tüp bebek tedavisi

Tüp Bebek Hakkında Merak Edilenler

Sağlık

Kuşkusuz çocuklar; bizlere hayatta umut veren, neşelendiren, saflığı ve temizliği anlatan tek şey diyebiliriz.  Birbirine severek evlenen her çiftin de hayali aşklarının meyvesi olacak bir çocuk dünyaya getirmek olacaktır. Fakat bazen bir şeyi ne kadar çok istersek önümüze sürekli olumsuz durumlar çıkar ve bir şeyler ters gider. Çevremiz de çocuk sahibi olmak isteyip de olamayan ne yaparsa yapsın olumlu sonuç alamayan çiftlerle dolup taşarken nihayetinde mutlu sona tek bir çözümle ulaştıklarını biliyoruz. Bu çözümün adı Tüp Bebek. Birçoğunuzun kulak aşinası olduğu, haberlerde çokça karşılaştığı ve çevresinden duyduğu bu mucizevi olayı bugün sizlere aktarmak istedik. Oldukça kapsamlı olan Tüp Bebek konusunu en başından başlayarak gelin birlikte inceleyelim.

Tüp Bebek Nedir?

tüp bebek ne demek

Tüp bebek nedir sorusuna cevaplamadan önce dilerseniz bu yönteme nende başvurulduğunu sizlere anlatalım. Çocuk sahibi olmaya karar veren her çift düzenli bir şekilde cinsel ilişkiye girerek olumlu sonuç almayı beklerler. Fakat birçok denemeden sonra kadın hamile kalamaz. Bir uzman tarafından sorunun ne olduğu saptanmaya çalışır. Hamileliğe engel olan sebeplerin başında elbette kısırlık gelmektedir. Kadının yumurtalıklarında meydana gelen sorunlardan ötürü kısırlık oluşur ve maalesef bu hamile kalmaya büyük ölçüde engel teşkil eder. Fakat sorun sadece kadında değil erkekte de olabilmektedir. Bu yüzden mutlaka her iki tarafında hamilelik için kontrolden geçmesi gerekmektedir. Erkeğin menisinde spermlerin azlığı, kalitesizliği ya da sperm olmayışı gebeliğe engel olmaktadır. Sorunun nedeni belirlendikten sonra ise hamile kalabilmek için tek çare elbette Tüp Bebek yöntemidir. Tüp bebek yöntemi; çeşitli sebeplerden dolayı hamile kalmayı başaramayan çiftlerin başvurdukları ve kısaca özetlemek gerekirse anne adayından alınan yumurta hücresiyle baba adayından alınan sperm hücrelerinin laboratuvar ortamında döllendirilip anne rahmine yerleştirilmesi işlemidir.

Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebek tedavisine başlamadan önce mutlaka her çift en az 1 yıl boyunca doğal yollardan çocuk sahibi olabilmeyi denemeleri gerekmektedir. Şayet kadının yaşı 35 yaş üzerindeyse yaklaşık 6 ay kadar bir süre doğal yollarla bebek sahibi olmayı denemeli ve daha sonra tüp bebek tedavisi için bir uzmana başvurmalıdır. Tüp bebek tedavisi görmek isteyen çiftlerden öncelikle bir takım evraklar talep edilmektedir. Bu yasal bir gereklilik olduğu için mutlaka bütün evrakların eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi gerekmektedir. Tüp bebek için hangi evraklar istenir gelin birlikte göz atalım;

tüp bebek tedavileri

 • Evlilik Cüzdanı
 • Nüfus Cüzdanları
 • Son 6 aya ait erkek ve kadına ait 1 adet vesikalık fotoğraf
 • Daha önce yapılan görülen tedavilere yönelik sonuçlar, tahliller ve raporlar
 • Kadın için istenen testler: Kan Grubu, Hemogram, Anti HIV, HbsAg, Anti Hbs, Anti HCV, Rubella IGg, VDRL
 • Erkek için istenen testler: Kan Grubu, Anti HIV, HbsAg, Anti Hbs, Anti HVC, Hemogram, VDRL

Yukarıda belirtilen evraklar her tüp bebek tedavisine başlayacak olan çiftin tamamlaması gereken evraklar arasında yer almaktadır. Bu evraklar eksiksiz bir şekilde hazırlandıktan sonra tüp bebek tedavisine başlanabilmektedir. Dilerseniz bir de tüp bebek tedavisi kimlere uygulanabilir birlikte göz atalım:

 • Kadınlarda tüplerin her ikisi tıkalı olduğunda,
 • Erkeklerde menisinde sperm bulunmayanlarda,
 • Yumurtalıklarında bozukluk olanlarda,
 • Spermin kalitesi düşük olanlarda,
 • Cerrahi operasyon ile tüpleri alınan kadınlarda
 • Hormon bozukluklarında
 • Sürekli düşük yaşayan kadınlarda,
 • Kısırlık tanısı konan kişilerde,
 • Kadınlarda ileri yaşa bağlı gebe kalamaması durumunda,
 • Yumurta ve sperm sayılarında yetersizlik bulunanlarda,
 • Yumurtalıklarında kist bulunanlarda ve bu kistlerin kısırlığa yol açmasında,
 • Sperm hücrelerinde şekil bozukluğu ve spermde hareket azlığı bulunanlarda

tüp bebek tedavisi kimlere yapılmaz

Tüp bebek tedavisinin uygulanmadığı kişiler ise;

 • Yumurta üretimi olmayan kadınlara
 • Menopoza girmiş olan kadınlara
 • Sperm üretimi hiç olmayan erkeklerde
 • Çeşitli nedenlerden dolayı rahmi alınmış olan kadınlarda
 • Hormon bozukluğu olan kadınlarda

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tüp bebek tedavisine uygun olan çiftler öncelikle bu konuda alanında uzman bir doktora başvurmalıdırlar. Elbette her çiftin bebek sahibi olmada yaşadığı sorunlar erkek ve kadın için olmak üzere çok farklıdır. Bu yüzden tüp bebek tedavisi için her çifte uygulanacak tedavi elbette farklıdır. İlk muayenede doktor tarafından daha önce geçirilen gebelik, düşük ya da doğum olup olmadığı, önceden görülen tedaviler, alınan sonuçlar ve tahliller incelenir. Yine ilk muayenede çiftten istenen bazı tahliller olacaktır. Bunlar sperm analizi, kadın için hormon tahlili, rahim filmi ve kromozom analizi gibi tetkikler olacaktır. Tüm eski ve yeni sonuçlar göz önüne alınarak artık tedavi için çifte en uygun olacak plan belirlenir. Tedaviye başlanılan gün genel olarak kadının adet gördüğü 2.  Ya da 3. Gün olarak belirlenmektedir.

tüp bebek nasıl yapılır

Elbette tüp bebek tedavisinden olumlu sonuçlar alabilmek için tedaviye destek verecek ilaçlar kullanmak gerekecektir. Çünkü bu tedaviden olumlu sonuç alabilmek için kadının yumurtalıklarının yeterli büyüklükte olması ve follikül gelişiminin sağlanması gerekmektedir. Bu yüzden tüp bebek tedavisinde kullanılması gereken ilaçlar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Yumurtayı uyarıcı ilaçlar
 • Yumurtayı baskılayan ilaçlar
 • Yumurtanın olgunlaşmasını sağlayan ilaçlar
 • Embriyonun rahme tutunmasını sağlayan ilaçlar

Yukarıda da belirttiğimiz gibi tüp bebek tedavisi tamamen kişiye özgü bir tedavi yöntemidir. Bu yüzden tedavi görecek kişiye verilecek olan ilaçlarında tamamen tedavi planına uygun olması gerekmektedir. İlaçlar hastalara verilirken yumurtalık rezervi, yaşı ve hormon düzeyleri göz önünde tutularak verilmesi gerekir. Genel olarak adetin 2. Ve 3. Günü başlanılan tedaviyle birilikte ilaçların da kullanılmaya başlanması gerekmektedir. Fakat bazı hastalarda ilaç kullanımı adetin 21.günü hesaplanarak verilmeye başlanmaktadır. Bu tedavinin uzun protokol ya da kısa protokol olarak adlandırılmasıyla bağlantılı bir durumdur.

Belirlenen tüp bebek tedavi planı ve alınmaya başlanan ilaçlarla birlikte artık tedavi aşamalarına geçilmiş olacaktır. Tüp bebek aşamaları genel olarak 5 adımdan oluşmaktadır. İlk adım hastanın muayeneye gelerek çeşitli tahliller yaptırdıktan sonra tüp bebek tedavisi için uygulanacak planın belirlendiği gündür.

2.Adım Yumurtalıkların Uyarılması

Bu adımda kadının adet olduğu 2. Ya da 3. Gün başlanan ilaçlar birlikte yumurtalar uyarılarak birden fazla yumurta elde etme amaçlanır. Bu süre yaklaşık olarak 11 gün sürmektedir. Yumurtalıkların uyarılması sürecinde hastanın sıkça kontrole gelerek vücudun ilaçlara verdiği yanıt yani yumurta gelişimi yakından takip edilmelidir.

3.Adım Yumurtaların Toplanması

Uyarılan yumurtalar yeterli büyüklüğü eriştiklerinde yumurta çatlatma iğnesi yapılmaktadır. İğnenin yapılmasından sonraki 34 ya da 36. Saatte yumurtaların toplanması gerekmektedir. Çiftlerin bu saatlerde mutlaka tedavi gördükleri merkezde olmaları gerekmektedir. İşlem tercihen lokal anestezi yada hastaya bağlı olarak genel anestezi altında yapılabilmektedir. Yumurta toplama işlemi vajinadan girilerek iğne yardımıyla yapılmaktadır. Yaklaşık olarak 15-20 dakika süren bir işlemdir. Yumurta toplama işlemi yapılacağı gün erkeğin de mastürbasyon yoluyla sperm örneği vermesi gerekmektedir. Öncesinde 2 ya da 4 gün ilişkiye girmemesi gerekmektedir. Sperm veremeyecek olan erkekten Mikro TESE yöntemi ile sperm hücresi alınmaktadır.

4.Adım Döllenme

Anne ve baba adayından alınan yumurta ve spermler arasından seçilen en kaliteli hücreler artık döllenme işlemine hazırdır. Tercihen klasik ya da mikro enjeksiyon yöntemi ile yumurta ve sperm döllendirilir ve embriyo oluşturulur. Oluşturulan embriyolar anneye transfer edilecek güne kadar laboratuvar ortamında saklanır.

5.Adım Embriyo Transferi

Sıra son adım olan embriyo transferine gelmiştir. Tüp bebek anne rahmine nasıl yerleştirilir diyecek olursanız; genel olarak yumurta toplama işleminden sonraki 3. ya da 5 gün yapılmaktadır. Döllenen yumurtalara laboratuvar ortamında gözlenerek en kaliteli olan seçilir ve anne rahmine transfer için hazırlanır. Transfer işlemi, çoğunlukla özel bir katater sayesinde rahim ağzından girilip rahim iç duvarına kaliteli embriyoların bırakılmasıyla yapılmaktadır. Bu sırada ultrasonografiden yardım alınarak embriyoların rahim iç duvarına bırakıldığı netleştirilir. Bu sayede de embriyo transferi gerçekleşmiş olacaktır.

Tüp Bebek Tedavisinde B-hCG Değeri Nedir?

Tüp bebek tedavisinin son basamağı olan embriyo transferi gerçekleştikten sonra ise artık geriye sadece gebelik oluşup oluşmadığını beklemek kalacaktır. Bunun yaklaşık 12 gün sonra anne beta hcg adayının kanda gebelik testi yaptırması gerektirmektedir. Tıpta kadında gebeliğin olup olmadığı B-hCG hormonuyla anlaşılabilmektedir. Şayet bir kadın gebeyse kan ya da idrar tahlilinde B-hCG hormonu tespit edilmektedir. Tüp bebek tedavisinde verilen kan tahlili sonucunda B-hCG değeri en az 10 olmalıdır ve test iki gün tekrar yapılmalıdır. İki gün arayla yapılan testlerin sonucunda B-hCG hormonunun iki kat arttığı görüldüğü takdirde tedavi olumlu bir şekilde sonuçlanmış olacaktır. Kan ile gebelik testini 12 gün önce yaptırmak çiftlere yanıltıcı cevaplar vereceğinden mutlaka 12 günlük süre beklenmelidir. Kandaki testin olumlu sonuçlanmasından yaklaşık 15 gün sonra ise ultrasonda muayene edilerek rahimdeki gebelik kesesi de görünmeye başlayacaktır.

Tüp Bebek Tutma Belirtileri

Embriyo transferi yapıldıktan sonra şayet gebelik olumlu bir şekilde gerçekleşmiş ise kan testi öncesinde anne adayında gebeliğe dair birtakım belirtiler oluşmaya başlayacaktır. Birçok kadın transfer sonrasında yaşanılan bel ağrısını gebeliğin gerçekleştiğine yoruyor olsa da, bel ağrısının gerçek bir gebelik belirtisi olduğu tartışılmaktadır. Belirtiler arasında şunlar yer almaktadır;

 • İştah artışı: İştah artışı genellikle kan testi yapıldıktan sonra daha çok ortay çıkan bir belirti olarak görülse de, bazı anne adayları bu belirtinin daha erken ortaya çıktığını söylemektedir. Bu yüzden iştah artışı gebelik belirtileri arasında yer almaktadır.
 • Mide Bulantısı: Embriyo transferi sonrasında kan testi yapılana kadar bazı anne adayları mide bulantısı yaşadıklarını belirtmektedirler. Fakat mide bulantısı genellikle gebeliğin 6.haftasından sonra başlamaktadır. Bu yüzden mide bulantılarını çok ta gebeliğe yormak doğru olmayacaktır.

Transfer sonrasında her anne adayı kan testi yaptırana dek bir takım tüp bebek tutma belirtisi yaşadığını söylese de en doğru sonuç elbette kan testinden sonra ortaya çıkacaktır. Elbette oldukça heyecanlı ve stresli geçen tüp bebek tedavisi süresince anne adayı birçok duyguyu aynı anda yaşadığı için vücudunda gelişen çeşitli değişimleri gebeliğe yorması oldukça normaldir. Yaşanan en ufak bir değişim bile onlara umut vermektedir. Yine de sonrasında hüsrana uğramamak için kan testi öncesinde belirti yaşanmayacağını bilmek en doğrusu olacaktır.

Tüp Bebek Tedavisi Kaç Gün Sürer?

Tedavinin nasıl yapıldığını anlatmış olsak ta, bu tedavi için araştırma yapanların merak ettikleri en önemli soru tüp bebek tedavisinin kaç gün sürdüğü noktasıdır. Bunun için öncelikle tüp bebek tedavi sürecihastaların doktoruyla birebir görüşüp yapılan bir takım tahlil ve testlerin sonucunda tedavi yöntemine karar verilmesi gerekmektedir. Tedaviler genel olarak uzun protokol ve kısa protokol olarak 2’ye ayrılmaktadır. Uzun protokol 45 gün, kısa protokol ise 18 gün olarak sürmektedir. Uzun protokolün ilk 30 günü ön hazırlık olarak adlandırılan hastanın evde ilaç kullanarak tedaviye hazırlandığı zamandır. Daha sonra yumurtalıkların uyarımı başlayacaktır. Bu süre 10 gün sürmektedir. Daha sonra ise yumurtaların toplanması, laboratuvar ortamında döllenmesi ve transferi gerçekleşir. Transfer işleminde yaklaşık 12 sonra ise kan ile hamilelik testi yapılması gerekmektedir. Kısa protokol de ise; ön hazırlık dönemi olmadığı için direk olarak işlemlere geçilmektedir.

Tüp bebek Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüp bebek tedavisine başlayacak olan çiftlerin bu konu hakkında oldukça hassas olduklarını biliyoruz. Bu yüzden tüp bebek tedavisinden olumlu sonuç alabilmek için bir takım konularda dikkatli ve özenli olmamız gerekmektedir. Gelin tüp bebek tedavisinde dikkat edilmesi gereken hususlara birlikte göz atalım.

 • Tüp Bebek Başarı Oranı: Bu tedaviye başlayacak olan her çift yapılan tahlillerin sonucunda tedavideki başarı oranlarını görebileceklerdir. Elbette burada kişilere karşı mutlaka gerçekçi davranılmalıdır. Bu yüzden tedavi gördüğünüz merkezin başarı oranlarını, hastaya karşı olan tutumlarının gerçekçi olup olmadığını mutlaka sorgulamalısınız.
 • Sigara ve alkolden uzak durun: Bu tedaviye başlamayı düşünen her çift eğer kullanıyor ise mutlaka sigara ve alkolden uzak durmalıdır. Özellikle anne adayları beslenmelerine dikkat etmeli, vitamin ve mineral alımına oldukça özen göstermelidirler. Özellikle folik asit için badem, ceviz ve fındık tüketmelidirler. Folik asit bebeğin ana rahmine daha sağlam tutunmasını sağlayan çok önemli bir faktördür.
 • Beslenmeye Özen gösterin: Tedavi öncesinde ve sırasında vitamin ve mineral alımı oldukça önemlidir. Fakat vitamin ve mineraller doğrudan besinlerden alınmalıdır. Yalnızca folik asit bu dönemde kapsül şeklinde de alınabilmektedir. Tüp bebek tedavisinin başarılı bir sonuç vermesinin en önemli etkenlerinden biri de kadının oldukça sakin, stressiz ve yüksek motivasyonlu olmasıdır.
 • Embriyo Transfer Aşamasında Dikkat: Embriyo transferi yapıldıktan sonra mümkünse uzun süre dinlenilmelidir. Transfer işleminden sonra ağır kaldırmaktan, ani hareketlerden ve uzun süreli yolculuklardan mutlaka kaçınılmalıdır. Mümkünse çok sıcak ya da çok soğuk hava ortamlarından kaçınılmalıdır.

Tüp Bebekte Geç Tutunma Nedir?

Bazı durumlarda kan testinde çıkan B-hCg hormonu ile ultrason da gözlenen gebelik arasında bazı farklılıklar gözlenebilmektedir. Aslına bakılacak olursa gebeliğin gerçekleşmesi tamamıyla yumurtlama günüyle alakalıdır. Şayet yumurta geç çatlamış ise gebeliğin kanda ve ultrason da görülen durumu ile gebeliğin gerçek zamanı arasında fark oluşabilmektedir. Bu tamamen doğal yöntemlerle gebe kalan kadınlarla alakalı bir durumdur ve hem tüp bebek tedavisinde hem de doğal gebeliklerde geç tutunma diye bir durum sanılanın aksine yoktur.

Tüp Bebekte Cinsiyet Belirlenir Mi?

tüp bebekte cinsiyet belirlenir mi

Tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olacak çiftlerin embriyoları transfer edilmende önce bir takım kontrollerden geçirilmekte ve anne rahmine en kaliteli embriyolar transfer edilmektedir. Bu kontrollerin içinde PGT adı verilen yani Preimplantasyon Genetik Tanı’da yer almaktadır. PGT yöntemi tüp bebek tedavisinde genetik bozukluğu olan embriyoların tespit edilmesi için kullanıldığı gibi cinsiyet belirlemede de oldukça başarılı bir yöntemdir. Bilindiği üzere tıpta XX kromozomu kız, XY kromozomu erkek olarak belirtilmiştir. Dolayısıyla PGT yöntemi ile embriyonun hangi kromozoma ait olduğu saptanır ve anne rahmine XX kromozom yerleştirildiğinde kız, XY kromozomu yerleştirildiğinde erkek bebek dünyaya gelmektedir. Doğruluk oranı %99,9 olarak bildirilmektedir. Yani tüp bebek tedavisinde istenildiği takdirde cinsiyet belirlenebilmektedir. Fakat cinsiyet belirlemenin dünya genelinde geçerli bir şartı bulunmaktadır. Çiftlerin daha önceden aynı cinsiyette 2 çocuğu bulunması gerekmektedir. Bu şekilde 3.çocuk için tüp bebek tedavisiyle cinsiyetini belirlemede hakları bulunmaktadır. Fakat cinsiyet belirleme seçeneği Türkiye’de şuan için geçerli değildir. Yani Türkiye’de tüp bebek tedavisi görüyor ve daha önceden aynı cinsiyette 2 çocuğunuz olsa dahi tüp bebek tedavisiyle doğacak çocuğunuzun cinsiyetine karar vermeniz mümkün değildir.

Tüp Bebek Tedavisinde Çatlatma İğnesi Nedir?

Tüp bebek tedavisinin ilk aşaması bildiğiniz üzere yumurtaların uyarılmasıyla başlar. Bu süreçte çeşitli ilaçlar kullanılarak yumurtalar istenen büyüklüğe ulaşmaktadır. İstenen büyüklüğe erişen yumurtalara çatlatma iğnesi yapılır ve yapıldıktan 34-36 saat sonra yumurtlama meydana gelir ve yumurtalar toplanır. Çatlatma iğnesi fiyatları genel olarak 70 TL ile 80 TL arasında değişmektedir.

Tüp Bebek Başarı Oranları

Belirtmekte fayda var ki tüp bebek tedavisi gören kişilerin yaşları tedavideki başarı oranını da doğrudan etkilemektedir. Genel olarak bakılacak olursa; 30 yaş altındaki hastalarda %60, 35 yaş üstünde %40, 40 yaşından sonra ise %15 civarındadır. Fakat yine normal şekilde hamile kalan kişilere göre yapılan oranlarda adet dönemindeki gebelik şansı %27 iken tüp bebek tedavisinde bu oran %40 olarak görülmektedir. Ayrıca ilk tedavide olumsuz çıkan sonuçlardan asla pes etmemek gerekiyor. Öyle ki ilk tedavide başarı oranı %50 iken 4.cü tedavi sırasında başarı oranı %90 olarak görülmektedir. Yani tüp bebek tedavisinde asıl olan sabretmek ve asla pes etmemektedir.

Aşılama ile Tüp Bebek Arasındaki Farklar Nelerdir?

tüp bebek ile aşılama arasındaki farklar

Aşılama işlemi genellikle tüp bebek tedavisine başlamadan önce her çiftin mutlaka yönlendirildiği bir tedavi yöntemidir. Aşılama yönteminde kadının yumurtlama dönemi doktor tarafından sıklıkla kontrol edilir ve doktorun verdiği yumurtlama döneminde çatlatma iğnesi yaptırılarak yumurtanın oluşması sağlanır. İğne yapıldıktan sonra ultrason muayenesiyle çatlama durumu kontrol edilir. Aşılma yapılacağı gün çift birlikte gelerek, erkekten sperm alınır. Alınan spermler laboratuvarda özel bir işlemden geçirilir ve sağlıksız olanlar ayrıştırılarak kaliteli ve sağlıklı spermler seçilir. Daha sonra seçilmiş olan kaliteli spermler vücut ısısı ortamına alınarak doktor tarafından rahme yerleştirilmektedir. Tüp bebek tedavisinde ise hem yumurta hem de spermler laboratuvar ortamında döllendirilmektedir.  Ayıca aşılama yöntemi tüp bebek tedavisine göre daha az maliyetli bir işlemdir. Bu yüzden tüp bebek tedavisinden önce aşılama yöntemi tercih edilmektedir. Fakat 4 deneme sonucu başarısız olan aşılama yönteminden sonra çiftler tüp bebek tedavisine yönlendirilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Devlet Hastanelerinde Yapılıyor Mu?

Tüp bebek tedavisini düşünen her çift elbette öncelikle bu işin bir de maliyet kısmını düşünmektedir. Özellikle dar gelirli çiftler için özel merkezlerde tedavi olmak maalesef maliyet açısından güç olabiliyor. Bir de tedavinin ilk denemede tutmadığını düşünecek olursak tüp bebek tedavisi çocuk sahibi olmak isteyen çiftleri maliyet açısından oldukça zorlayabiliyor. Fakat SSK’ya bağlı olan çiftler tüp bebek tedavisi için tamamı olmasa da tedavinin çoğunluğunu devlet tarafından karşılayabilmektedirler. Tüp bebek tedavisi Üniversite Hastaneleri ve Eğitim –Araştırma Hastaneleri tarafından yapılmaktadır. Fakat bunun da belirli şartları bulunmaktadır. Bu şartlar;

 • Hastaneden tüp bebek tedavisi zorunlu olduğuna dair rapor
 • Hastanın 40 yaş üstü olması
 • 3 kez tüp bebek tedavisi görme şansı
 • Tüp bebek yöntemiyle 1 kez çocuk sahibi olma hakkı

en iyi tüp bebek merkezleri

En İyi 10 Tüp Merkezi

Tüp Bebek tedavisi görmek isteyen ve hangi merkezin daha iyi olduğunu araştıran çiftler için bizde İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya olmak üzere en iyi 10 tüp bebek merkezini sizler için araştırdık. Aşağıda belirtilen tüp bebek merkezleri alanında uzman ve oldukça başarılı olan doktorlarla birlikte tüp bebek tedavisinde yüksek derecede başarı elden eden merkezlerdir. Gelin birlikte göz atalım.

İstanbul

 1. Kadıköy Acıbadem Hastanesi
 2. Umut Tüp bebek Merkezi
 3. Alman Hastanesi
 4. Amerikan Hastanesi
 5. Jinemed Hastanesi

Ankara

 1. Özel Ankara Tüp Bebek Merkezi

İzmir

 1. Smyrna Art Tüp Bebek Merkezi

Bursa

 1. Acıbadem Bursa Tüp Bebek Merkezi
 2. Bursa Tüp Bebek Merkezi

Antalya

10.Memorial Antalya Hastanesi

Tüp Bebek Fiyatları

Tüp bebek tedavisi görecek çiftler için tedavi göreceği merkez kadar tedavi ücretleri de oldukça önemlidir. Yukarıda iller bazında en iyi merkezleri sıraladık. Aynı şekilde illere göre tüp bebek tedavi ücretlerinden de bahsetmek isteriz. İllere göre tüp bebek tedavi ücretleri;tüp bebek ne kadar

 • İstanbul Tüp Bebek Tedavisi Ücretleri: 4000 TL -15.500 TL
 • Ankara Tüp Bebek Tedavisi Ücretleri: 3000 TL –1 6.600 TL
 • İzmir Tüp Bebek Tedavisi Ücretleri: 4000 TL – 15.500 TL
 • Bursa Tüp Bebek Tedavisi Ücretleri:  5000 TL – 15.800 TL
 • Antalya Tüp Bebek Tedavisi Ücretleri: 4000 TL – 15.500 TL

Tüp Bebek Caiz Mi?

Tüp bebek tedavisine başlamadan önce çiftlerin aklını karıştıran bir diğer konu ise tüp bebek caiz mi ve dinen geçerli sayılır mı sorusudur. Fakat yapılan araştırmalar sonucu; resmi olarak evli olan bir çiftin doğal yollardan çocuk sahibi olamaması durumunda, tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olmasında dinen hiç bir sakınca görülmemiştir. Fakat mutlaka döllenecek olan embriyonun evli çiftlere ait olması ve embriyonun başka bir rahimde büyütülmemesi şartıyla bu tedavi caiz olarak görülmektedir. Bu konuyla alakalı Diyanet İşlerinin yayınladığı fetva aşağıdaki gibidir:

Doğal yollardan çocuk sahibi olamayan eşlerle ilgili olarak tüp bebek yoluyla çocuk sahibi olmak, insani bir ihtiyaç ve tıbbi bir imkandır. Dini, hukuki, tıbbi ve etik kuralları taşımak kaydıyla bu imkandan yararlanmanın da dinen hiçbir sakıncası yoktur.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir