kondom

Prezervatif Hakkında Merak Edilen Herşey

Bayanlar Arasında Cinsel Sağlık Erkekler Arasında

Bugün sizlere çağın gerçekten en önemli buluşlarından biri olan prezervatiften bahsetmek istiyoruz. Prezervatif nedir sorusuna cevap verecek olur isek; genel anlamda çoğunlukla erkeklerin kullandığı, oldukça esnek ve ince bir yapıya sahip olan, cinsel ilişki sırasında erkeğin üreme organından gelen spermlerin, kadının yumurtalıklarına gitmesini engelleyen ve bunun yanında cinsel yolla bulaşabilecek hastalıkları da önlemeye yardımcı koruyucu bir kılıftır. Prezervatif halk dilinde kondom ya da kılıf adı ile de kullanılabilmektedir.

İnsanoğlu üreyen bir canlıdır fakat bulunduğumuz coğrafyayı, sosyal, fiziksel ve ekonomik yönden ele aldığımız zaman bu üremenin her aile açısındaneski çağlarda kullanılan korunma yöntemi bir sınırı olması gerekir. Uzun yıllar önce maalesef üzerinde bulunduğumuz coğrafyada atalarımızın prezervatif hakkında en ufak bir bilgisi bile yokken, kadınlar korunmasız ilişkiye girdikleri için ve erkeklerin korunma hakkında bilgileri olmadığı için çok sayıda gebelik yaşayıp çocuk dünyaya getiriyorlardı. Bu gebeliklerin çoğu yeni doğmuş bir bebekten hemen sonra yaşanıyor ve çoğu zaman kadınların hayatını da riske atıyordu. Üstelik uzun yıllar önce teknoloji ve hastaneler bu kadar yaygın değilken özellikle köylerde meydana gelen bu zamansız gebelikler, çoğu kadının bir müddet sonra hayatını kaybetmesine de yol açıyordu. Prezervatif Türkiye‘ye ilk olarak 1949 yılında giriş yapsa da; duyulması bir markanın 1991 yılında televizyonlarda yapmış olduğu reklam ile olmuştur. Elbette Prezervatif’in tarihçesi çok ama çok eski zamanlara dayanmaktadır. Üst kısımda Avusturya’da ki müzede sergilenen domuz bağırsağından yapılmış Prezervatifi görebilirsiniz.

Tarih üzerine yapılan araştırmalarda; bundan yaklaşık 10.000-15.000 yıl önce Fransa’da bulunan “Combarelles Mağarası”nın duvarlarına çizilen resimlerde erkeğin cinsel organının saklandığı görülmüştür. Mısırlılar bundan 2000 yıl önce prezervatifi kullanmaya başlamış, Çinliler ise zeytin yağına batırılan ipek kartları yine korunma yöntemi ile kullanmışlardı. Prezervatifin eski yıllarda kullanıldığının en net kanıtı ise; Avusturya’da bulunan bir müzede domuz bağırsağından yapılmış bir prezervatifin sergilenmiş olduğudur. Prezervatif 1640 yılında yapılmış ve yanında kullanma kılavuzu ile birlikte müzede sunulmuştur. Kılavuzda; kullanım sırasında yaralanma yaşamamak için öncesinde sıcak süte batırılması gerektiği ile ilgili bilgiler yer almaktadır.                                                             

Fakat prezervatif kullanımının önemine tıp alanında ilk kez; İtalyan anatomist ve cerrah “Gabriele Fallopio” değinmiş, o zamanlar oldukça yaygınprezervatifin mucidi olan frengi hastalığının önüne geçebilmek için, tuz solüsyonuna batırıldıktan sonra koruyucu katman haline gelen kumaştan bir kılıf geliştirmiştir. Geliştirmiş olduğu bu kılıfla; deneyen erkeklerin hiçbirinin frengi rahatsızlığına yakalanmadığını öne sürmüştür.

1844 yılına gelindiğinde ise; ünlü lastik markasının kurucusu olan “Charles Goodyear” prezervatifin geleceği için bir patent aldı. Aldığı bu patentle, kauçuğun belir bir sıcaklığa maruz bırakıldığında sertleştiğini, fakat oldukça esnek bir yapıya sahip olduğunu kanıtlamış oldu. Yalnız geliştirilen prezervatifler oldukça kalın ve dikişli bir yapıya sahipti. 1880’li yıllarda ise üretim sistemlerinde ki ilerlemeler sayesinde, kalın ve dikişli prezervatifler sıvı lâteks içerisine batırılarak ve üzerindeki dikişler kaldırılarak oldukça kullanışlı bir hale getirildi.

Prezervatif Nasıl Kullanılır?

Oldukça geniş bir tarihçeye sahip olan prezervatif en önemli ve maalesef dikkat edilmeyen noktası ise kullanımıdır. İşte tam da bu yüzden prezervatif nasıl kullanılır ve kullanım sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında sizlere en doğru bilgileri aktarmak isteriz. Öncelikle dikkat etmeniz gereken en önemli nokta prezervatifin doğru koşullarda saklanması gerektiğidir. Erkeklerin birçoğu prezervatifi ceplerinde ve cüzdanlarında taşırken; üzerinde deformasyon oluşmasına ve yırtılmasına sebep oluyor, bu sayede prezervatif kullanmanın hiçbir esprisi de kalmıyor. Prezervatifler mutlaka karanlık, kuru ve serin bir ortamda saklanmalı, kullanmadan önce asla açılmamalıdır.

Tam anlamıyla bir korunma sağlanması için, prezervatifin kadının cinsel organına değmeden önce takılması gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki; prezervatif sadece istenmeyen gebelikleri önlemek için değil, cinsel yolla bulaşabilecek hastalıkları önlemek içinde kullanılır. Prezervatifi takmak için erkek cinsel organının mutlaka erekte yani sertleşmiş olması gerekmektedir. Bunun için bir ön sevişme daha uygun olacaktır. Prezervatifi açarken oldukça dikkat edilmeli ve öncelikle hangi tarafa doğru yuvarlandığı iyice kontrol edilmelidir. Daha sonra istenildiği takdirde, prezervatifi daha kolay takabilmek adına içine 1-2 damla kayganlaştırıcı damlatmak yeterli olacaktır.

prezervatif nasıl kullanılır

Fakat bunun dışında içerisinde yağ bulunan kayganlaştırıcı, losyon, bebek yağı ve masaj yağı gibi ürünler kesinlikle kullanılmamalıdır. Aksi takdirde prezervatif içeriğinde bulunan lateksin yapısında bozulma meydana gelecektir. Prezervatif, cinsel organın başından tutup aşağı doğru çekerek takıla bilmektedir. Daha sonra uç kısmındaki boşluk sıkılarak içindeki havanın dışarıya atılması sağlanmalıdır. Bunun nedeni sperm bu alana dolduğunda şayet içeriğinde çok fazla hava olursa, spermler prezervatiften dışarı taşabilir. Prezervatif ilişki sırasında kontrol edilmeli, şayet yırtılma görülürse mutlaka değiştirmelidir. Prezervatif cinsel ilişki sonunda ve tam boşalma sağlandıktan sonra ucundan tutup çekilmeli ve son kısmı sıkı bir şekilde kavrayarak çıkarılmalıdır. Bu sayede içindeki spermler dökülmeyecektir. Son olarak prezervatife düğüm atılmalı ve çöpe bırakılmalıdır. Asla tuvalete atılmamalıdır.

Prezervatif Çeşitleri

Prezervatif tek bir amaca hizmet ediyor olsa da kendi içinde birçok çeşide ayrılmaktadır. Prezervatif çeşitleri nedir diye sorulduğunda ise; hali hazırda sürekli yeni bir çeşit prezervatif kullanıma sunulmaktadır. Buradaki amaç ise; biraz da cinsellikten korunmanın dışında zevk ve haz alabilmeyi de sağlamaktır. Bu yüzden prezervatifler tırtıklı, geciktirici, ekstra zevk veren, ısınan, soğuyan, yok ötesi, kokulu gibi birçok farklı çeşitte üretilmektedir.

prezervatif çeşidi

Örneğin tırtıklı prezervatif, cinsel ilişki sırasında penisin vajinaya her giriş çıkışında üzerinde bulunan tırtıkları sayesinde kadına daha fazla zevk vermesi açısından düşünülmüş ve üretilmiş bir çeşit olarak satılmaktadır. Fakat çoğu kadın tarafından tırtıklı prezervatif pekte tercih edilen bir ürün değildir.

Bir diğer çeşit olan geciktirici prezervatif ise; gerçekten içlerinde en farklı şekilde tasarlanmış olanıdır. Bu prezervatiflerin içeriğinde “Benzocaine” adında bir çeşit kimyasal madde kullanılmaktadır. Bu maddenin kullanılmasının nedeni ise; penis üzerinde uyuşturma etkisi yaratmasıdır. Bu madde prezervatifle birlikte penisin derisi tarafından emilir ve penis yüzeyinin uyuşmasını sağlar. Penis baskı, sürtünme, vakumlanma ve emilme gibi hareketlerle uyarılır. Bu prezervatif kullanıldığı takdirde penisin uyarılması azalarak boşalma süresi uzayacaktır.

Kokulu prezervatifler ise seks sırasında zevk vermez fakat hoş kokularla daha fazla heyecan yaratabilirler. Öte yandan prezervatifler çeşitli renklerde ve fosforlu olarak üretilerek cinsel hayata oldukça renk katmaktadırlar. Bunların zevk verme özelliği yoktur, fakat özellikle fosforlu prezervatifler karanlıkta bile parlayarak cinsel hayatı oldukça cazip hale getirecektir. Isıtan prezervatifler, vajinaya sıcak bir etki vermek için kullanılır, tam tersi soğuk etki veren prezervatifler de bulunmaktadır.

Prezervatif Boyutları

prezervatif boyu

Prezervatif alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise prezervatif boyutları olacaktır. Prezervatifler genel olarak 3 farklı boyutta üretilmektedir. Küçük boy, standart boy ve büyük boy olarak ayrılmaktadır. Aslına bakılırsa prezervatif alımında boydan ziyade “en” çok önemlidir. Bazı prezervatiflerin sonundaki yüzük kısmı penisi çok fazla sıkar ve ilişki sırasında rahatsızlık verebilir. İşte bu yüzden öncelikli olarak yapılması gereken bir mezura ile penisin enini ölçmek olacaktır. Şayet 12 santimetreyi geçen bir ölçü ise mutlaka büyük boy prezervatif kullanılmalıdır. Standart boy prezervatifler daha çok satılan ürünlerdir ve boyutları 180 mm uzunluk – 52 mm genişlik olarak üretilmektedir. Büyük boy prezervatifler ise, 190 mm uzunluk-52 mm genişlik olarak üretilir. Penis boyu ve eni küçük olan kişiler ise, doğal olarak küçük boy prezervatifi tercih etmelilerdir.

Prezervatifin Zararları ve Yararları

Prezervatif farklı çeşitlerde, renkte ve kokuda üretilen, cinsel ilişki sırasında boşalma anında erkek sperminin kadın yumurtalıklarına ulaşmasını engelleyen oldukça kullanışlı bir üründür. Peki, prezervatifin zararları var mıdır kullanan kişilerin zaman zaman aklını meşgul eden bir konudur. Gönül rahatlığıyla belirtmek isteriz ki; prezervatifin vücut sağlığına hiçbir şekilde zararı yoktur. Tek dikkat edilmesi gereken nokta kullanım sırasında yırtılma oluşmamasıdır. Bu ufak detay dışında zararından çok prezervatifin yararları daha fazladır.

prezervatif faydaları

 • Çocuk yapmak istemeyen çiftler için oldukça etkili bir korunma yöntemidir.
 • %97 oranında fayda sağlamaktadır.
 • Erkeklerin tamamı prezervatifi rahatlıkla kullanabilir.
 • Cinsel yolla bulaşabilen bütün rahatsızlıklar prezervatifle engellenmiş olur.
 • Hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Bazı kişilerin lâtekse ya da kayganlaştırıcıya karşı alerjisi olabilir. Bu gibi durumlarda alerjiye neden olan madde tespit edilip, içeriğinde alerjiye neden olan maddenin olmadığı prezervatifler tercih edilmelidir.

Prezervatifler Nereden Alınır?

prezervatif satan yerler

Cinsel hayatın adeta bir parçası haline gelen prezervatifler nereden alınır sizlere bu yazımızla aktarmış olacağız. Kullanımı bu kadar kolay olan prezervatif; maalesef iş alıma geldiğinde özellikle ülkemizde biraz utanç verici ve yüz kızartıcı bir durum olabiliyor. Hal böyle olunca prezervatif almak işkenceye dönüşebiliyor. Prezervatifler öncelikli olarak, eczanelerde, süpermarketlerde, kozmetik mağazalarında, marketlerde ve internet sitelerinde satılmaktadır. Özellikle prezervatif almaktan utanan ve diğer insanların prezervatif alırken görmesini istemeyen kişiler için en temiz yol elbette internet siteleridir. Prezervatif, hepsiburada.com, n11.com, gittigidiyor.com gibi güvenilir internet sitelerinden kolaylıkla satın alınabilmektedir. Yine aynı şekilde kozmetik mağazalarının yerinden almak yerine internet siteleri ziyaret edilip buradan da alışveriş yapmak mümkün olacaktır. Son zamanlarda ulusal zincir marketler arasında yer alan BİM, Şok ve A101 marketlerinde de prezervatif satışı yapılmaktadır. Bunca seçenek arasında en kolay satın alma yolu hangisiyse elbette o seçilmelidir.

Prezervatif Markaları ve Fiyatları

Prezervatif konusunda kişilerin ilgilendikleri konulardan biride prezervatif markaları ve fiyatları olacaktır. Prezervatif üretimi yapan birçok marka bulunmaktadır. Prezervatif üretim yapan markalar;

 • OKEY
 • DUREX
 • FE
 • SİLKY KİSS
 • JELLİA
 • EROS
 • COSMOS
 • SICO
 • ŞEY
 • LETS
 • S-BOX

Yukarıda belirtmiş olduğumuz markaların hemen hemen hepsi, birçok çeşit prezervatif üretimi yapmaktadır. Araştırmalara göre en çok tercih edilen prezervatif markası “OKEY” olarak görülmektedir. Tabii ki buna takılmadan; birçok markayı deneme yanılma yöntemiyle inceleyip, hangisinden daha fazla memnun kalındığı, hangisinin korunma konusunda daha kaliteli olduğu anlaşılabilecek bir konudur. Prezervatif fiyatları hakkında bilgi verecek olur isek; her marka kendine ait bir fiyat politikası oluşturmaktadır. Tabii ki burada en önemli etken en çok tercih edilen markaların fiyatları olacaktır. Fakat en az tercih edilen markayı da baz alacak olursak prezervatif fiyatları 5 TL ile 40 TL arasında değişmektedir. Fiyatlar prezervatifin çeşidine göre de farklılık göstermektedir. İnternet sitelerinde satılan prezervatifler de, zaman zaman yapılan indirimlerle de oldukça uygun fiyatlara prezervatif satın almak mümkün olacaktır.

Kadınlar Prezervatif Kullanır mı ?

Bu başlık oldukça dikkatinizi çekecek biliyoruz. Peki, hiç düşündünüz mü kadınlar prezervatif kullanır mı? Ya da onlar için üretildi mi? Şayet bilmiyorsanız cevap sizi oldukça şaşırtacak cinsten çünkü evet; kadınlar için de prezervatif üretiliyor ve kadınlar da prezervatif kullanabiliyor. Kadın prezervatifi nedir diyecek olursanız; amacı erkek prezervatifiyle aynı olan kadın prezervatifleri, istenmeyen gebelikleri ve cinsel yolla bulaşabilen hastalıkları önlemek amacıyla kullanılmaktadır. Lateks ya da Nitril’den üretilen kadın prezervatifleri 9-17 cm arasındadır. Her iki ucunda esnek halkalar bulunur ve bir tarafı kapalı olur. Bazı prezervatiflerin kapalı ucunda sünger bulunabilmektedir. Prezervatifin kapalı ucu vajina içerisine yerleştirilirken, açık olan ucu vajina girişinde kalacaktır. Kadın prezervatiflerinin özelliklerinden kısaca bahsedecek olursak;

 • Silikon bazlı kayganlaştırıcı bulunan kadın prezervatiflerinde, istenildiği takdirde ekstra kaygınlaştırıcı kullanılarak daha da kullanılabilir hale getirilebilir.
 • Lâtekse bağlı alerjiniz bulunuyor ise; Nitrilden yapılmış prezervatifleri tercih edebilirsiniz. Fakat lâteksli prezervatiflerin kullanımında kayganlaştırıcı kullanılamaz. Aksi takdirde lâteks zarar görmektedir.
 • Kadın prezervatifleri sperm öldürücü içermezler.

Kadın Prezervatifi Nasıl Takılır?

kadın prezervatifi kullanımı

Gelelim kadın prezervatifi nasıl takılır? Sorusunun cevabına. Öncelikle prezervatif dikkatlice açılmalıdır. Daha sonra prezervatifin kapalı ucunu parmakların yardımıyla sıkıştırılıp ince uzun bir şekilde vajinanın içerisine doğru itilmelidir. Bu kısımda açık olan uçtan parmak yardımıyla kapalı ucu içe doğru ittirmek mümkün olacaktır. Prezervatif iyice içeri itildiğinde parmakla sıkıştırılan kısım içeride açılarak doğru bir şekilde yerleşecektir. Açık olan kısım ise vajina dışında kalacaktır. Fakat prezervatif takıldıktan sonra hissediliyor ise; bu doğru şekilde yerleşmediğinin göstergesi olacaktır.

Kadın Prezervatifi Kullanımı

Kadın prezervatifleri ilişki öncesinde takıla bilmektedir. Kadın prezervatifi kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken, ilişki sırasında penisin prezervatif içinde olduğunun hissedilmesidir. Kayganlaştırıcı desteği ile prezervatifin yerinden çıkması engellenebilmektedir. İlişki sırasında prezervatif çıkarsa ya da içeriye doğru kaçma durumu olursa da hemen çıkartılıp yerine yeni prezervatif takılması gerekmektedir. Aynı anda hem erkek hem de kadın prezervatifi kullanılamaz. Bu prezervatifte yırtılma meydana getirecektir. Bunun yanın da ilişkiye girmekte doğal olarak zorlaşacaktır. Kadın prezervatifini ilişki bittikten sonra çıkartırken, spermlerin içinde kalması için dışta kalan açık halka döndürülerek dışarıya çekilmeli ve çöpe atılmalıdır. Kullanılan bir prezervatif sağlık açısından tekrar kullanılmamalıdır. Prezervatifin son kullanım tarihi oldukça önemlidir ve tarihi geçen prezervatif asla kullanılmamalıdır.

Kadın Prezervatifi Kullanmanın Yararları ve Zararları

Cinsellik eşit bir olgudur. Her iki taraf sonuçtan oldukça zevk alır. Bu yönden bakılacak olursa; prezervatifi erkek kullanabildiği gibi, kadında kullanabilmektedir. Kadın prezervatifinin yararları hakkında bilgi verecek olursak;

 • Cinsellikte karşı cinsle aynı sorumluluğu paylaşabilir,femidom
 • Kadının karşı tarafa bağlı olmaksızın korunmasını sağlar,
 • Prezervatif kullanmayı sevmeyen partner olduğunda kadın prezervatifi kullanılabilir,
 • Doğru kullanıldığı takdirde hem cinsel yolla bulaşabilecek hastalıklar önlenir hem de doğum kontrolü sağlanmış olur,
 • Cinsel ilişki öncesi takıldığından zaman kaybına neden olmaz,
 • Nitril içerikli prezervatifler kullanıldığı takdirde ısıyı iyi geçireceğinden prezervatif hissedilmez. Ayrıca bu prezervatifte yağ ve su bazlı kayganlaştırıcılar da kullanılabilmektedir,
 • Erkek prezervatiflerine oranla cinsel yolla bulaşan hastalıkları daha iyi engellediği belirtilmiştir.

Kadın prezervatifinin zararı, sağlık açısından hiçbir olumsuz yanı görülmemiştir. Fakat kullanım açısından bazı dezavantajları bulunmaktadır. Bunlar;

 • Kullanım sırasında ses çıkarabilmektedir. Daha fazla kayganlaştırıcı ile bunun önüne bir nebze olsa geçilse de ilişki sırasında pek hoşlanılmaz,
 • Kadınlar tarafından prezervatif takılması oldukça uğraştırıcı ve zor gelebilir,
 • Doğum kontrol konusunda diğer yöntemlere oranla daha başarısız olduğu görülmüştür. Bunun nedeni ise çoğu zaman doğru bir şekilde takıla mamasıdır,
 • Kullanım sırasında bir kısmı vajina dışında kalacağı için erkekler tarafından çok istenilen bir görüntü olmayacaktır. Ayrıca kadın üzerinde bu durumda olumsuz bir etki yaratabilmektedir.

Kadın Prezervatifi Nerede Satılır, Fiyatları Nelerdir?

Erkek prezervatiflerin de olduğu gibi kadın prezervatifi almakta elbette alan kişi açısından mahcubiyet oluşturabilmektedir. Fakat kadın prezervatifi erkek prezervatifine oranla daha az tercih edildiği için çoğunlukla eczanelerde satılmaktadır. “Femidom” markasıyla satılan kadın prezervatifinin fiyatı ise; 5 TL ile 10 TL arasında değişmektedir.

Doğrum kontrolünü sağlamak ve cinsel yolla bulaşan hastalıkların önüne geçebilmek için prezervatif kullanımı oldukça önemlidir. İster erkek, isterse kadın olsun sağlıklı cinsel ilişki için, prezervatif kullanarak olası negatif sonuçlarında önüne geçmiş olacaktır. Yazımızın sonunda prezervatif kullanan kişilerin yorumlarını okuyarak, bu konudaki düşüncelerinizi daha iyi netleştireceğinizi umarak, sağlıklı günler dileriz.

Cinsel zevkiniz kadar, cinsel sağlığınızı da sakın unutmayın.

Prezervatif Kullanan Kişilerin Yorumları

 • Bir kadın olarak doğum kontrol hapı kullanmak yerine, eşimin prezervatif kullanmasını tercih ediyorum ve oldukça memnunum.
 • Prezervatif kullandığım zaman cinsel ilişkiden zevk ve haz alamıyorum.
 • Cinsel ilişkide tercih ettiğim prezervatif çeşidi tırtıklı olan. Bu bana daha fazla zevk veriyor.
 • Yok, ötesi prezervatifler ilişki sırasında daha fazla zevk veriyor. “Ten tene değmeli” hissini ancak bu şekilde alabiliyorum.
 • Prezervatif alırken, tek favorim nane kokulu satılan prezervatif oluyor. Harika bir kokusu var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir