göbek deliği

Göbek Deliği ve Hastalıkları Araştırması

Sağlık

Bugün sizlerle birçoğumuzun başına gelen ve gerçekten oldukça rahatsız edici bir rahatsızlık olan göbek düşmesinden bahsedeceğiz. Hali hazırda tıp alanında bu rahatsızlığa herhangi bir ad verilmemiş olsa da kabul görülmüş bir rahatsızlıktır. Öyle bir hastalık ki çocukken babaannelerimiz, anneannelerimiz karnımız ağrıdığında hemen “göbeğin mi kaçtı” diye sorar ve kendince tedavi etmeye çalışırlardı.

İlginç bir hastalık dememizin sebebi ise; göbek düşmesinden şüphelenen birçok hasta hastanelere başvurduklarında birçok tetkikler yapılır ve sonuçlarda hastalık olduğu görülemez. Bu şekilde tam olarak tedavi edilemeyen göbek düşmesi ise tekrarlar ve hasta sürekli hastanenin yolunu tutar. Bir süre sonra kendisi ve hatta çevresi tarafından psikolojik bir ağrı olduğunu bile düşünmeye başlamaktadır. İşte bu yüzden göbek düşmesi anlaşılması zor bir rahatsızlıktır. Tedavisi evde de geleneksel yöntemlere yapılabilen bu ilginç rahatsızlığı gelin bir de yakından inceleyelim.

Göbek Deliği Ne İşe Yarar ?

Göbek düşmesi nedir ve neden olur bunlardan bahsetmeden önce, konunun en başına göbek deliğine gitmek istiyoruz. Bazen göbek deliği ne göbek düşmesi nedirişe yarar diye düşünürüz, buna cevaben aslında vücudumuza sağladığı hiçbir faydası ya da zararı bulunmamaktadır. Göbek deliği; fetüsün daha ilk rahme düştüğü anda oluşur ve bir kordonla anne bebek arasında ki bağı oluşturur. Doğum sırasında bu kordon kesilir ve bebekte kalan kordon kalıntıları da birkaç hafta içinde düşecektir. Son kalan kordon kalıntısı da düştükten sonra içeriye doğru büzülmüş bir görüntüyle göbek deliği de oluşmuş olacaktır.

Göbek delikleri bazı insanlarda çok aşağıda, bazılarında çok yukarıda ve çoğunda da tam ortada yer almaktadır. Sonuç olarak göbek deliğinin bizlere doğum sonrasında hiçbir eksisi ya da artısı bulunmamaktadır. Fakat vücudumuza estetik açıdan hoş bir görüntü kazandırmaktadır. Öyle ki göbek deliğinin şeklinden memnun olmayan birçok kişi, göbek deliğine estetik yaptırarak daha hoş bir görüntüye sahip olmaktadırlar.

Göbek Düşmesi Nedir?

Halk arasında göbek kaçması ya da göbek kayması gibi tabirlerle biliniyor olsa da; tıp dilinde göbek düşmesi olarak geçen bu hastalık, ağır birgöbek kaçması eşya veya yük kaldırılması sonucu göbek deliğinin yerinden kayarak vücudun başka bir yerine yerleşmesi sonucu vücutta oluşan ağrıdır. Göbek düşmesi her yaşta olan insanda görülebildiği gibi, yapılan araştırmalara göre erkeklerden çok kadınlarda görüldüğü ortaya çıkmıştır. Göbek düşmesi yaşayıp yaşamadığını anlayabilmek için bazı belirtilerin görülmesi gerekmektedir. Göbek düşmesi belirtileri arasında şunlar yer almaktadır;

 • Göbek deliğinin etrafında şişlik oluşması,
 • Ateşlenme
 • Bulantı ve kusma durumları
 • Halsizlik
 • Göbek ve çevresinde ağrı oluşması
 • İştahsızlık
 • Göbeğin başka yerde attığını hissetmek
 • Ayakta dik durmada zorluk çekme
 • Sırt ve bel ağrısı

 

Şayet yukarıda belirtilen durumlarından bir kaçını sizde yaşıyorsanız muhtemelen göbek düşmesi rahatsızlığı yaşamaktasınızdır. Göbek düşmesi rahatsızlığı çoğunlukla göbek bölgesinde ağrı oluşmasıyla daha çok anlaşılabilmektedir.

Göbek Düşmesi Nasıl Anlaşılır?

göbek düşmesi belirtileri

Elbette göbek düşmesi evde yapılacak birkaç yöntemle de anlaşılabilmektedir. Özellikle babaannelerimiz ve anneannelerimiz göbek düşmesinden şüphelendiklerinde yaptığı bir yöntem var ki anlaşılabilmesi muhtemeldir.

 • Öncelikle sağ el ile göbek deliğinin ortasına bastırılır ve göbek deliğinin tam ortadan nabız atıp atmadığı kontrol edilir. Eğer ortada atmıyorsa, yine sağ el göbek deliğinin üstündeyken diğer elle göbeğin nerede attığı dikkatlice kontrol edilir.

Diğer yöntem ise;

 • Kişi sırt üstü yere uzanır ve ayaklarını yan yana getirerek düz bir şekilde durur. Bu şekilde ayaklarına baktıklarında bir ayak parmağını daha aşağıda görüyorsa muhtemelen göbdek düşmesi sorunu yaşamaktadır.

Göbek Düşmesi Nasıl Geçer?

Göbek düşmesi yaşandıktan sonra ortaya çıkan belirtiler, bu rahatsızlığı yaşayan kişiler hayatlarını gerçekten olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle göbek etrafında oluşan ağrı bazen dayanılmaz olabilmektedir. Her ne kadar çok fazla ciddi bir rahatsızlık gibi görünmese de, yaşanan belirtilerde birgöbek düşmesi nasıl geçer iyileşme görülmemesi durumunda, hasta sosyal hayatta sorunlar yaşamaya, cinsel hayatlarını sekteye uğratmakta, kalp ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına yol açarak git gide psikoloji üzerinde olumsuz bir etki de yaratmaktadır.

Elbette bu gibi durumlarda göbek düşmesi nasıl geçer diye düşünmeye başladığımızda yapılacak en doğru şey, hemen bir doktora görünmek olacaktır. Fakat genellikle göbek düşmesi gibi masumane rahatsızlıklar atalarımızdan kalan yöntemlerle geçirilmeye çalışılır ve çoğu kişi tarafından da olumlu sonuç alındığı belirtilmiştir.

Göbek Düşmesine Ne İyi Gelir?

 • Göbek düşmesi yaşayan kişilere uygulanan en yaygın yöntem göbeğe bardak çekme yöntemidir. Bunun için hasta öncelikle düz bir zemine yatırılır ve göbeğine bir parça pamuk konulur. Pamuk kibrit ve ya çakmakla yakılmak suretiyle üzerine cam su bardağı ters bir şekilde özellikle göbek deliğini kapsayacak şekilde kapatılır. Göbeğe bardak çekmenin amacı, bardak kapatılan bölgedeki kan basıncı arttırmak olacaktır. Bölgedeki kan basıncı arttığında ise, esas bulunduğu yerden düşen ya da kaçan göbek eski yerine tekrar gelecektir.
 • Göbek düşmesine iyi gelen bir diğer yöntem ise; yine hasta olan kişi sırt üstü düz bir zemine yatırılır. Daha sonra önceden hazırlanan sabunlu sıcak su ile hastanın göbek bölgesi güzelce ovulur. Ovma işleminden sonra işaret ve orta parmağı birleştirilerek hastanın göbek deliği içinde saat yönünde 3 kez döndürülür. Bir tarafta ise 1 adet çiğ yumurta beyazı ile 1 çay kaşığı kına güzelce karıştırılır ve karışım göbek deliğine sürülür. Bu şekilde yaklaşık 1 saat bekledikten sonra göbek deliği su ile yıkanarak temizlenir.
 • Diğer iyi gelen yöntemler ise göbek bölgesine uygulanacak sıcak kompresler, masaj yapmak ve eczanede satılan kas gevşeticilerinde göbek düşmesi sorununa iyi geldiği belirtilmiştir.

Göbek Düşmesi Duası

Atalarımız her hastalıkta şifa bulmak için öncelikle dualara sarılırlardı. Göbek düşmesi içinde okunacak bir dua bulunmaktadır. Bu duayı okuyup uygulayarak şifa bulduğunu söyleyen kişiler bulunmaktadır. Gelin göbek düşmesi için okunan duayı ve nasıl uygulanacağını birlikte inceleyelim.

göbek duası

Zuhruf Suresi 13.ayet

Li testevû alâ zuhûrihî summe tezkurû ni’mete rabbikum izâsteveytum aleyhi ve tekûlû subhânellezî sahhara lenâ hâzâ ve mâ kunnâ lehu mukrinîn(mukrinîne).

Meali: Ki sırtlarına kurulasınız, sonra üzerine kurulduğunuzda Rabbınızın nimetini anıp diyesiniz: tenzih o sübhâne ki bunu bize müsahhar kılmış, yoksa biz bunu yanaştıramazdık.

Kalem Suresi 51.Ayet

Ve in yekâdullezîne keferû le yuzlikûneke bi ebsârihim lemmâ semiûz zikra ve yekûlûne innehu le mecnûn(mecnûnun).

Meali: Ve gerçek o küfr edenler o zikri işittikleri vakit az daha seni gözleriyle kaydıracaklardı, bir de durmuşlar o her halde bir mecnun diyorlar.

Uygulama: Göbek düşmesi yaşayan hasta uzanır. Başka bir kişi ise su dolu bir kabın içerisine iğne koyar ve şahadet parmağını iğnenin üstüne basıp yukarıda belirtilen 2 ayeti 3’er defa okumak suretiyle hastanın üzerine ve suya üfler. Elini sudan çıkardığında iğne parmağına yapışık olacaktır. Tekrar iğneyi suya atar ve parmağını üstüne bastırır. Duaları tekrar aynı şekilde okur ve elini sudan çıkartır. İğne muhtemelen tekrar yapışır ve bazen yapışmadığı görülür. Fakat 3. Kez yapıldığında iğne asla parmağa yapışmaz. İşte o zaman hasta olan kişi bir daha asla göbek düşmesi yaşamaz ve göbeği sağlam olur.

Göbek Düşmesi Tedavisi

Göbek düşmesi rahatsızlığı aslında çok masumane gibi gözükürken iş tedavi kısmına gelindiğinde bazen yapılan onca müdahaleye rağmen hastalar iyileşemezler. Bunun nedeni ise, hastaneye hastalıkla ilgili başvuru yapıldığında öncelikle bir takım tetkikler yapılmaktadır. Fakat yapılan tetkiklerin sonucunda hastada herhangi bir rahatsızlığın olduğu gözlenmez. Bu yüzden sadece bir ağrı kesici iğne yapılarak ağrı dindirilir fakat altta yatan sorun devam edecektir. Aslına bakılırsa tıp dilinde Göbek Düşmesi diye bir rahatsızlık bulunmamaktadır. Ve bu hastalığa halen bir ad konulamamıştır. Fakat göbek düşmesi diye bilinen hastalığa neden olan asıl sorun altta yatan farklı bir rahatsızlıktan dolayı kaynaklanabilmektedir. Bu yüzden bu konuda uzman bir hekimden yardım alındığında, altta yatan sebebin rektus kası diyastazı, garnüloma, umbilikal ya da insizyonel herni, umbilikal sinüs ya da umbilikal fistüller olup olmadığı incelenmelidir.

göbek tedavisi

Şayet bu tür vakalarda az önce belirtmiş olduğumuz rahatsızlıklar hastada var olup olmadığı incelenirse, muhtemelen içlerinden bir tanesi göbek düşmesi olarak tabir edilen rahatsızlığa sebep olduğu görülecektir. Bu sayede göbek düşmesi hastalığının köküne inilerek, asıl hastalık iyileştirme tedavisine başlandığında var olan ve hastaya büyük sıkıntılar veren tüm belirtiler de ortadan kalkmış olacaktır. Üstelik bu hastalıklar, yalnızca bir gece hastanede yatırılıp iyileşme gösteren hastalıklar olduğu için hastalar kısa zamanda eski sağlıklı ve normal hayatlarına geri döneceklerdir. Belirtmekte fayda var ki, göbek düşmesi için evde uygulana koca karı tedavi yöntemleri oldukça sakıncalıdır ve yanlış bir harekette karın içindeki organlara ve bağırsaklara ciddi derecede zarar verebilmektedir. Bu yüzden bu tarz tedavi yöntemlerini mümkün olduğunca uygulamaktan ve yaptırmaktan kaçınmalısınız.

Göbek Deliği Ağrısı Nedir?

Göbek düşmesi rahatsızlığını yanında en çok yaşanan sorunlardan biri de göbek deliği ağrısıdır. Göbek deliği ağrısının nedeni bazen tamamıyla göbekle ilgili olan hastalıklara sinyal vermeye çalışsa da, çoğu zaman vücudun başka bir rahatsızlığından kaynaklı göbek deliğine yansıyan dolaylı ve ya yansıyan ağrılar olarak görülmektedir. Dolaylı ve yansıyan ağrıları açıklayacak olu isek;

Dolaylı Ağrı; doktor tarafından yapılan karın muayenesi esnasında örneğin apandisit olabileceği düşünülüyorsa karnın sağ alt köşesine baskı uygulanır. Fakat bu bölgeye bası uygulandığında göbeğin etrafında ve göbek deliğinde ağrı duyulacaktır. Bu dolaylı ağrıya örnektir.

Yansıyan ağrı; yine doktor muayenesi sırasında göbeğin alt tarafında olan organlar kontrol edildiğinde göbekte artan bir ağrı hissedilmiyorsa bu vücudun başka bir rahatsızlığının göbek deliğine vermiş olduğu ağrıyı anlatmış olacaktır.

Yapılan muayeneler sonrasında göbek deliğine direkt olarak ağrı veren hastalıklar;

 • Çürümüş ya da boğulmuş fıtıkgöbek ağrısı neden olur
 • Dar kıyafet
 • Göbek iltihabı
 • Göbek etrafında bulunan kasların yırtılması

Göbek deliğine dolaylı yoldan ağrı veren hastalıklar;

 • İrritable bağırsak sendromu
 • Apandisit
 • Mezenter arker iskemisi

Göbek deliğine yansıyan ağrıların sebebi olan hastalıklar ise;

 • Çölyak hastalığı
 • Kabızlık
 • Kolon kanseri
 • Apandisit
 • Umbilikal Herni
 • Dalar yırtılması
 • Wilm’s Tümörü
 • Crohns Hastalığı

Göbek Deliği Kanaması

Başta biraz korkutucu bir durum olarak görülse de aslında göbek deliğinden kan gelmesinin en temel nedeni, göbek deliğinde oluşan iltihaptan ötürüdür. Göbek deliğinde iltihap oluşmasının nedeni ise, bölgenin nemli, kapalı ve sıcak bir bölge olduğundan mantarların ve bakterilerin üremesi için oldukça elverişli bir alan olmasıdır. Şayet göbek deliği hijyeni sağlanmazsa ya da çok fazla terleme problemi yaşayan biriyseniz göbek deliğindegöbek deliği kanaması iltihap oluşacak ve buna ek olarak göbek deliğinde kanama görülecektir. Göbek deliğinde iltihap olup olmadığı, derideki renk değişiminden ve oluşan şişlikten anlaşılabilmektedir. Buna ek olarak göbek deliğinden iltihap ve kan gelecektir. Kan miktarı az ya da bazı durumlarda fazla miktarda da olabilmektedir.

Bir diğer göbek kanamsına nende olan rahatsızlık ise İyi Huylu Kist’tir. Şayet göbek deliğinizin çevresinde iyi huylu bir kist bulunuyorsa, kistin kaşınması ya da fiziksel bir darbeye maruz kalması sonucu bölgede iltihap oluşur ve dışarıya kan olarak çıkar. Fakat bu rahatsızlık korkulacak bir durum değildir.

Çoğu zaman yeni doğan beklerin göbek deliğinde de kanama görülmektedir. Buna Urakus Kisti denmektedir. Urakus Kistinin nedeni, doğuma kadar bebeğin mesanesini göbek bağına bağlayan bir kese bulunmaktadır ve bu kesenin doğuma kadar kapanması gerekmektedir. Bazı durumlarda bu kese kapanmaz ve doğum sonrası bebekte kist oluşumuna ve buna bağlı olarak göbek deliğinde kanama meydana getirmektedir.

Göbek Deliği Kanaması Tedavisi

Korkulacak bir rahatsızlık gibi görünen göbek deliği kanamasının tedavisi aslında oldukça basit ve etkilidir. Bunun için doktor tarafından verilen antibiyotik kremler göbek deliğine sürülerek yaklaşık 1-2 gün gibi kısa bir süre içinde göbek deliğinde ki iltihabı kurutacak ve kanamayı durduracaktır.göbek deliği kanamasının tedavisi

Fakat bazı durumlarda iltihap ilerlemiş olabilir e bunun için kremler yeterli gelmez. Bu yüzden ağız yoluyla alınan antibiyotiklerin kullanılması gerekmektedir. Antibiyotik tedavisi iltihap kapan iyi huylu kistlerin tedavisi için de kullanılmaktadır.

Antibiyotik ile tedaviye ek olarak, elbette bölgenin hijyenik olması oldukça önemlidir. Tuzlu su ya da alkol ile zaman zaman göbek bölgesi silinir ise, bölgede mantar veya bakteri oluşumu da engellenmiş olacaktır.

Urakus Kisti için ise, genellikle ameliyat yapılması gerekmektedir. Özellikle bebeklerin sağlığı açısından oldukça ciddi bir durum olarak görüldüğünden gözetim altında tutulması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir