Kızlık Zarı Hakkında Merak Edilenler

Bayanlar Arasında

Tıp dilinde hymen olarak karşılık bulan ve halk dilinde kızlık zarı olarak bilinen yapı, özellikle gelişmemiş ülkelerde sosyal yaşantıda büyük bir öneme sahiptir. Saflığın ve dokunulmamışlığın sembolü olarak kabul edilen zar, gelişmiş ülkelerde ise oldukça geri planda ve hatta önemini yitirmiş durumdadır.

Bizim toplumumuzda ise hali hazırda önemini koruyor ve bekaret sembolü olarak karşılık buluyor. Yapı olarak her kadında ve her vücutta farklı bir oluşuma sahip olan kızlık zarı, tıp dünyası ve teknoloji dünyasının ortak çalışması ile birlikte dikilebilir hale geldi. Yırtılan kızlık zarının onarımı günümüzde artık çok daha basit ve gözle tespit edilemeyeceği gibi fiziksel olarak da onarımın yapıldığını tespit etmek mümkün değildir.

Birçok kadın, toplum baskısı yüzünden bu operasyonu tercih ederken birçok kadın da eşinin özel isteği ile bu operasyona dahil ediliyor. Başarılı ve kısa süren bir operasyon neticesinde sağlıklı bir zar yapısı oluşturmak mümkün ve ilk ilişki ile birlikte kanamanın meydana gelmesi de söz konusudur.

Kızlık Zarı Nedir?

Vajina girişinde yer alan ve tıp dilinde labuyomine adı verilen küçük dudakların hemen hemen 1 ila 1.5 cm gerisinde konumlanmış olan zarımsı yapıya kızlık zarı adı veriliyor. Tıp dünyasında kızlık zarı bu şekilde tanımlanıyor ve bu tanımı zarın fiziki yapısı ile yapmayı tercih eden doktorlar da mevcuttur. Bir üst başlıkta da ifade ettiğimiz gibi Yunan mitolojisinden kalma bir adla ‘’Hymen’’ olarak da itelendirilen kızlık zarı, özellikle bizim ülkemizde çok daha büyük öneme sahiptir.

Kızlık zarı, görüntü itibarıyla dışı deri, vajinaya dönük kısmı ise mukoza kıvamına yakın bir kıvamda olan esnek bir karaktere karşılık geliyor. Kızlık zarı, bizim ülkemizde olduğu gibi birçok ülkede de bekaret sembolü olarak tanımlanırken, gelişmiş ülkelerde sağlıklı kadını ifade eden en önemli sembollerden bir tanesi olarak nitelendiriliyor.

Esnek yapıya sahip olması nedeniyle çok kolay zedelense bilen ve zarar görebilen kızlık zarı, bekaret onarımı operasyonu ile çok kısa sürede dikilebiliyor ve ülkemizde de bu operasyonu gerçekleştiren çok sayıda uzman olduğunu ifade etmekte fayda var.

kızlık zarı neden var

Kızlık Zarı Ne İşe Yarar?

Öncelikli olarak kızlık zarının bir organ olmadığını ve vücutta bulunmadığı takdirde vücudun herhangi bir şekilde zarara uğramayacağını da belirmek gerekiyor. Yer aldığı vücutta birtakım görevleri elbette mevcut ancak bu görevler yerine getirilmediği takdirde vücut fonksiyonları güçlü bir şekilde değişmez ve kişinin gündelik yaşantısı da olumsuz etkilenmez.

Kızlık zarının asli görevlerinden bir tanesi, vajina içerisine girecek olan mikropları ve bakterileri önlemek ve vajinayı daha steril tutmaktır. Kızlık zarının en önemli görevi budur ancak sağladığı faydalardan bir tanesine daha değinmek gerekiyor. Doğuştan gelen birtakım hastalıklarda, idrar kanalı yokluğu gibi durumlarda, kızlık zarı çıkartılarak idrar kanalı oluşumu da mümkün hale getiriliyor.

Az önce de ifade ettiğimiz gibi kızlık zarının asli görevi vajinayı dış etkenlerden korumaktır ve bunun dışında vücuda sağladığı herhangi bir fayda yoktur. Bozulduğu ya da hasar gördüğü takdirde karşınıza büyük bir risk çıkmıyor ancak enfeksiyon ve mantar gibi durumlar söz konusu olabilir.

Esnek Kızlık Zarı Nedir?

Esnek kızlık zarı, tek delikli kızlık zar modelinin bir üst seviyesi olarak tanımlanıyor. Yapılan araştırmalar birçok kadının esnek zar yapısına sahip olduğunu gösteriyor ve bekaret onarımı için doktora başvuran kadınların büyük bir kısmı da esnek zar yapısı şikayeti ile harekete geçiyor. Bu bazılarına göre bir avantaj bazılarına göre ise büyük bir sorun… Kızlık zarının ortasında yer alan deliğin gerekenden daha fazla olması, penis girişine imkan sağlıyor ve bu eylem gerçekleştiğinde herhangi bir şekilde kanama ya da zedelenme meydana gelmiyor. Zar, kendi içinde ayrışarak bekaret bozulur ancak bunu kan yolu ile görmek ya da tespit etmek mümkün olmaz. Esnek zara sahip olan kadınlar da bekaret onarımı operasyonu ile bu sıkıntıdan kurtulabiliyor.

Kızlık Zarı Çeşitleri

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi kızlık zarı her vücutta farklı bir yapı ile karşımıza çıkabiliyor. Dilerseniz daha fazla vakit kaybetmeden kızlık zarı çeşitleri ile ilgili hazırladığımız makaleye hep birlikte göz atalım.

 • Yuvarlak Zar: En sık rastlanan zar modellerinden bir tanesidir. Zar ortasındaki deliğin yuvarlağı andırması da bu zar yapısının isimlendirilmesinde pay sahibidir.
 • Bölmeli Zar: Zar yapısını ortadan ikiye bölen bir parçanın varlığı, bu zar modelini bölmeli zar olarak adlandırmamıza neden oluyor. Çok nadir görülen bir zar modeli olduğunu da ifade etmekte fayda var. Cinsel ilişkide en çok sıkıntı yaşayan zar modeli olarak bilinir ve genişletilmesinde de fayda vardır.
 • Yarı Bölmeli Zar:
 • Yarımay Zar Modeli: Zar ortasındaki deliğin yarım ayı andırması da bu zarın isimlendirilmesinde önemli pay sahibidir. Yine çok nadir görülen zar modellerinden bir tanesi olduğunu söyleyebiliriz.
 • Çok Delikli Model: Zar ortasındaki deliklerin sayısının fazla olması nedeniyle bu ismi almıştır. Bir diğer adı ise kalburumsu zar olarak biliniyor ve yine nadir görülen zar modellerinden bir tanesidir.
 • Dentiküler Model: Zar yapısının kenarları, normale oranla daha girintili ve çıkıntılıdır. Nadir görülen zar modellerinden biri olduğunu söylemek mümkündür.
 • Labial Model:
 • İmperfore Model:

Kızlık Zarı Nerededir?

Kızlık zarı, her vücutta aynı noktada yer almaz ancak ortalama bir ifade ile vajinanın 1 ila 2 cm kadar içerisinde yer alır. Zayıf ve kilolu kişilerde bu durum farklılık gösterebiliyor ve az önce de ifade ettiğimiz gibi aynı noktada bulunması gibi bir durum söz konusu değildir. Zayıf kişilerde daha önde yer alan kızlık zarı, kilolu kişilerde ise vajinanın 4 ila 5 cm içerisine kadar uzanabiliyor.

Dudak yapısının bitişik halde olması nedeniyle kızlık zarını gözle görebilmek için dudakların ön ve yan olmak üzere her iki tarafa da çekilerek incelenmesi gerekiyor. Kızlık zarının kişinin kendisi tarafından görülmesi ya da gözlemlenmesi mümkün değildir. Kadın doğum uzmanları ‘’Kızlık zarı muayenesi’’ adını verdikleri uygulama ile birlikte zarı görebiliyor ve tespit edebiliyor. Kızlık zarının bozulup bozulmadığı bu şekilde de öğrenilebiliyor ancak çok profesyonel bir uygulama gerektirdiğini de ifade etmekte fayda var. Bekaret onarımı öncesi bu testi yaptırabilir ve daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Kızık Zarı Öncesi ve Sonrası

kızlık zarı dikimi öncesi ve sonrası

Bozulmamış kızlık zarı detaylı bir şekilde ele alınarak incelendiğinde, zar yapısında var olan çizgilerdeki yuvarlakların kesintisiz olduğunu ve daha net gözlenebildiğini belirtmek mümkündür. Çentiklenme gibi bir durum söz konusu değildir ve sağ-sol, alt-üst olmak üzere ilgili bölgeler de birbirine eşit konumda ve daha düzgün bir yapıdadır.

Bozulmuş zar yapısında ise vajina duvarlarına kadar varan yırtılmalar ve hasarlar söz konusudur. Yuvarlak dönüşlerin yerini ise keskin kenarlar alır ve bu da çok net bir şekilde tespit edilebilir. Çok sayıda çentik de yırtılmış kızlık zarının en önemli göstergesidir ancak bu durum esnek zar modelinde kolay kolay tespit edilemez.

Bu konuda endişe duyuyorsanız ve cinsel ilişkiye girmenize rağmen kan gelmemişse, kadın doğum uzmanlarını ziyaret edebilir ve kontrole girebilirsiniz. Kızlık zarı tamiri öncesi de bu tür bir uygulama ile kızlık zarının bozulup bozulmadığı tespit edilir ve sonrasında bir müdahale gerçekleştirilir.

Kızlık Zarı Nasıl Bozulur?

Kızlık zarı, ilk cinsel ilişkide penisin vajinaya girmesi ile bozulabilir. Bununla birlikte sert ya da kalın bir cismin vajinaya girişi ile de bozulma durumu söz konusu olabilir. Sürtünme yolu ile de kızlık zarının bozulduğunu bilmenizde fayda var ve dışarıdan gelecek sert bir müdahale de kızlık zarına zarar verebiliyor ve bozulmasına yola açabiliyor.

Esnek zar yapısına sahip kadınlarda ise bozulma durumu doğum esnasında gerçekleşebilir. Parmakla müdahale ve parmağın vajina içerisinde çok derine inmesi durumu da kızlık zarının bozulmasına neden olmaktadır. Yüzeysel bir okşama ya da müdahale durumunda ise kızlık zarı zedelenebilir ancak her zaman için zarın bozulacağını söylemek doğru olmayacaktır.

Kızlık zarının bozulup bozulmadığı, kadın doğum uzmanı tarafından gerçekleştirilecek kontroller ile birlikte tespit edilir. Vajinadan gelen kan, zarın bozulduğunu işaret etmez, daha doğrusu her zaman bu kanıya varmak mümkün değildir. Uzman kontrolü ile birlikte daha sağlıklı ve daha net sonuçlar elde etmek mümkündür. Kızlık zarı tamiri öncesi gerçekleştirilecek olan fiziksel gözlem ile birlikte bu konuda daha detaylı bilgi verilecektir.

sahte kızlık zarı

Kızlık Zarı Yırtılması

Yukarıdaki başlığa ek olarak, ağır sportif faaliyetler, sert ya da kesici bir cismin üzerine düşme durumu, sert bir şekilde yapılan mastürbasyon ve travmatik kaşıma eylemi ile birlikte kızlık zarının bozulması mümkündür. Kızlık zarı bozulduğu an hafif bir acı hissedilecektir ancak dirençli kadınlarda bu acı yok denecek kadar azdır ve herhangi bir his duymayan kadınlar da mevcuttur.

Kızlık zarının yırtılması ile birlikte az da olsa bir kan gelir fakat esnek zar yapısına sahip kadınlarda bu tür bir durum gözlemlenmez. Kızlık zarı bozulduktan sonra 7 günlük süre zarfında ilgili bölge kendini yeniler ve herhangi olumsuz bir değişim söz konusu olmaz. 7 günlük süre zarfında muayene olduğunuz takdirde kızlık zarının bozulma günü tahmin edilebilir ve buna göre cinsel ilişki ya da hangi sebeple bozulduğunu da daha net bir şekilde tahmin etmek mümkün olacaktır. Kızlık zarının yırtıldığını anlamak için uygulanacak hamilelik testi benzeri bir uygulamanın olmadığını da belirtmek gerekiyor. Kontroller, fiziksel muayene şeklinde yapılmaktadır.

Kızlık Zarı Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Kızlık zarının bozulup bozulmadığı ilişki sonrası gelen kan ile belirlenemez. Bu kan farklı bir sorun ya da eylem nedeniyle de gelmiş olabilir ve kesin bilgi alabilmek için kadın doğum uzmanından yardım almanız gerekiyor. Bir kadın, kendi başına ayna karşısında kızlık zarını kontrol edemez ya da bozulup bozulmama durumu hakkında da herhangi bir şekilde fikir sahibi olamaz.

Fiziksel muayene ile birlikte bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz ve kadın doğum uzmanı tarafından yapılacak kontrol neticesinde kızlık zarı hakkında merak ettikleriniz de sizinle paylaşılacaktır. Kızlık zarı çok hassas bir yapıya sahip ve bazı kadınlarda bu zarın esnek olduğunu da daha önce belirtmiştik. Kızlık zarı tamiri için doktora başvuran kadınların büyük bir kısmı esnek zar sorunu ile karşı karşıya kalabiliyor. Bu zar yapısına sahip kadınlarda kanama görülmeyebilir ve yine kızlık zarının bozulup bozulmadığını öğrenmek için kadın doğum uzmanından yardım almanızda fayda vardır.

Kızlık Zarı Bozulması Belirtileri

Kesin sonuç vermemekle birlikte aşağıdaki durumlarda kızlık zarının bozulduğundan şüphe duyabilirsiniz ancak her zaman söylediğimiz gibi bu konuda daha net ve sağlıklı bilgi edinmek istiyorsanız, kadın doğum uzmanına başvurmanız gerekiyor.

 • Kanama durumu
 • Ağrı
 • Yanma ve beraberinde gelen batma hissi
 • Kasıklarda meydana gelen basınç durumu

Kızlık zarının bozulması durumunda ortaya çıkacak kan rengi kırmızıya yakın ve vişne çürüğünü andıran bir renge sahiptir. Kanama her zaman meydana gelmeyebilir bu yüzden kesin sonuç olarak nitelendirmek de doğru bir cümle olmayacaktır. Yanma ve batma hissi en önemli belirtilerden bir tanesi ancak tek başına yeterli değildir. Bu his, farklı sorunlar nedeniyle de meydana gelebilir, bu yüzden bu hissi yaşadığınız an paniğe kapılmak yerine doktor kontrolünü tercih etmek sizleri bir nebze olsun rahatlatacaktır.

Yukarıda belirtilen durumlar, kesinlik bildirmemekle beraber, ihtimalleri doğuran durumlardır. Kızlık zarınızın bozulduğunu kendiniz kontrol edemez ve tespitte bulunamazsınız. Kadın doğum uzmanı tarafından yapılacak muayene, bu konuda sizlere yardımcı olacaktır.

Kızlık Zarı Zedelenmesi

Kızlık zarı yırtılması ile zedelenmesi durumu farklı olaylardır. Mastürbasyon ya da vajinal bölgeye yapılacak baskı ile de zedelenme durumu oluşabilir ancak yırtılma gerçekleşmeyebilir. Zedelene durumunda zar kendini kısa sürede onarır ve eski haline eri döner ancak yırtılma durumunda bu tür bir geri dönüş mümkün değildir.

Zedelenme durumunda kan gelmez ve kızlık zarının bozulduğu da söylenemez. Endişelendiğiniz durumlarda kadın doğum uzmanına giderek kontrollerinizi yaptırabilirsiniz. Kızlık zarının çok hassas bir yapıya sahip olduğunu daha önce de ifade etmiştik ve bu hassas yapı birçok durumdan etkilenebiliyor. Kanama meydana geldiği takdirde kızlık zarının bozulduğunu söyleyebiliriz ancak bu konu hakkında kesin bir kanıya varmak adına kontrollerin yapılması şarttır. Zedelenme durumunda ise kanama meydana gelmez ve hafif bir yıpranma söz konusu olacaktır. Zedelenme ve yırtılmanın farklı konular olduğunu bilmenizde fayda var ve basit bir temas ile bile kızlık zarı zedelenebilir. Birçok adreste zedelenme sonrası yenilenmenin meydana geleceği ifade ediliyor ancak birçok uzman da yenilenmenin mümkün olmadığını dile getiriyor. Bu yüzden bu konuda kesin cümleler kurmaktan kaçınıyoruz.

Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalınır mı?

kızlık bozulmadan hamile kalınır mı

Online dünya ne yazık ki çok sayıda hatalı ve çöp bilgi ile dolup taşmış durumda. Özellikle cinsellik ve kızlık zarı ile ilgili bilgilerin büyük bir kısmı da yanlış bir şekilde aktarılmaya devam ediliyor. Kızlık zarı bozulmadan hamile kalınır mı? Sorusuna verilen yanıtlar da gerçekten çarpıcı ancak birçoğu yanlış. Doğru olan bilgi ise kızlık zarı bozulmadan hamile kalınabileceğidir.

Kızlık zarı ilişkiyi herhangi bir şekilde etkilemez ve spermlerin vajina içerisindeki ilerleyişini de durdurmaz. Esnek yapıya sahip olduğu için ilişkide engel teşkil etmiyor ve gebelik durumunu da herhangi bir şekilde engellemiyor. Esnek zar yapısına sahip kadınlarda zar yırtılmadan da hamile kalma durumu söz konusudur ve tıp dünyasında bunun birçok örneğine rastlıyoruz. Bir kez daha hatırlatmakta ve doğru bilgiyi sizinle paylaşmakta fayda var. Kızlık zarı bozulmadan da gebe kalabilirsiniz ve herhangi bir sorun ile karşı karşıya gelmeyeceksiniz.

Kızlık Zarı Bozulduktan Sonra Vücuttaki Değişiklikler

Kadınların en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi de hiç şüphesiz kızlık zarı bozulduktan sonra vücutlarında değişiklik meydana gelip gelmeyeceğidir. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi kızlık zarı vücudunuzda olmasa bile herhangi ir sağlık sorunu karşınıza çıkmaz ve bu yapının yokluğunu da herhangi bir şekilde hissetmezsiniz.

Kılık zarı bozulduktan sonra vücudunuzda herhangi bir değişiklik meydana gelmeyecektir. Bu konu genellikle toplum baskısı nedeniyle değişikliğin ortaya çıkacağını düşünen kadınların aklını çok daha fazla yoruyor ancak bu tür bir gerilime gerek yok çünkü bu gayet normal bir durum ve kızlık zarının bozulması endişelenmenizi gerektirecek bir olay değildir.

Yine de çok merak edilen bir soruya bir kez daha yanıt vermiş olalım. Vücut yapınızda belirgin bir değişiklik meydana gelmez ancak vajinal bölge, bakteri ve mikroplara karşı savunmasız kalır ve daha kısa sürede enfeksiyon kapabilir. Kızlık zarının bozulup bozulmadığını ise jinekolog yardımı ile tespit etmek mümkündür. Kendi başınıza kontrol etmeniz ya da bilgi almanız ise mümkün değildir.

Kızlık Zarı Kaç Cm İçeride?

Kızlık zarının yeri kişinin vücut yapısına göre değişiklik gösterebiliyor. Zayıf kadınlar 1-2 cm kadar içeride olan kızlık zarı, kilolu kadınlarda ise 4-5 cm içeriye kadar uzanabiliyor. Vücut yapısı bu kızlık zarı kaç santim içeridebağlamda büyük önem taşıyor ve kilolu kadınlarda vajinal bölge yağ doku bakımından daha zengin olduğu için kızlık zarına ulaşmak da çok daha zor olabilir.

Kızlık zarının yerinin tespit edilmesi jinekolojik muayene ile birlikte mümkün hale gelecektir. Kızlık zarını görebilmek ve tam yerini tespit edebilmek için dudakların doğru bir şekilde ayrılması ve açılması gerekiyor. Bunu tek başınıza yapsanız bile zarı görmeniz pek mümkün olmayacaktır bu yüzden doktor yardımı almanız çok daha doğur bir tercih olacaktır.

Jinekolojik muayene ile birlikte kızlık zarının yerinin tespit edilmesinin yanı sıra yırtılıp yırtılmadığı da daha kolay bir şekilde tespit edilecektir. Eğer dilerseniz kızlık zarı tamiri gibi operasyonlar ile zarınızı diktirebilir ve psikolojik olarak da kendinizi çok daha rahat hissedebilirsiniz.

Kızlık Zarı Hemen Bozulur mu?

Kızlık zarı yapısal olarak çok esnek bir karaktere sahiptir ve bu esnek karakterin bozulması da oldukça kolaydır. Az önce de bahsettiğimiz gibi zayıf kadınlarda kızlık zarı vajinanın 1 ila 2 cm kadar içerisinde yer alıyor ve bu da vajina içerisine girecek herhangi bir yabancı cisim ya da penis teması ile birlikte kızlık zarının bozulabileceğini gösteriyor.

Parmak ile müdahale ya da sert bir cisim ile vajinanın okşanması gibi durumlar da kızlık zarının bozulmasına neden olacaktır. Gelişmemiş toplumlarda sosyal yaşantıda büyük öneme sahip olan kızlık zarı, Avrupa ve gelişmiş ülkelerde ise oldukça geri planda ve hatta fazlasıyla önemsizdir. Ülkemizde bu sorun hali hazırda aşılabilmiş değil ve birçok kadın kızlık zarı dikimi için doktorların kapısını çalmaya devam ediyor.

Bekaret sembolü olarak da adlandırılan kızlık zarı, kadının vajinal bölgesinin dış etkenlere karşı korunması ve bakteri gibi zararlı canlıların vajinaya girişini önlemek adına görev yapan bir yapıdır. Gelişmemiş toplumlarda bu yapı hali hazırda bekaretin temsilcisi olarak nitelendiriliyor.

Kızlık Zarı Dikimi

kızlık dikimi

Gelişen teknoloji ve tıp dünyası ile birlikte kızlık zarı dikimi de mümkün hale geldi. Geçmiş yıllarda da mevcut olan bu uygulama, son dönemde kadınlar tarafından çok daha büyük bir ilgi ile karşılanıyor diyebiliriz. Kızlık zarı dikimi ücreti de oldukça uygun ve bu da kadınları harekete geçirmiş durumda. Kızlık zarı, kalıcı ve geçici olmak kaydı ile iki farklı alternatif şeklinde karşınıza çıkıyor ve kalıcı kızlık zarı dikimi de kendi içinde flep ve mikrocerrahi olarak ikiye ayrılıyor.

Kalıcı kızlık zarı dikimi ömür boyu geçerliliğini koruyor. Geçici kızlık zarı dikimi cinsel ilişkiden birkaç gün önce gerçekleştirilerek ilişkide kan gelmesi sağlanıyor. Bu operasyon konusunda uzmanlaşmış olan jinekolog tarafından operasyonun gerçekleştirilmesi gerekiyor. Özellikle merdiven altı olarak tabir edilen ve çok daha ucuz rakamlara bu işi yapan kliniklerden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Sağlığınız her şeyden değerlidir ve sırf ucuz diye sağlığınızı riske etmeniz de doğru bir adım olmayacaktır.

Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Genital bölge ameliyatları arasında yer alan ve son dönemin en popüler uygulamalarından bir tanesi olan kızlık zarı dikimi, kızlık zarı bozulan bir kadının, ilişkiye girdiği takdirde bakire bir kadında görülen kanamanın meydana gelmesini sağlamak adına gerçekleştirilen klinik bir müdahaledir. Operasyonun sorunsuz bir müdahale olduğunu da belirtmek gerekiyor. Fiziksel olarak herhangi bir şekilde anlamak ya da tespit etmek mümkün değildir. Bunun yanı sıra bakire bir kadından gelen kanın rengine kadar birçok detay da aynı olacaktır. Birçok kadın son dönemde bu operasyon için jinekologların kapısını çalıyor ve özellikle evlilik öncesi geçici kızlık zarı dikimi ile birlikte eşleri ile herhangi bir sorun yaşamıyorlar. Kızlık zarı belli nedenlerle yırtılabilir ve bu yırtılma durumu ilişki ile meydana gelecek diye bir zorunluluk da yoktur. Kızlık zarı dikimi ücreti de oldukça uygun ve ekonomik anlamda da sizleri yıpratmayacak bir müdahale olduğunu belirtmek gerekiyor.

Kızlık Zarı Dikimi Çeşitleri

 • Kalıcı Yöntem: (Flep) Kalıcı kızlık zarı dikiminde en çok kullanılan ve tercih edilen yöntem flep yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. Burada asıl amaç, kızlık zarı etrafında bulunan mukozadan gerekli parçanın alınıp yeni bir kızlık zarı oluşturmaktır. Daraltma işlemi de kusursuz bir şekilde gerçekleştirilir ve bu yöntemin uygulanabilmesi için operasyon sonrası 2 ay süre zarfında herhangi bir ilişki planının yapılmaması gerekiyor. Kalıcı kızlık zarı dikiminin en büyük avantajlarından bir tanesi, ilişki için acele etme gibi bir duruma sebebiyet vermiyor olmasıdır. Ne zaman ilişkiye girerseniz girin kanama sorunsuz bir şekilde meydana gelecektir.
 • Geçici Yöntem: Kızlık zarının uç bölgelerinin birleştirilmesi şeklinde uygulanan yöntemde döl yolunun daraltılması sorunsuz bir şekilde gerçekleştiriliyor. Geçici kızlık zarı dikiminde vajinal bölgede dikişler yer alacaktır ancak bu dikişlerin partner tarafından tespit edilmesi kesinlikle mümkün değildir. Bu operasyonun ilişkiden 3 ila 4 gün kadar önce yapılması gerekiyor ve ilişki için de kısa bir zamanınızın olduğunu bilmenizde fayda var.

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatı

Kızlık zarı dikimi ücreti konusunda sabit ya da net bir fiyat sunmak pek de mümkün değil. Her klinik farklı bir rakam ortaya koyuyor ve bunun için hekimler ile birebir görüşmeler yapmanız kızlık zarı dikimi fiyatlarıdaha doğru bir adım olacaktır. Ayrıca uygulanacak yöntem de fiyatlardaki değişikliğe neden oluyor. Kalıcı ve geçici yöntem arasında fiyat farkı mevcut ve bu konuda da yine uzman hekimlerden bilgi almanızı tavsiye ediyoruz.

Kızlık zarı dikimi fiyatı oldukça uygun ve bu konuda söyleyebileceğimiz en doğru şey kesinlikle bu olacaktır. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi fiyatların bir hayli uygun olması da kadınları bu operasyona daha yakın hale getiriyor. Her geçen gün çok daha fazla kadın bu uygulama ile birlikte psikolojik olarak biraz daha rahatlıyor ve kendini çok daha iyi hissediyor.

Fiyat araştırmalarınızı kliniklerin resmi web siteleri üzerinden de yapabilir ve bu araştırma için online dünyayı da tercih edebilirsiniz. Bulunduğunuz şehirdeki birçok klinik bu konuda sizlere bilgi ve hizmet sunacaktır.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kızık zarı dikimi, geçici ve kalıcı olmak üzere iki farklı alternatif şeklinde karşımıza çıkıyor. Geçici kızlık zarı dikimi operasyonu sonrası en az 1 haftalık süre zarfında ilişkiye girmeniz gerekiyor. kızlık dikimi sonrası nelere dikkat etmek gerekirDikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan bir tanesi budur. Bu süre zarfında ilişkiye girildiği takdirde kanama meydana gelecek ve herhangi bir sorun yaşanmayacaktır ancak bu süreyi aştığınız takdirde zar işlevini yitirecek ve ilişkiye girildiğinde kanama meydana gelmeyecektir. Geçici kızlık zarı dikimi sonrası dikişlerinizi aldırmaya gerek yok çünkü zamanla bu dikişler kendiliğinden eriyerek yok olacaktır.

Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrası ise 1 ila 1.5 ay kadar ilişkinde uzak durmanız gerekiyor. bu süreyi tamamladıktan sonra doktorunuzun da onay vermesi ile birlikte ilişkiye girebilirsiniz. Her iki operasyon sonra sı da vajinal bölgenin bakımına ekstra hassasiyet göstermeniz gerekiyor. Enfeksiyon kapma riskini ortadan kaldırmak adına bu bölgenin bakımı daha profesyonel bir şekilde yapılmalıdır.

Kızlık Zarı Dikimi Anlaşılır mı?

Kızlık zarı dikiminde vajinal bölgenin iç kısmında yer alan dikişler, hanımları tedirgin edebiliyor ancak bu konuda aklınıza herhangi bir soru işareti takılmasın ya da endişe etmenize gerek yok çünkü dikişlerin gözle görülmesi ve fiziksel olarak da tespit edilebilmesi neredeyse imkansızdır. İlişki esnasında da partnerleriniz bu dikişleri hiçbir şekilde fark edemez. Tedirgin olacak bir durum söz konusu değil ve sizler de gönül rahatlığı ile bu operasyona dahil olabilirsiniz.

Kızlı zarı dikimi sonrası dikişler dışında herhangi bir belirti durumu da mevcut değildir çünkü meydana gelecek kanama da bakire bir kadının kanamasına benzer şekilde olacaktır. Özetle bu operasyonun yapıldığının anlaşılması mümkün değildir ve az önce de belirttiğimiz gibi ortada endişe edilecek herhangi bir durum yoktur. Dikkat etmeniz gerekenleri yerine getirdiğiniz takdirde sizler de sorunsuz bir ilişki yaşayacak ve psikolojik olarak da rahatlayacaksınız. Geçici ve kalıcı tercihini yapmadan önce doktorunuza danışmanızda da fayda vardır. Kızlık zarı dikimi anlaşılır mı yazısında bu konu hakkında daha detaylı bilgiler bulunmaktadır.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi(Flep Yöntemi)

 • Kalıcı kızlık zarı dikimi operasyonlarında en çok tercih edilen yöntemlerden bir tanesidir.
 • Flep uygulaması, kadının vücut yapısına göre de farklılık gösteriyor. Bazı kadınlarda tek parça flep ile işlem yapılabilirken bazı kadınlarda çok daha fazla flep parçasının karşı duvara entegre edilmesi söz konusu hale gelebiliyor.
 • Flep yöntemi sonrası iyileşme süresi 15 gün olarak belirlenmiş durumda ve var olan dikişlerin yok olması da 25 günlük süreye karşılık geliyor.
 • Flep yönteminde herhangi bir sınırlama olmadığını da belirtmek gerekiyor. İlişkiye ne zaman girerseniz kanama o zaman gerçekleşecektir.
 • Operasyon, lokal anestezi destekli bir operasyondur ve hasta herhangi bir şekilde ağrı ya da sızı hissetmez.
 • Flep yönteminin uygulanması ortalama yarım saatlik bir süreye karşılık geliyor.

Son dönemde en popüler uygulamalardan bir tanesi olduğunu ifade etmekte fayda var. Kızlık zarı dikimi fiyatları gayet uygun olduğu için kadınların bu operasyona gösterdiği ilgi de her geçen gün biraz daha artıyor. Bu operasyonu gerçekleştiren çok sayıda uzman hekim olduğunu da belirtmekte fayda var.

flep resmi

Geçici Kızlık Zarı Dikimi

Geçici kızlık zarı dikiminin ilişkiden en az 1 hafta kadar önce gerçekleştirilmesi gerekiyor. Operasyon sonrası 1 haftalık süre zarfında ilişkiye girilmesi ise şarttır, aksi takdirde kanama meydana gelmez. Kalıcı kızlık zarı dikimine nazaran daha basit bir operasyondur ve birçok kadın velilik öncesi bu operasyonu tercih ediyor.

Geçici kızlık zarı dikimi sonrası vajinal bölgede yer alan dikişler, kadınların en çok endişe ettiği unsurlardan bir tanesidir ancak merak etmeyin bu dikişler gözle görülemez ve kısa bir süre sonra eriyerek kendiliğinden kaybolur. Anestezi destekli yapılacak olan operasyon ortalama yarım saat sürüyor ve hasta herhangi bir şekilde acı duymuyor. Kalıcı Kızık zarı dikine kıyasla belli süreleri de beraberinde getiriyor ve az önce de belirttiğimiz gibi operasyondan sonraki 1 haftalık süre zarfında ilişkiye girilmesi gerekiyor aksi takdirde zar özelliğini kaybederek kanamaya sebebiyet vermiyor. Operasyon öncesi doktorunuz da bu konuda detaylı bilgiler sunacak ve sizleri de bilgi sahibi yapacaktır.

Kızlık Zarı Kanaması

kızlık zarı kanaması

Kızlık zarı, sahip olduğu küçük damarlar sayesinde canlı kalan bir yapıya sahiptir. Damarlara yapılacak olan baskı ile birlikte kanama durumu meydana gelir ve bu damarların kopması da kanama durumunda etkilidir. Kızlık zarı çok kolay bir şekilde yırtıla biliyor ancak esnek zar modeline sahip olan kadınlarda yırtılma gerçekleşse bile kanama meydana gelmeyebilir.

Kan rengi ile ilgili çok fazla söylem var ve açık pembeden koyu pembeye değişen bir renk olduğu ifade ediliyor. Bazı kaynaklarda ise bu renkten vişne çürüğü şeklinde bahsediliyor. Yaşanan her ilk ilişkide kanama meydana gelecek diye bir zorunluluk yoktur ve ne yazık ki insanımız bu konuda cahil ve bilinçsiz olduğu için hata yapabiliyor.

Kızlık zarı dikimi ile birlikte endişe ettiğiniz durumlarda sizler de uzman bir jinekologdan yardım alabilir ve zar dikimi için harekete geçebilirsiniz. Kızlık zarı dikimi sonrası bakire bir kadında meydana gelen kanamanın aynısına sahip olacaksınız ve partneriniz de bu durumu herhangi bir şekilde fark etmeyecektir.

Kızlık Zarı Kanaması Rengi

Açık pembeden koyu pembeye evrilebilen ve bazı kaynaklarda da az önce belirttiğimiz gibi vişne çürüğü rengine ulaşan bir renk karşımıza çıkıyor. Bu rengin ayırt edilebilmesi çok da kolay değildir, bu yüzden çok fazla detaylandırmaya gerek yok. Kızlık zarı diktirme operasyonu sonrası yaşayacağınız ilişkide kan gelecektir ve renk benzerliği de bir hayli güçlü olacaktır.

Bu konuda aklınıza herhangi bir soru işareti gelmesin çünkü tıp dünyası inanılmaz bir seviyeye ulaşmış durumda ve kan rengine kadar her şey benzerlik gösteriyor. Kızlık zarı diktirme operasyonu ile birlikte bakire bir kadının yaşatacağı hissi de kusursuz bir şekilde yaşatacaksınız ve partneriniz bu durumdan herhangi bir şekilde şüphe duymayacaktır.

Renk konusunda net bir bilgi vermek mümkün değil ve az önce de ifade ettiğimiz gibi farklı kaynaklarda bu konuda farklı şekillerde bahsedilmiş ancak vişne çürüğüne yakın bir renk, en çok yer alan bilgilerden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Renk değişiminin dikkat çekmeyeceğinden emin olabilirsiniz ve zaten bakire bir kadının kanaması ile de aynı renge sahip olacaktır.

Kızlık Zarı Kanaması Ne Kadar Sürer?

Kızlık zarı kanaması ortalama 1 ile 2 saat kadar devam ediyor ancak bu yoğun bir kanama şeklinde değil, tam aksine lekelenme şeklinde karşınıza çıkacaktır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi renk konusunda tam bilgi vermek mümkün değildir. Kızlık zarının bozulması ile birlikte ilişkiye bir süre ara verilmelidir çünkü ilgili bölgenin yıpranması ve hasar görmesi ile birlikte kanama artabilir ve sık ilişki gün içerisinde tavsiye edilmiyor. Ertesi gün ilişkiye kaldığınız yerden devam edebilirsiniz ve herhangi bir sorun yaşamayacaksınız. Bazı platformlarda kızlık zarı kanamasının günlerde devam ettiği ifade edilmiş fakat bunun yanlış bilgi olduğunu belirtmek isteriz.

Kızlık Zarı Kanaması Nasıl Durdurulur?

Kızlık zarı kanamasını durdurmak için özel bir uygulama yapmanıza gerek yoktur. İlişkiye girmediğiniz takdirde yukarıda da belirttiğimiz gibi 1 ila 2 saat içerisinde kanama duracaktır. Adet kızlık kanaması nasıl durdurulurkanaması gibi devam eden ve süreklilik gösteren bir kanama değildir ve damlama ya da lekelenme şeklinde karşınıza çıkacaktır.

Paniklemenize ya da endişe etmenize gerek yoktur çünkü kısa süreli bir kanama meydana gelecek ve vücudunuzda herhangi bir değişiklik durumu da söz konusu olmayacaktır. Kızlık zarı diktirme operasyonu ile birlikte dilerseniz yırtılan zarı diktirebilir ve hayatınıza bakire olarak devam edebilirsiniz. Elbette bu durum partnerinizi mutlu etmek için sahte bir bekaret durumu olacaktır.

Kızlık Zarı Kanaması Sonradan Olur mu?

Kızlık zarı yapısının her kadında farklı bir şekilde karşımıza çıktığını daha önce de belirtmiştik. Zar modeline bağlı olarak kanama durumu sonradan da gerçekleşebilir. İlişkide kanama gerçekleşecek diye bir zorunluluk ya da şart yoktur. Soru işaretlerini gidermek adına dilerseniz kızlık zarı diktirme operasyonlarını tercih edebilirsiniz.

Kızlık Zarı Kanaması ile Adet Kanaması Nasıl Ayırt Edilir?

 • Kızlık zarı yırtıldığında ortaya çıkan kanın rengi genellikle açık ve parlak kırmızı bir renge sahiptir. Renk konusunu ayırt etmek bir hayli profesyonellik gerektiriyor ancak en önemli detay bu kanın kendine has bir kokusunun olmamasıdır ve adet kanı ile bu şekilde kolayca ayırt edilebiliyor.
 • Adet kanı ise yapısal olarak daha pütürlü bir görüntüye sahiptir ve kendine has bir kokuya sahiptir. Bununla birlikte koyu kırmızıya yakın bir renge sahiptir. Adet kanı hiçbir şekilde pıhtılaşmaz ancak kızlık zarı bozulduktan sonra meydana gelen kanın pıhtılaşma durumu söz konusudur.

Kızlık zatı diktirme müdahalesi ile birlikte dilerseniz yırtılan zarınızı diktirebilir ve bakire bir kadın gibi hayatlarınıza devam edebilirsiniz. Kızlık zarı diktirme uygulaması yarım saatlik bir süreye karşılık geliyor ve acısız bir operasyon olduğunu da belirtmekte fayda var.

Kızlık Zarı Muayenesi

kızlık muayenesi

Kızlık zarı kontrolünü tek başınıza yapmanız mümkün değildir. Kızlık zarı diktirme konusunda hizmet alacağınız jinekologlar bu muayeneyi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirecektir. Kimi zaman jinekologlar da bu konuda yetersiz kalabilir ve fiziksel kontrolün yanı sıra cihaz desteği ile kontrole de ihtiyaç duyulabilir. Doğal çentikli zar modellerinde bu durumun tespiti çok daha zordur ve az önce de ifade ettiğimiz gibi cihaz destekli bir uygulama çok daha etkili olacaktır. Kızlık zarının bozulup bozulmadığını anlamak için bir uzmana ihtiyacınız olacaktır ve online dünyada yer alan test usullerine de aldırış etmemenizde fayda var. Ayna karşısında yapılacak kontroller ne yazık ki kesin sonuç vermeyecektir.

Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı muayenesi, kızlık zarı diktirme operasyonunu gerçekleştiren uzmanlar tarafından yapılır. Bu uzmanlar ise jinekologlar olarak karşımıza çıkıyor. Alt ve üst dudağın eşit şekilde ayrılması ile birlikte vajinal bölgeye hitap etmek ve bu bölgeyi incelemek çok daha kolay olacaktır. İncelemenin tek başınıza yapılması mümkün değildir ve görüntüleyeceğiniz şey hiçbir zaman kızlık zarı olmayacaktır.

İki elle yapılacak ayırma işlemi neticesinde kızlık zarı muayenesi gerçekleştirilir. Bu muayene birçokları tarafından bekaret kontrolü olarak da biliniyor ve birçok kadın bu muayene için jinekologların kapısını çalıyor. İlkel bir tedavi yöntemi gibi görünse de uygulama konusunda başka bir alternatif karşımıza çıkmıyor ve bu kontrolü yapabileceğimiz bir test ya da kontrol cihazı da ne yazık ki bulunmuyor.

Kızlık Zarı Muayenesi Hangi Bölümde Yapılır?

Jinekoloji yani kadın doğum hastalıkları bölümünde bu test yaptırılabilir. Özel hastane ve kliniklerin yanı sıra bu muayeneyi devlet hastanesinde de yaptırabiliyorsunuz. İlkel bir yöntem uygulanıyor ancak daha önce de ifade ettiğimiz gibi farklı bir yöntem ne yazık ki söz konusu değildir. Birçok platformda muayenenin kişi tarafından bireysel olarak yapılabileceği de yazıyor ancak bu bilgi kesinlikle yanlıştır.

Muayene için bir uzmandan yardım almanızda fayda var ve jinekologlar da bu konuda başvuracağınız hekimler olacaktır. Muayene kısa süreli bir uygulama sonucunda tamamlanıyor ve sonuç hastaya iletiliyor. Kızlık zarı dikimi fiyatları konusunda da yine muayene sonrası bilgi edinebilir ve eğer dilerseniz operasyon için de randevu alabilirsiniz.

Kızlık Zarı Muayenesi Yasal mı?

Ülke olarak tabuları yıkabilmiş değiliz. Gelişmiş ülkelerde kızlık zarı adı anılmayan bir detay olarak karşımıza çıkarken gelişmemiş ülkelerde hali hazırda en çok konuşulan detaylardan bir tanesi olarak nitelendiriliyor. Ne yazık ki bu yüzden işlenen yüzlerce cinayete her yıl tanık oluyoruz ve ilkel düşünce yapısı nedeniyle kadınları da zan altında bırakabiliyoruz.

Kızlık zarı dikimi fiyatları konusunda net bir bilgi sunamadık çünkü gerçekleştirilecek uygulamaya bağlı olarak rakamlar da değişiklik gösterebiliyor ancak kızlık zarı muayenesinin yasal olup olmadığı konusunda sizlere net bir bilgi aktarabiliriz. Uygulama kesinlikle yasal ve kürtaj ile ilgili yasa sonrası kadınlar birçok konuda tedirgin olmaya başladı ve kızlık zarı muayenesi de bu tedirginliklerin arasında yer alıyor.

İllegal herhangi bir durum yoktur ve sizler de endişe ettiğiniz ya da zarınız ile ilgili şüpheye düştüğünüz durumlarda hiç vakit kaybetmeden bir jinekoloğun kapısını çalabilir ve zar kontrolü yaptırabilirsiniz. 5 ila 10 dakikalık kısa süreli bir muayene neticesinde kızlık zarınızın yırtılıp yırtılmadığını hekim sizinle paylaşacaktır. Kızlık zarı dikimi fiyatları konusunda da net bilgi almak isterseniz eğer yine uzmanlara danışabilir ve soru işaretlerini de ortadan kaldırabilirsiniz.

Kızlık Zarı Muayenesi Nerede Yapılır?

Kızlık zarı muayenesini bireysel olarak yapmamanız gerektiğini yani kendi başınıza hareket etmemeniz gerektiğini daha önce de belirtmiştik. Ayna karşısına geçip bacaklarınızı ayırdığınızda göreceğiniz şey yalnızca vajinanız olacaktır ve herhangi bir şekilde kızlık zarı hakkında bilgi almanız da mümkün değildir.

Kızlık zarı muayenesi steril bir ortamda ve kliniklerde gerçekleştirilir. Az önce de belirttiğimiz gibi kadın doğum uzmanları bu konuda hizmet veriyor ve muayenenin yasal olduğunu da bir kez daha hatırlatmak gerekiyor. Sizler de dilediğiniz zaman bir hekimin kapısını çalabilir ve muayene olabilirsiniz. Fiziksel muayene ile birlikte sonuç kısa sürede sizinle paylaşılıyor ve eğer dilerseniz operasyon için de randevu alabilirsiniz.

Kızlık zarı dikimi fiyatları konusunda da uzmanlardan bilgi almanızı tavsiye ediyoruz çünkü nasıl bir operasyonun gerçekleştirileceği ve bu operasyonun maliyeti de yine uzmanlar tarafından belirleniyor. Fiyatlar gayet uygun görünüyor ve çok ekonomik rakamlara bu operasyonu gerçekleştiren klinikler de var ancak net bir bilgi vermek pek mümkün değildir.

Kızlık Zarı Muayenesi Fiyatı

Muayeneyi devlet hastanesinde yaptırdığınız takdirde ve sosyal güvenceniz var ise herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Özel hastane ya da klinikleri tercih ederseniz bu rakamlar değişiklik gösterebiliyor. En doğru bilgiyi edinmek için kişi ya da klinikler ile iletişime geçmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Muayene ücreti ile birlikte kızlık zarı dikimi fiyatları konusunda da yine şahıslardan daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Muayene, 5 ile 10 dakika kadar sürüyor ve fiziksel muayene şeklinde uygulanıyor.

Kızlık Zarı Hakkında Merak Edilenler” makalemizde 3 yorum bulunmaktadır.

 1. Kızlık zarı dikimi yaptırmayı düşünürken yapay kızlık zarı ile tanıştım. Sitenizdeki Merve Hanım bu konuda baya yardımcı oldu. Dikime hiç gerek kalmadı. Sizlere çok teşekkür ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir