hamile

Dünyanın En Mucizevi Olayı Hamilelik

Bayanlar Arasında

Kadınların hayatındaki en önemli ve unutulmaz olan dönemlerden biri elbette hamilelik dönemleridir. Tıpkı erkeklerin askerlik dönemlerini yıllar sonra bile unutmadan anlattığı gibi, kadınlarda hamileliklerini ve geçirmiş oldukları bu oldukça değişken süreci uzun yıllar sonra bile hiçbir anını unutmadan yakınlarına paylaşmaktadırlar. Elbette oldukça kutsal sayılabilecek hamilelik süreci her kadın için oldukça özel ve unutulmazdır. Nihayetinde yaşamış oldukları fizyolojik, hormon ve duygu değişimleri sonucunda her şeyi bir anda unutturacak olan minicik bir bebek dünyaya gelecektir. Bizde sizlere oldukça mucizevi bir süreç olan hamileliğin en başından başlayarak hamilelik belirtileri ve hamilelik durumunda ay ay bebeğin anne karnındaki tüm gelişimini yaptığımız araştırmalarla sizlere aktarmak istedik. Gelin bu mucizevi gelişime hep birlikte göz atalım.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hepimizin bildiği üzere hamileliğin enet ve kesin belirtisi kadınlardaki adet gecikmesi durumudur. Adet dönemleri genel olarak 28 günde bir olarak tekrarlanır ve yeni adet döneminde beklenen günde kanamanın gelmemesi ve üzerinde günler geçmesi evli ya da cinsel birliktelik yaşayan kadınlar için hamilelik sinyalini oluşturan en temel belirti olarak görülür. Tabii ki hamilelik belirtileri yalnızca adet gecikmesi ile sınırlı kalmamaktadır. Hamileliğin diğer önemli belirtilerinden bahsetmeden önce belirtmekte fayda var ki; her kadının yaşamış olduğu hamilelik belirtileri kendine özeldir. Yani kimisi gebeliğini öğrenmeden önce birtakım belirtileri hissedip yaşarken, kimisi net olan gebelik testini yaptırmadan hamile olduğuna dair hiçbir belirti yaşamaz ve hissetmez.Bazen hamilelik belirtileri tıpkı adet öncesi belirtiler ile aynı olabilmektedir. O yüzden gebelik istenen ve beklenen bir durum ise belirtilere çok fazla önem vermeden yaptıracağınız gebelik testi ile asıl ve net sonucu öğrenmeni daha sağlıklı olacaktır.Bunun dışında tıpta genel olarak gebelik testi yapılmadan önce hissedilebilen hamilelik belirtileri ise sırasıyla şu şekildedir;

hamilelik belirtileri nelerdir

  1. Göğüslerde Hassasiyethamilelikte göğüs hassasiyeti

Hamilelik belirtileri arasında en belirgin olan değişimlerden biri göğüslerdeki hassasiyet ve renk değişimi olarak kabul edilmektedir. Göğüslerde meydana gelen büyüme, dokunulduğunda ağrı oluşması ve çok hassas olması belirtiler arasında yer alır. Bunun dışında göğüs ucundaki açık kahverenginde ki halkanın giderek daha büyük ve koyu bir renge dönmesi de yine hamilelik belirtisi olarak kabul edilmektedir.

  1. Adet Gecikmesihamilelikte adet

Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere adet gecikmesi hamilelik belirtilerin başında yer almaktadır. Genel olarak her kadın adet gecikmesi yaşadığında hemen hamilelik şüphesini aklına getirmektedir. Fakat adet gecikmesi her zaman hamilelik belirtisi olarak ta meydana gelmez. Bazen yaşanılan stres, aşırı yorgunluk ve üzüntü gibi ruhsal değişimler kadınların adet düzenlerini oldukça değiştirebilmektedir.

  1. Yorgunlukhamilelik yorgunluk

Hamilelik belirtileri arasında sıklıkla karşılan durumlardan biri de vücutta ki aşırı yorgunluk hissidir. Bunun nedeni ise; elbette artık tek vücutta 2canlı olarak yaşamaya başladığınız içindir. Vücudunuz hem sizin hem de bebeğinizi büyütebilmek için olduğundan daha hızlı çalışmaya başladığından kişinin normalden daha halsiz ve kendini yorgun hissetmesi olağandır. Ayrıca yine bu dönemde vücut tarafından salgılanan progesteron hormonu nedeniyle de yorgunluk fazlasıyla artacaktır.

  1. Mide bulantısı ve kusmahamilelikte mide bulantısı ve kusma

Hamileliğin kadınları en fazla yoran ve maalesef istenmeyen belirtilerinden biri de mide bulantısı ve kusmadır. Mide bulantılarının sebebi vücudun hormon seviyelerinin değişmesinden ötürü meydana gelmektedir. Çoğunlukla sabah bulantı ve kusma olarak kendini gösterir. Hamileliğin ilk 4 ayı yoğun bir şekilde yaşanan bulantı ve kusmalar, sonraki aylarda azalarak kaybolur. Tabii ki bu her hamile bayan için geçerli bir durum değildir. Kimi hamileler hiç bulantı ve kusma yaşamazken, kimisi ise son aylarına kadar bu hiç istenmeyen durumu yaşamak zorunda kalırlar.

  1. İdrara çıkmada artışhamilelik idrar artışı

Hamile olduğunuzu hissettirebilecek bir diğer belirti ise çok sık idrara çıkma durumu olacaktır. Gebeliğin 1.haftasından sonra bile hissedilebilen bu ani idrara çıkma durumu, geceleri uykunuzdan uyandırmaya kadar gidebilmektedir. Ayrıca hamilelik durumunda kabızlıkta yaşanabilmektedir.

  1. İştahta artış ve bazı yiyeceklere karşı tiksinmeiştah artar

Hamile kalındığından itibaren vücut olduğundan daha hızlı çalışacağı için elbette enerjiye ihtiyaç duyacaktır. Bu yüzden hamile halan bayanlarda sürekli bir yeme isteği oluşabilmektedir. Bunun yanında canları bir anda mevsiminde olmayan bir meyve, sebze veya turşu gibi alakasız şeyleri bile çekecektir. İştah artışının yanı sıra, gebelik öncesi çok sevilen yiyeceklere karşı aniden tiksinme ya da iğrenme gibi durumlar da yaşanabilmektedir. Bu gibi durumlar hamileliğin belirtileri arasında yer almaktadır.

  1. Baş Dönmesihamilelikte baş dönmesi

Hamile kalan bir bayanın vücudunda tamamıyla bir değişim söz konusudur. Vücut bir canlıyı büyütebilmek için hemen hazırlığa başlamaktadır. Örneğin, kan damarlarının genişlemesi gibi. Tabii ki bu durumda baş dönmesi gibi sorunları da beraberinde getirecektir. Şayet uzun süre ayakta kaldıysanız ya da aniden oturduğunuz yerden kalktıysanız bu tansiyonunuzun düşerek başınızın dönmesine sebep olacaktır.

  1. Ruh halindeki değişimhamilelikte ruh hali

Gebelik sebebiyle oluşan hormon değişimleri sizleri farklı ruh hallerine büründürecektir. Gergin olmak, sinirli olmak, duygusal olmak ve ani duygu değişimleri tamamen hormon değişimlerine bağlı sebeplerdir. Ve bu durumda hamilelik belirtileri arasında yer almaktadır.

  1. Kanamahamilelikte kanama

Bazen adet dönemlerinde kadınlar çok az bir kanama yaşarlar ve bu genellikle adetten farklı bir durum olarak meydana gelir. Normal adet gününden çok az süren bu kanamanın nedeni gebeliğinize bağlı olabilmektedir.  Rahimde döllenen embriyo, rahim duvarına yerleştikten sonra, yerleşmeye bağlı bazı kadınlarda kanama görülmektedir. Hamilelik belirtilerinden biri olarak sayılan yerleşme kanaması, diğer adet kanamalarından farklı olduğu için kadınlar tarafından fark edilebilmektedir. Şayet adet dönemi zamanında sizde az ve kısa süren bir adet kanaması yaşıyorsanız gebelik sorusunu aklına getirebilirsiniz.

BEBEĞİN ANNE KARNINDA GELİŞİMİ

Hamilelik kadınlar için oldukça özel ve güzel bir süreçtir. Hamile olduğunuzu bilmeden yaşanılan bir takım belirtiler ile içinizdeki minik canlı aslında ben buradayım der. Fakat yine de yapılacak gebelik testi ile gebeliğinizin tıp açısından da onaylanması gerekmektedir. Gebelik testi kan ve ya idrar ile yapılabilmektedir. Kan ve idrarda gebelik sonucu vücudun salgılamış olduğu B-hCG hormonu gözlenmektedir. Çünkü gebelik olduğunda vücut bu hormonu salgılamaya başlar ve hormon düzeyi iki günde bir iki kat artış gösterir. Yapılan kan testi sonucunda gebeliğiniz artık belirtilerden ibaret değildir.

anne karnında bebek gelişimi

Önünüzde 41 haftalık aslında uzun gibi görünen fakat göz açıp kapayıncaya kadar geçen bebeğinizin her geçen gün büyüyeceği bir süreç bulunmaktadır. Her anne adayı elbette bebeğinin her hafta karnında ne durumda olduğunu, hangi organının geliştiğini ve neler yapabildiğini merak eder ve öğrenmek ister. Bizlerde bebeğin anne karnında gelişimini hafta hafta anlatarak, bu özel süreçte bebeğin nasıl bir gelişim gösterdiğini sizlere aktarmak istiyoruz. Gelin bu 41 haftalık bebeğin anne karnında gelişimi sürecini hep birlikte inceleyelim.

1. HAFTA

Kan testi sonrasında yapılacak ilk adım bu 40 haftalık süreçte hamileliğinizi devamlı ve yakından takip edecek güvenilir bir doğum uzmanı bulmak ve muayeneye gitmek olacaktır. Kan testi sonrasında doğum uzmanı öncelikle kanda var olduğu çıkan gebeliği ultrason ile rahimde olup olmadığını görmek ister. Ultrason ile yapılan muayenede rahimde görülen ufacık nokta sizin bebeğinizdir. Yani bebeğinizin rahme yerleşmiş ve varlığını belli etmiştir. Fakat ultrason sonucunda bebeğin en az 4 haftalık olduğu söylenir.

Bunun nedeni her gebelik son adet gününden itibaren hesaplanmaya başlanır. Yani döllenme gerçekleşip embriyo rahme yerleşene ve ultrasonda görülebilmesi için en az 4 hafta geçmiş olması gerekmektedir. Tabi ki ultrason incelemelerin de doğum uzmanın yaptığı ölçümler ve sizin son adet gününüz de göz önünde bulundurularak bebeğinizin bulunduğu hafta kolaylıkla belirlenebilecektir. Buradan yola çıkarak 1.haftada gebelik ile ilgili yorum yapmak ve bilgi vermek söz konusu değildir.

2. HAFTA

Gebeliğin 2.hafta sayılan bu dönemde aslında halen bebek yoktur.2.haftada aslında vücut yumurtlama günü için rahim içini hazırlamaya çalışmaktadır. Fakat yumurtlama günü neden gebeliğe dahil ediliyor diyecek olursanız; maalesef hali hazırda bilinemeyen tek şey sperm ve yumurtanın ne zaman buluştuğu noktasıdır. Bu yüzden gebelik için muayene gittiğinizde doktorlar çoğunlukla son adet tarihinin ilk gününü sormaktadırlar. Buradan yola çıkarak 1 ve 2.haftalar adet gününüzün bir parçası olsa da tıp olarak gebeliğinize dahil edilmektedir. Ortada henüz bir bebek olmasa da vücudunuzun gebeliğe hazırlık yapmaktadır.

3. HAFTA

3.hafta da yine hamilelikle ilgili herhangi bir bilginiz olmayacaktır. Fakat bu hafta sperm ve yumurtanın birleştiği yani bebeğinizin oluştuğu hafta olarak kabul edilir. Yavaş yavaş rahim içine doğru yol almaya başlayacaktır.

Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren artık sürekli duyacağınız kelimelerden biri de “trimester” dır. Daha önceden kulak aşinalığınız olabilir belki ama size biraz açıklamak isteriz. Trimester gebeliğin kritik dönemlerini anlatmaktadır. Hamilelik 3 trimester’dan oluşmaktadır.

1-2-3.aylar 1.Trimester , 4-5-6.aylar 2.Trimester ve 7-8-9.aylar ise 3.Trimester olarak adlandırılmıştır.

1.Trimesterda; genellikle gebeliğin ilk belirtileriyle birlikte vücudun hayli yorgun düşeceği ve gebeliğe alışma dönemi olarak adlandırılmaktadır. Yine bu dönemde bebek yavaş yavaş oluşmaya başlayacaktır.

2.Trimester; çoğunlukla ilk döneme göre artık daha rahat geçirilen hamileliğin sebep olduğu bir takım sorunların azaldığı ve bebeğin çok hızlı bir şekilde büyümeye başladığı dönemdir.

3.Trimester ise; bebeğin tamamen büyüdüğü ve doğuma hazırlandığı, annenin ise büyüyen bebekle birlikte artık zorlanmaya başladığı son düzlük olarak görülmektedir.

4. HAFTAhamilelikte 4. hafta

Ve nihayet gebelik tamamıyla başlamış bulunmaktadır. Bu hafta embriyo rahim içine yerleşmiş olup ultrasonla bakıldığında rahim içinde doktor tarafından görülebilecektir. Fakat 4.haftada bebeğin boyuyla alakalı maalesef bir ölçüm yapılamaz ve hatta kalp atışı da bu hafta duyulamaz. Bu hafta sadece rahim içinde kese olup olmadığı kontrol edilmektedir. Anne ise 4. Haftada henüz hiçbir şey hissetmemektedir. Gebelikten haberi yoksa her zamanki adet döneminde yaşadığı semptomları yaşadığını düşünecektir.

5. HAFTAhamilelikte 5. hafta

5.hafta ile 1. trimester döneminin 2.ayına girilmiş olacaktır. Bu haftada bebeğin kalbi oluşmaya başlamış olsa da duyulmayacaktır. Bebeğin boyu yaklaşık 3-4 mm civarında olacaktır. Bebeğinizin kesenin içinde olup olmadığı yalnızca vajinal yolla bakılan ultrason ile görülebilecektir.

6. HAFTA

6.haftasına giren bebeğin ultrason muayenesinde kalp atışları artık çok rahat bir şekilde duyulabilecektir. Yine ultrason muayenesinde kese içinde bebeğin boyu doktor tarafından ölçülebilecek hamilelikte 6. haftaduruma gelmiş olacaktır. Bu haftada bebek yaklaşık 4-6 mm civarındadır. Bu haftada bebeğin kol tomurcukları ve göbek kordonu oluşmaya başlar. Gözleri, kulakları ve ağız boşluğu belirginleşmiş olacaktır. Bebek için durum böyle iken; artık anne için sıkıntılı dönemlerde başlamış olacaktır. Mide bulantıları, kusma, yorgunluk ve halsizlik bu dönem anne adayını oldukça yoracak semptomlar arasındadır. Anne adayı mide bulantısı ve kusmalardan ötürü yemek yemede zorluk çekebilir ve kilo kaybı yaşayabilir. Fakat bu durum 3.aydan sonra yavaş yavaş ortadan kalkacaktır ve anne adayı normal bir şekilde beslenmeye devam edecek ve kusmaları büyük oranda azalacaktır. Anne adayına bu yorucu dönemde temiz havada yürüyüş yapmaları ve D vitaminin açısından güneş ışığından faydalanmaları tavsiye edilir.

7. HAFTA

7.haftasına girmiş bir bebeğin boyu bir pirin tanesi kadar olacaktır. Kalp atışı rahatlıkla duyulabilen bebeğin karaciğer, böbrek, omurga, beyin, göz ve bağırsakları da gelişmeye başlamıştır. 7.haftahamilelikte 7. hafta içinde bebeğin genital bölgesindeki yapıda oluşmaya başlar fakat henüz cinsiyeti belirlenemez. Kol ve bacak tomurcukları oluşmuştur yalnız vücuttan ayrı değildir. Anne adayında ise halen devam eden kusma, bulantı ve halsizlik oldukça yorucu bir hal almıştır. Gebeliğin ilk haftalarında anne adaylarının vücut dirençleri azaldığı için özellikle nezle ve grip rahatsızlığı yaşayan kişilerden uzak durmaları gerekir. Aksi takdirde bulaşıcı hastalıklar annenin vücut direncini daha fazla düşürecektir.

8. HAFTA

Bu hafta itibari ile artık bebek 1,5 cm ve üzerine çıkmış olacaktır. Yani bir barbunya tanesi kadar oldu diyebiliriz. 8.haftada bebeğin el ve ayakları oluşur fakat birbirine yapışıktır. hamilelikte 8. haftaBurnu, gözü, dudakları ve kulakları belirginleşmeye devam eder. Göz kapakları bu haftada oluşan bebeklerin 26.haftaya kadar gözleri kapalı kalacaktır.8.Haftada rahim iki katına çıktığı için annenin idrar kesesine baskı yapacak ve bu haftada anne çok sık idrara çıkmaya başlayacaktır. Devam eden mide bulantıları ve kusmalar annenin vücut direncinin çok fazla düşürebilir ve anne bitkin düşebilir. Bu gibi durumlarda doktora başvurularak ilaç ya da serum tedavisi anneyi ayağa kaldırabilecek çözümler arasında yer alır.

9. HAFTA

9.haftasına girmiş olan bir bebek artık 1. trimester döneminin de son ayına girmiş bulunmaktadır. Bu haftada bebeğin boyu 2-3 cm arasında ağırlığı ise 2 gram olarak hamilelikte 9. haftaölçülebilmektedir. Bebeğin dili oluşur ve gözleri gelişmeye devam eder. Elleri ve ayakları gelişmiş olsa da halen bitişik haldedir. Bebeğin bağırsakları göbek kordonun etrafından karın içine doğru çekilmeye başlar. Cinsiyet açısından özellikleri oluşmuş olsa da halen ultrason ile görebilmek imkansız olacaktır. 9. haftada bebek ilk kez amniyon sıvısı içebilecektir. Amniyon bebeğin içinde bulunduğu sıvının adıdır. Bunun dışında rahim duvarına dokunulduğu takdirde bebek tepki vererek hareket edebilecektir.

10. HAFTA

10.haftasına girmiş olan bebek, tıp gözünde artık embriyo olmaktan çıkmış fetus olarak adlandırılmaya başlanmıştır. Bu haftada bebek, hareket etmeye başlamaktadır. Fakat bu hamilelikte 10. haftahareketler anne tarafından hissedilmez. Bebek nefes alıp verme hareketi yaparken amniyon sıvısı yutar ve idrarını yapmaya başlar. Bebeğin eklemleri, dizleri ve dirsekleri belirginleşir. El ve ayak parmakları bu haftada birbirinden ayrılır. 10.haftasına giren bebeğin görüntüsü artık kuyruklu değildir. Kuyruk görüntüsü tamamen kaybolmuştur ve bir bebek görüntüsü almaya başlamıştır. Bebeğin cildinde tüylenmeler oluşur ve tırnakları oluşmaya başlar. 10.haftasına giren anne ise daha önceki haftalara nazaran kendini daha iyi hissetmeye ve şikayetleri azalmaya başlayacaktır.

11. HAFTA

Bu haftada artık 3 aylık olan bebeğin organ ve dokularındaki en kritik dönemde atlatılmış bulunmaktadır. Bebeğin boyu 4 cm civarındayken ağırlığı ise 7-8 gram arasında değişmektedir. Yani hamilelikte 11. haftayaklaşık bir mandalina büyüklüğünde diyebiliriz. 11.haftasında plasenta ise kan dolaşımı görevinin yerine getirmeye başlar. Bebek anne karnında hıçkırır, ters döner, sallanır fakat bu hareketleri halen anne tarafından hissedilmez.11.hafta bebeklerin anne karnındaki gelişimi için ikili test adı verilen ve oldukça önemli olan testlerin yapıldığı haftadır. Bu testlerde bebeğin ense kalınlığı ve ve anneden alınan kan örnekleriyle birlikte yapılan incelemeyle, bebekte olası down sendromu ve kromozomal bozukluk olup olmadığı tespit edilmektedir. Anne artık yavaş yavaş hamileliğe alışmıştır ve yorucu olan semptomların çoğu azalmaya başlamıştır.

12. HAFTAhamilelikte 12. hafta

12.haftasına ulaşan bebeğin boyu 5 cm, ağırlığı ise yaklaşık 15 gram civarındadır. Bu haftada bebek idrar üretmeye başlayacaktır. El ve ayak parmaklarını rahatlıkla hareket ettirebilecek ve ağzıyla emme hareketi yapabilecektir. Anne tarafında ise durum artık daha iyi sayılabilir. Bebeğinin cinsiyetini merak eden anneler biraz daha sabırlı olması gerekmektedir. Ultrasonda nadiren gözükse de daha sonra yanılma payı oluşacağından ilerleyen haftaları beklemek doğru olacaktır.

13. HAFTAhamileliğin 13. haftası

13.haftasına giren bebekler artık bir portakal büyüklüğüne erişmiştir. Boyu 7 cm civarında ağırlığı ise 25 gram kadardır.  Bu haftada bebeğim ses telleri gelişmeye başlar. Gözleri daha önce birbirinden uzakken, artık daha yakınlaşmaya başlar ve kulakları olması gereken yere ilerler. Bebeğin damak altında 20 tane dişi bile oluşmuştur. Anne için artık 1. trimester dönemi bitmiştir. Yavaş yavaş kilo almaya ve eski kıyafetlerine sığamaz olmaya başlamıştır.

14. HAFTAhamileliğin 14. haftası

Bu hafta da bebek yaklaşık 45 gram ağırlığına ve 9 cm boya ulaşmaktadır. Tırnakları oluşmuştur ve başparmak emme refleksine sahip olur. Nefes alıp verme hareketini yapmaya başlar. Bebeğin boynu uzayarak çenesi de gövdesinden ayrılmaya başlayacaktır. Anne de genellikle sık sık idrara çıkma problemi oluşabilir. Ayrıca bu haftada bebeğin cinsiyeti öğrenilebilmektedir.

15. HAFTAhamileliğin 15. haftası

15.haftasına ulaşan bebek yaklaşık 70 gram ağırlığında ve 10 cm boyundadır. Bebeğin tüm cildinde ince tüyler çıkmaya başlayacaktır. Bebeğin kas gelişimi devam etmektedir. Bebek nefes almayı, yutmayı ve emmeyi öğrenmiştir. Bebeğin tat alma duyusu gelişir. Annenin yediği bazı besinlerin tadı bu haftada amniyon sıvısına geçer ve bebek bunları tadabilir. Annenin göbeği bu haftayla birlikte artık belirlemeye başlamıştır. Göbeğinden aşağıya doğru kahverengi çizgi oluşmaya başlar. Bu gebeliğe bağlıdır ve doğumdan sonra yavaş yavaş kaybolacaktır.

16. HAFTAhamileliğin 16. haftası

16.haftasında bebek yaklaşık 150 gram ağırlığında boyu ise 13 cm civarında olacaktır. Bacaklar kollardan daha uzundur ve sıkça hareket ettirir. Kafasını dik tutmaya başlar ve göbek kordonunu tutmaya başlar. Cildi çok ince bir yapıya sahiptir. Annenin bu hafta ile birlikte karnı büyümeye devam eder. Bebeğin zeka testi için yapılan 3 ve 4’lü testler bu haftadan itibaren 20. haftaya kadar yapılabilmektedir.

17. HAFTAhamileliğin 17. haftası

Bu haftadan itibaren bebek daha hızlı kilo almaya başlayacaktır. Çünkü yağ depoları oluşmaya başlamıştır. Kaş ve kirpikleri büyür. Refleksleri gelişmeye devam eder. Kalp atışları ise artık daha düzenli atmaya başlamıştır. Anne bebeğin hareketlerini az da olsa hissetmeye başlayacaktır. Bu genelde karında seğirme olması gibi ya da içinde küçük kıpırtılar olması gibidir.

18. HAFTAhamileliğin 18. haftası

18 haftalık bebeğin boyu 14 cm, ağırlığı ise 150-200 gram arasında değişmektedir. Bu haftada bebekler genellikle hıçkırmaya başlayacaktır. Mekonyum sıvısı bağırsaklarında birikmeye başlamaktadır. Bu bebeğin doğumdan sonra ilk dışkısı olacaktır. Anne iştah konusunda hayli artış gösterir. Fakat yediklerine dikkat etmesi ve kontrolsüz kilo almaması gerekir. Karnı gitgide büyüdüğünden uyku sırasında eskiye nazaran her pozisyonda yatamayacaktır.

19. HAFTAhamileliğin 19. haftası

Bu haftada bebek yaklaşık 250 gram, boyu ise 15 cm civarındadır. Bebeğin vücudunu verniks kazeoza denilen beyaz kremsi bir madde kaplar. Bu sayede bebeğin cildi amniyon sıvısından korunmuş olacaktır. Bebeğin cilt rengi artık şeffaf değildir. Bebekle birlikte plasentada büyümeye devam edecektir. Anne bu haftalarda bebeğin tekmelerini hissetmeye başlar. Rahim çok fazla büyüdüğü için midesine baskı yapacağından hazımsızlık şikayetleri oluşabilir.

20. HAFTAhamileliğin 20. haftası

20.haftasında bebek yaklaşık 16 cm ağırlı ise 260 gram kadardır. Şayet bebek kız ise bu haftada rahmi oluşacaktır. Kulak tamamen geliştiği için anne karnında tüm sesleri rahatlıkla duyabilmektedir. Saçları uzayan bebek, sürekli soluk alıp vererek akciğerlerini geliştirmeye devam eder. Anne ise gebeliğinin yarı sürecini atlatmış bulunmaktadır.

21. HAFTAhamileliğin 21. haftası

21.haftasına giren bebek artık bu hafta itibariyle hızlı bir şekilde kilo almaya ve boyu uzamaya başlayacaktır. Bu haftada boyu 27 cm civarında ağırlığı ise 350 gram kadar olmalıdır. Bebek artık anne karnında daha rahat hareket eder ve genellikle oturur vaziyette duracaktır.  Bebeğin vücudunda oluşan kıkırdak yapı artık kemiğe dönüşmeye başlayacaktır. 21.hafta ile birlikte bebeğin kol ve bacakları artık olması gereken oranlardadır.

22. HAFTAhamileliğin 22. haftası

Gebeliğin bu haftasında bebek artık yaklaşık 28 cm civarında ağırlığı ise 400 gram kadar olacaktır. Bu hafta duyma, tatma ve görme duyuları oldukça gelişme gösterecektir. Öyle ki dışarıdan duyduğu yüksek sesler onu tatlı uykusundan uyandırıp tekme atmasını sağlayacaktır. Anne ise bu tekmeleri artık rahatlıkla hissedecektir. Bebek erkek ise testisleri aşağıya inecek, şayet kız ise rahim ve yumurtalıkları tamamen oluşup vajinası oluşmaya başlayacaktır.

23. HAFTAhamileliğin 23. haftası

23. haftasında bulunan bebek artık 500 gram ağırlığına ulaşmış ve oldukça kilo almış olacaktır. Bu haftada bebeğin gözleri gelişmiş olsa da halen göz rengi belli olmamıştır. Bebeğin bütün vücudu incecik tüylerle kaplanmaya devam etmektedir. Bebek artık doğacağı zamanki görüntüsüne kavuşmaya başlamıştır. Annenin hem kendi kilosu hem de bebeğin kilosu arttığı için zaman zaman bel ağrıları yaşayabilmektedir.

24. HAFTA

Bu hafta gebeliğin 2. trimester döneminin son haftası olarak adlandırılmaktadır. Yani bebek tam tamına 6 aylık olmuştur. Bebeğin boyu yaklaşık 32 cm olurken ağırlığı ise 600 grama yakın hamileliğin 24. haftasıolacaktır. Artık annenin hissettiği tüm kıpırdamalar ve hareketler bebeğe aittir. Bebeğin yağ dokusu her geçen gün arttığı için vücut ısısını daha kolay ayarlayabilecektir. Bebeklerin bu haftada akciğerleri hızlı bir şekilde gelişmeye başlar. Bu haftalarda erken doğumla dünyaya gelen bebeklerin maalesef yaşam şansları çok az görülmektedir. Anne adaylarına bu haftalarda şeker yüklemesi testi yapılmaktadır. Elbette bu tamamen kişinin özgür iradesine bırakılır. Fakat anne de gebeliğe bağlı şeker hastalığı olup olmadığı bu yöntemle öğrenilebilmektedir. Şeker yüklemesi yaptırmak isteyen anneler mutlaka açlık tokluk kan şekerine bakılması gerekmektedir.

25. HAFTAhamileliğin 25. haftası

Bebek 25.hafta itibarı ile yaklaşık 650 gram ağırlığında boyu ise 34 cm civarında olacaktır. Bu haftada akciğerlerinde bulunan kan damarları gelişmeye başlar. Bebeğin burun delikleri açılır. Ve artık bebek annesinin sesini duyar ve onu sesini tanımaya başlar. Bebeğin ses telleri de geliştiği için artık hıçkırmaya da başlayacaktır.

26. HAFTA

26. haftasına giren bebek yaklaşık 750 gram ağırlığında boyu ise 35 cm olacaktır. Bu haftada akciğerlerinde ki hava kesecikleri gelişir ve sürfaktan denilen bir madde salgılanmaya başlar. Olası birhamileliğin 26. haftası erken doğum durumunda akciğerlerde meydana gelen bu gelişmeler bebeğin solunumu için oldukça önemli sayılmaktadır. Bebeğin 26. haftada bugüne kadar sımsıkı kapalı olan göz kapakları açılır ve görme yeteneği de gelişmeye devam eder. Annenin bulunduğu fazla aydınlık ve karanlık ortamları bebek hissedebilmektedir. Ayrıca dışarıdan duymuş olduğu seslere göre kalp ritmi hızlana bilmektedir. Kısacası bebek artık dış dünyaya ilgi duymaya ve tepki göstermeye başlamıştır.

27. HAFTAhamileliğin 27. haftası

27.haftasına giren bebek artık 2. trimester dönemini tamamlamış ve son düzlük olan 3. trimester dönemine girmiş bulunmaktadır. Bu haftada bebeğin beyni ve akciğerleri hızla gelişmeye devam ederken, göz retinası da gelişerek dışarıdan gelen ışığın algılanmasını sağlamaktadır. Ayrıca bebeğin dilinde tat tomurcukları oldukça gelişmiş olduğundan annenin yediği tatlı, acı veya ekşi yiyecekleri algılayabilmektedir. Bebek 27.haftasında 850 gr civarında boyu ise 37 cm olarak gelişimine devam etmektedir.

28. HAFTAhamileliğin 28. haftası

Bu haftada bebeğin kirpikleri ve kaşları çıkmış olacaktır. Gözleri bu hafta ile birlikte oldukça gelişmiş durumdadır. Beyni bu zamana kadar düz iken artık çukurlar oluşmaya başlayacaktır. Akciğerleri çok iyi gelişmiş olacaktır, erken doğum durumunda bebek kendi kendine rahatlıkla nefes alıp verebilecektir. Bebeğin kalp atışları annenin karnına kulak dayanırsa duyulabilecek kadar güçlü atmaktadır. Bu hafta itibari ile ağırlığı 1000 gram civarında boyu ise yaklaşık 37 cm’dir.

29. HAFTAhamileliğin 29. haftası

29.haftasına ulaşan bebekler artık idrar yapabilmektedir. Beyni oldukça iyi gelişmiştir ve vücut ısısını ve soluk alıp verebilmeyi kontrol altında tutabilmektedir. Bebek gözlerini sola ve sağa hareket ettirebilir. Ayrıca anne ışıklı ortama girdiğinde kafasını ışık yönüne doğru çevirebilmektedir. Bu haftasında olan bebeklerin dişetleri de gelişmiş olacaktır.

30. HAFTAhamileliğin 30. haftası

30.haftasına giren bebeklerin ağırlığı 1350 gr civarında boyları ise 40 cm olarak gelişmiştir. Bebek gözlerini çok rahat açıp kapata bilmektedir. Bu haftasında bebeğin kemik iliği kan hücresi üretecek kadar gelişmiştir. Ayrıca sindirim sistemi ve bağırsakları da çok iyi gelişen organları arasındadır. Bebek soluk alıp verme hareketi yapmaya devam etmektedir.

31. HAFTAhamileliğin 31. haftası

31. haftasına giren bebeklerin bu dönemde daha çok kilo alımı önde gidecektir. Boy uzamalarında bir müddet duraksama olabilmektedir. Bu haftada bebeğin ağırlığı 1500 grama ulaşırken boyu ise 40 cm olarak devam etmektedir. Cilt altında oluşan yağ depoları bebeğin cilt rengini pembe rengine çevirecektir. Bebek artık düzenli olarak hareket etmektedir.

32. HAFTAhamileliğin 32. haftası

32. haftasına giren bebekler zamanın çoğunu uyuyarak geçirmektedirler. Yağ dokusunda ki artış cildini fazlaca kalınlaştırmış ve rengi pembe haline gelmiştir. Bebek doğduktan sonra sürekli yapacağı emme, soluk alıp verme, tekme atma ve yutma hareketlerini yapmaya devam eder. Saçları tamamen uzayan bebeği ayak tırnakları da yeterince gelişmiş vaziyettedir. Bu haftada bebeğin boyu 42 cm civarında ağırlığı ise 1700 grama yaklaşmıştır.

33. HAFTAhamileliğin 33. haftası

33.haftasına ulaşan bebekleri içinde bulunmuş oldukları amniyon sıvısında biraz azalma meydana gelecektir. Bu sebepten ötürü de bebek anne karnında daha az hareket edecektir. Bebeğin kemikleri sertleşmeye devam etse de kafa kemikleri esnek kalacaktır. Bunun nedeni doğum sırasında daha kolay dünyaya gelebilmesi içindir. Bu haftada bebek 43 cm, ağırlığı ise 1900 gr civarında olacaktır.

34. HAFTAhamileliğin 34. haftası

34. haftasında olan bebeğin artık akciğeri ve diğer tüm organları yeterince gelişmiştir. Bebek uyuyacağı zaman gözlerini kapatır ve uyandığında ise açar. Elindeki tırnakları da uzamış olan bebek eliyle bir cismi tutabilecek kıvama gelmiştir. Bu haftasında bebeğin ağırlığı 2100 gram civarında iken boyu ise 45 cm olacaktır. Bebeklerin doğum haftaları genel olarak 41 hafta olarak belirlenmiştir. Fakat birçok bebek 37.hafta ile birlikte doğabilmektedir. Buradan yola çıkacak olursak doğuma da az bir zaman kalmış olacaktır.

35. HAFTAhamilelikte 35. hafta

35.haftasına giren bebekler artık yeterince büyüdüğünden rahimde hareket edecek alanı azalmış olacaktır. Bundan dolayı hareketleri de azalacaktır. Bu haftada erken doğum ihtimali olduğunda bebeklerin akciğerleri yeterince geliştiğinden solunum sıkıntısı yaşaması oldukça azdır. Bebek cinsiyeti erkek ise testisleri tamamen dışarıya çıkmış olacaktır. Bu haftada yağ dokusu artış gösterir. Bebeğin ağırlığı 2400 gram boyu ise 46 cm civarında olacaktır.

36. HAFTAhamilelikte 36. hafta

36.haftasına giren bebek bu haftada doğmuş olsa bile kuvöze alınmaya gerek duyulmadan zamanında doğan bebekler gibi çok rahat bir şekilde yaşayabilirler. Artık ağırlığı 2600 gram civarında ve boyu ise 47 cm kadardır. Bebeğin bağışıklık sistemi ve sindirim sistemi oldukça gelişmiştir. Fakat katı besin sindiremez. Bu hafta bebeğin artık 9.ayına girdiği ve doğuma çok az bir süre kaldığını da ifade etmektedir.

37. HAFTA

37. haftasına adım atan bebek artık her an doğuma hazır sayılmaktadır. Doğumların birçoğunun 37 ve 39.haftalarda gerçekleştiği bir gerçek ve bebekte artık tamamıyla gelişmiş durumdadır. Bu hamilelikte 37. haftahaftada bebeklerin çoğu doğum kanalına girmek için baş aşağı dönmüş olacaktır. Bu haftada bebek 48 cm boyunda ve ağırlığı ise 2900 gr kadar olmalıdır. Bu hafta gerçekleşen doğumlar artık zamanında doğum olarak adlandırılmaktadır. Fakat yinede bebeğin en azından 2 hafta daha anne karnında kalması daha sağlıklı bir durum olarak görülmektedir.37.haftasına giren anneye ise genellikle bu haftada doktor tarafından çatı muayenesi yapılmaktadır. Çatı muayenesi; annenin vajina bölgesinde bulunan çatı kemiklerinin normal doğum için uygun olup olmadığının, doktor tarafından vajinal muayene ile değerlendirilmesidir. Bu muayene oldukça kısa süren ve acısızdır. Ayrıca yine bu haftada anne NST’ye bağlanır. NST yani “Nonstres” ; bebeğinin kalp atışlarını ve anne karnında oksijensiz kalıp kalmadığını tespit eden ve doğum sırasında oluşan sancıların annede başlayıp başlamadığını anlamaya yarayan bir testtir. Çıkan sonuçlar doktor tarafından mutlaka incelenir ve çatı muayenesi ile birlikte normal doğum ya da sezaryen için bir plan oluşturulur.

38. HAFTAhamilelikte 38. hafta

38.haftasına giren bir bebekte kilo almanın dışında artık yeni bir değişim olmamaktadır. Ağırlığı yaklaşık 3000 kg, boyu ise 49-50 cm arasındadır. Anne bu haftada yine NST’ye bağlanır. Bu hafta ile birlikte annede sancı başlaması, su gelmesi ya da kanama oluşması doğumun başladığını göstermektedir.

39. HAFTAhamilelikte 39. hafta

39.haftasına giren bir bebek artık 3000-3600 gram ağırlığı arasında ve boyu da 49-53 cm arasında olacaktır. Bebeğin vücudunu saran tüyler dökülmüş ve cilt rengi beyaza dönmüş olacaktır. Artık akciğer gelişimi de tamamlanmış durumdadır. Bebek doğum kanalına girmiş ve artık hareket edecek alanı da kalmamıştır. Doğum her an gerçekleşebilmektedir.

40. HAFTAhamilelikte 40. hafta

40.haftasına giren bebekler çoğunlukla 3500-4000 gram arasında ve boyları da 50-53 cm arasında olmaktadır. Bebeklerin kilo ve boy durumları tamamıyla değişkenlik gösterebilmektedir. Birçok bebek genellikle 40. Haftayı görmeden dünyaya gelmektedir. Nadiren de olsa bir kısmı bu haftayı anne karnında geçirmektedir. Kilo alımı dışında bebekte herhangi bir gelişim gözlenmez.

41. HAFTA

41.Haftasına girmiş bir bebek normalde çoktan doğmuş olması gerekmektedir. Çoğunlukla yapılan çatı muayenesi ve annenin genel durumu göz önüne alınarak doğumun hangi şekilde olabileceği41. hafta hamilelik önceden görülebilmektedir. Sezaryen doğumları genellikle 38 ve 39.haftalarda gerçekleştirilmektedir. Fakat bebek normal doğumla dünyaya gelecek ise sancıların başlaması, su veya kanamanın başlaması beklenmektedir. Nadiren de olsa bazı bebekler 41.haftaya girmiş olsalar da herhangi bir doğum başlangıcı göstermezler. Bu durumda genellikle anneye suni sancı verilerek bebek dünyaya getirilmektedir. Halk arasında 41.haftada doğum yapamayan kadınlar için günü geçti gibi tabirler kullanılmaktadır.

Sonuç

Böylelikle bir bebeğin anne rahmine düşüp, büyüyüp geliştiği son haftaya kadar sizlere hafta hafta gebeliğin tüm süreçleriyle ilgili bilgiler vermiş olduk. Unutulmaması gerekir ki; her hamilelik süreci kişiye özeldir, gebeliğe bağlı oluşan semptomlar, bebeğin anne karnında gelişimi tamamıyla kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Gebelik süresince; mutlaka düzenli olarak doktor gözetimi altında olmalı, bu süreçte bebek ve anne sağlığını korumak adına hekim tarafından istenen tahlil ve testlere önem göstererek yaptırılması gerektiği unutulmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir