Zayıflama İlaçları İşe Yarıyor Mu

Sağlık

Obezite hastalığı ve kilo problemleri günümüzün en büyük sağlık problemlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Hareketsizlik ve beslenme alışkanlıklarının bozulması beraberinde fazla kiloları getirebilmekte. Dünya’da ve ülkemizde son yıllarda obezite hastalığı geçmiş yıllara oranla fazlasıyla arttı.

İnternet, medya gibi ortamlarda zayıflama ilacı adı altında satışları yapılan ilaçlar, fazla kilolara sahip bireyler için bir alternatif, hatta çıkış yolu olarak görülmeye başlandı. Kilolarından şikayetçi olan kişiler de hiç vakit kaybetmeden bu alternatifleri değerlendirmeye çalışıyorlar. Ancak unutulmaması gereken ilk şey; fazla kiloların bir sağlık sorunu olduğu ve bir doktor tavsiyesi gerektiğidir.

Zayıflama İlaçları

Son yıllarda adını sıklıkla duymaya başladığımız zayıflama ilaçları günümüzde hiçbir çaba gerektirmeden kilo verdiği özelliği ile pazarlanmaktalar. Bu hapların bu derece kolay kilo vaat etmesi ise beraberinde bazı ciddi sağlık problemlerini getirmiştir. Zayıflama yolları için çok tehlikeli sorunlarla karşılaşıldı ve ne yazık ki ölümler gerçekleşti. Piyasada bulunan zayıflama ilaçları Türkiye Tarım Bakanlığı onaylı olmasına rağmen, Sağlık Bakanlığı onayından geçmemiş ya da geçememiştir.

Zayıflama İlaçları Zararları

zayıflama ilaçlarının zararları

Zayıflama ilaçlarının asıl amacı metabolizmayı hızlandırmak ve besin yakımına yardımcı olmaktır. Gerekli tıbbi incelemelerin yapılması ve ardından kullanılması oldukça önemlidir. Metobolizma hızlandırmaya yardımcı ürünler kalbe bağlı çarpıntı sorununa neden olabilmektedir. Tansiyon üzerine de bazı etkilerinin olduğu tahmin edilmekte. Zayıflama ilaçları içerdiği maddeler sebebi ile metobolizmanın, bağırsak ve böbreklerin olduğundan daha hızlı çalışmasına sağlar. Bu durum vücuttaki vitamin değerin azalmasına neden olur. Hormonal sistemi de etkileyen zayıflama ilaçlarının kısa vadede vücut üzerinde büyük bir etkisi görülmese de, uzun vadede çok ciddi sağlık problemi ortaya çıkarabilir.

Obezite tedavisinde kullanılan Sibutramin maddesi, günümüzde zayıflama ilaçlarında da kullanılmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda yapılan çalışmalarda ise Sibutramin maddesinin ölüme sebep olabileceği ortaya çıkmıştı. Sibutramin’in tansiyon ve kalp hızı üzerinde oldukça etkili olduğu görülmüştür. Başka maddelerle beraber kullanımında ise ciddi problemler ortaya çıkarabilmektedir.

Zayıflamak uğruna bu ilaçları kullanan bireyleri korumak amacı ile Sağlık Bakanlığı bu ilaçları piyasadan toplamaya başlamış ve konu üzerinde geniş çaplı araştırmalar başlatılmıştır. Sağlık Bakanlığı şuanda sadece bir adet ilacın ruhsatlı olduğunu belirtmektedir. Biz makaleyi hazırlarken Sağlık Bakanlığı’nın sunmuş olduğu bilgi bu yönde. Siz bu makaleyi okurken ruhsatlı zayıflama ilacı sayısı artmış ya da azalmış olabilir. Zayıflama ilaçlarının uzmanlar tarafından tavsiye edilmediğini de söylemeden geçmeyelim.

Sağlıklı Zayıflama Yöntemleri Nelerdir

sağlıklı zayıflama teknikleri

Kilo vermede en önemli etken metabolizma hızıdır. Metabolizma ise kişiden kişiye değişebilmekle beraber kimi bireylerde oldukça hızlı, kimisin de de yavaş çalışabilmektedir. Kilo verme konusunda karar verilmişse öncelikle bir sağlık kuruluşuna başvurulmalı, vücut özellikleri belirlenmelidir. Doktorunuz vücut özelliklerine göre ihtiyacınız olan diyet planını belirleyebilir. Kilo vermede ana öncelik beslenme alışkanlıklarını değiştirmeye yönelik olmalıdır. Beslenme alışkanlıkları daha düzenli hale getirilebilirse kilo verme daha kolay olmakla beraber, tekrar kilo almanın da önüne geçilmiş olacaktır. Düzenli beslenme ve düzenli yapılan spor sizlere bu konuda oldukça yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir