadar kan gelir diyecek olursanız; bir miktar kan gelmektedir. Fakat bu anlatıldığı kadar aşırı ve yüksek miktarlarda asla değildir. Bazen ise kızlık zarından hiç kan gelmez. Bunun nedeni tamamen kızlık zarının yapısı ile alakalıdır. Bazen birkaç cinsel birliktelikten sonra kanama olduğu görülmüş ve hatta istisna bile olsa doğum yaptığı sırada kızlık zarı yırtılan kişiler de oldukça fazladır. İşte bu yüzden kızlık zarından kan gelmesi durumuna çokta fazla takılmamalıdır.

Elbette gelenek ve göreneklerine bağlı ve bu doğrultuda büyüyen bir çift için kızlık zarından kan gelmesi bu gecenin en önemli konusudur. Yaşadığımız ülke de çoğu kişinin de bildiği üzere, gerdek çarşafı denilen bir unsur vardır ki dilden dile dolaşır. Çok eski zamanlar da yaşanan ve gerdek gecesi çarşafıaslında utanç verici bir durum olarak nitelendirdiğimiz bir gerçek var ki oda gerdek çarşafı durumudur. Uzun yıllar önce özellikle kırsal kesim ve köylerde, yeni evlenen çiftler gerdeğe girdiğinde, bulundukları odanın kapısında yenge diye tabir edilen kişiler beklerdi. Bunların amacı, gerdeğe giren yeni çiftten ilişkiye girdiğine ve kızın bakire olduğuna dair bekledikleri kanlı çarşaftır. Elbette artık günümüz de bu denli ayıp ve utanç verici bir durum çok şükür ki kalmamıştır. Bu yüzden iki kişi arasında yaşanan bu çok özel ilişkinin sonucu, yine iki kişi arasında kalmalıdır.

Tabi ki, kadınların aklını yine de gerdek gecesi çarşafı saklanır mı? Sorusu meşgul edecektir. Bu tamamen kişiye bağlı bir durumdur ve onun özelidir. İsterse daha sonra hiç kullanmayacağı bir çarşafı o geceye mahsus kullanır ve gelen kanı sadece kendisinin özeli olduğu için saklayabilir. Ya da saklamak yerine yıkayıp tekrar kullanabilir. Gerdek gecesi çarşafına bakmak günah mı? Diyecek olursanız; bunun sadece ilişki yaşayan kadın ve erkek arasında kalması gereken bir konu olduğu, farklı kişilere göstermenin oldukça ahlak dışı olduğu unutulmamalıdır. Buradan yola çıkıldığında çarşafa, ilişkiye giren kişinin bakmasında hiçbir günah yoktur. Sadece iki kişi arasında kalmalıdır ve başka kişilere asla gösterilmemelidir.

İlk Gece Pozisyonları

Gerdek gecesini rahat ve sorunsuz geçirebilmek en önemli faktörleri arasında,  ilk gece pozisyonları yer almaktadır. Zaten oldukça gergin olan kadın için ilişkiye girmenin pozisyonu da etkileyici unsurlar arasında yer almaktadır. Sizlere ilk gece pozisyonları hakkında birkaç öneri de bulunmak isteriz.

 • Erkek üstte, kadın altta pozisyonu: Bu pozisyon ilk gece için aslına bakarsanız en uygun ve en doğru pozisyonlar arasındadır. Burada kontrol tamamen erkektedir. Eşine nazik ve yavaş bir şekilde davranarak onu rahatlatabilir ve sorunsuz bir birliktelik gerçekleştirebilirler.
 • Kadın üstte, erkek altta pozisyonu: Bu pozisyon kadının kendini hazır hissettiği anda kontrolü de kendinde tutarak ilişkiye girebileceği ve cinsel ilişkiden en çok zevk ve haz alabileceği pozisyonlar arasındadır.
 • Cenin pozisyonu: İlk gece için tercih edilebilecek pozisyonlardan bir olan cenin pozisyonu, özellikle penis boyu 14 cm üzerinde olan erkeklerin rahatlıkla uygulayabileceği pozisyonlar arasında yer alır. Başta biraz zor gibi gözükse de erkeğin doğru açıyı yakaladığı an çifte oldukça zevk verecektir ve ilk geceyi sorunsuz atlatmalarına yardımcı olacaktır.

dinimize göre ilk gece pozisyonları

Elbette ilk gece iki tarafında birbirlerinin vücutlarını tanıyacakları ve birbirlerine nasıl yaklaşmaları gerektiğini öğretecek oldukça önemli bir gecedir. Zaman içerisinde hangi pozisyonlardan daha çok zevk ve haz aldıklarını kendileri anlayacak ve uygulayacaklardır.

Dinimize Göre Gerdek Gecesi Pozisyonları

Gerdek gecesi özellikle dinine bağlı kişiler için ayrı bir ehemmiyet taşımaktadır. Çünkü dinde cinsellik, karı kocanın birbirine olan ilgi ve alakası için oldukça önemlidir. Bu yüzden cinsellik konusunda da dinen kabul gören hareket ve tavırları eşlerine karşı göstermek isteyen kişiler içinde; dinimize göre gerdek gecesi pozisyonları hakkında bilgiler vermek isteriz.

Dinimize göre de; gerdek gecesinde ki en önemli şey eşlerin birbirine karşı sabırlı, şefkatli ve nazik bir tutumla yaklaşmalarıdır. Özellikle erkeklerin nikahlı eşlerine karşı, istediğimi yapmak zorunda gibi kaba tavırları kesinlikle göstermemeleri gerektirdiği bildirilmiştir. İlk gece oluşan utangaçlık, stres ve mahcubiyeti engellemek için özellikle karanlık bir ortamda eşlerin ilişkiye girmeleri uygun görülür. Dinen gerdek gecesi için uygun görülen pozisyonların başında kadın altta erkek üstte olan temel pozisyon gelmektedir. Diğer uygun pozisyon olarak kadının üstte erkeğin altta olduğu ve kontrolün daha çok kadında olduğu pozisyon olarak görülür.

Bunların dışında cinsel ilişkiye alışan çiftler ilişkiye “döl yolundan” girmek kaydıyla istedikleri pozisyonda girmekte özgürdürler ve dinde bunun hiçbir sakıncası bulunmamaktadır. Fakat erkeğin boşalma esnasında muhakkak üstte olması gerektiği, aksi takdirde sıkıntılı bir durum olacağı belirtilmiştir. Kadın altta iken boşalması her ikisi için daha rahat olacaktır. Fakat erkeğin boşaldıktan sonra ağırlığını karısının üstüne vermemesi, bunun için dizlerinden ve yataktan yardım alması gerektiği bildirilmektedir.

Gerdek Hileleri

Yazımızın başında belirttiğimiz üzere gerdek gecesi en çok da kadınların korkulu rüyası haline gelmiştir. Hele bir de, evlilik öncesi bekâretini eşi dışında biriyle kaybetmişse. Bu durum; yaşamış olduğumuz coğrafyada, özellikle genç kızlar için oldukça sıkıntılı bir konudur. Genç yaşta bekâretini kaybeden kızlar, iş ciddi bir ilişki sonrası evliliğe geldiğinde kara kara düşünmeye başlarlar. Çünkü birçok kadın, evleneceği adama daha önce biriyle cinsellik yaşadığı gerçeğini asla anlatamaz. Muhtemelen karşı tarafın bu durumu kabul etmeyeceğini ve birlikteliğinin bu durum yüzünden bozulacağını düşünür.

İşte tam da bu noktada kadınların imdadına gerdek hileleri yetişir. Bekâretini kaybeden kadınlar, ufak bir operasyon ile kızlık zarını tekrar diktirebilir ve gerdek gecesinde, sanki kızlık zarı daha önce hiç bozulmamış gibi kanama yaşayarak eşine karşı mahcup düşmekten kurtulabilir. Kızlık zarı dikimi operasyonu, çok kısa süren ve acısız bir operasyondur. Bu operasyon genel olarak kalıcı ve geçici olmak üzere iki türlü yapılmaktadır. Kalıcı yani Flep yöntemi; kızlık zarı dikimi ve vajina daraltma gibi birçok işlemin aynı anda yapıldığı ve kalıcılığını cinsel ilişkiye girilmediği takdirde kaybetmeyen en sağlıklı yöntem olarak uygulanmaktadır. Operasyon genel olarak lokal anestezi ile yapılır ve istendiği takdirde genel anesteziye de çevrilebilmektedir. Yaklaşık 30 dakika sürer ve kişi operasyon sonrası normal hayatına rahatlıkla dönebilmektedir.

bekaret hileleri

Bir diğer kızlık zarı dikimi yöntemi ise geçici olandır. Geçici olmasından kasıt; yapılan operasyonda kızlık zarında ki bozulma ufak birkaç dikişle bir araya getirilir fakat yapılan işlem kalıcı operasyon kadar dayanıklı değildir. En ufak harekette zarar görebilir ve istenmeyen kanamaya sebep olabilir. Bu yüzden özellikle geçici yöntemi tercih edecek olan bayanların gerdek gecesinden 1-2 gün önce bu operasyonu geçirmeleri tavsiye edilir. Her iki operasyon da gerdek gecesinde adeta bakire bayan gibi kanama meydana getireceğinden gerdek hilesi durumunu çok iyi bir şekilde yerine getirecektir. Kızlık zarı dikimi asla erkek tarafından anlaşılamaz. Bu yüzden bayanların çokça tercih ettikleri bir operasyon olarak görülmektedir.

Bir diğer gerdek hilesi önerimiz ise; yapay kızlık zarıdır. Yapay kızlık zarı; Japon bilim adamları tarafından geliştirilen ve bir kızlık zarından istenilen tüm özelliklere sahip olan müthiş bir icat olarak görülmektedir. Tamamen bitkisel ürünlerden oluşturulan yapay kızlık zarı, içinde yapay kuru kan tanecikleri barındırır. Yapmanız gereken tek şey, gerdek gecesinde ilişkiye girmeden yarım saat önce yapay kızlık zarını dikkatlice vajina içine yerleştirmek olacaktır. İlişkiye girildiği esnada, yapay kızlık zarı kendini yapay kan olarak dışarıya atacak ve adet kızlık zarı yırtılmış hissini yaratacaktır. Yapay kızlık zarı hilesi, yine söylenmediği takdirde erkek tarafından anlaşılabilecek bir durum değildir. Bu yüzden gerdek gecesinde yaşanacak kaosu önlemek için, çok iyi bir seçenek olarak görülmektedir. Yapay kızlık zarı kutusunda 2 adet zar bulunur. İsterseniz öncesinde kendinizde deneyerek oluşacak sonuçtan memnun kalıp kalmadığımızı test edebilir ve buna göre bu hileye başvurabilirsiniz.

Gerdek gecesi hakkında bilmeniz gereken ve merak ettiğiniz tüm bilgileri bu yazımızda sizlere aktarmaya çalıştık. Cinsellik; insanoğlunun tabiatında olan, hem üreyebilmek hem de zevk ve haz alabilmek için yaşanılan mükemmel bir olaydır. Zira gerdek gecesi; yaşanabilecek en güzel ve tecrübe edineceğimiz en özel gecedir. Kulaktan dolma bilgilerle, cinsellikle uzaktan yakından ilgisi olmayan ve abartılı söylemleri bir kenara bırakıp, aşkın gücüne inanarak kişinin kendini ana ve sevdiğinin kollarına bırakması en doğru ve sorunsuz yol olacaktır.

Son olarak rüyada gerdeğe girmekle alakalı yoruma da göz atabilir, böyle bir rüya görmüşseniz tabirini aşağıda okuyabilirsiniz.

Rüyada gerdeğe girmek: Başarı ve bereket dolu günlerin yakında olduğunu gösterir. Genel olarak uzun çalışmalardan sonra elde edilen verime ve bereketlerin artmasına yorulur. Rüyayı gören kişi bekar ise; mutlu ve huzurlu bir evlilik yapacağı anlamına gelmektedir. Zor günlerden sonra rahata ermeye şeklinde de yorumlanmaktadır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir